Etter et år som beskrives som en katastrofe, kan det lokale næringslivet endelig slippe jubelen løs.
Publisert: Publisert:
For mindre enn 10 minutter siden
Kortversjonen
- Trollstigen gjenåpnet fredag, og det lokale næringslivet opplever nå en stor opptur.
- Bedrifter rapporterer om et yrende liv og optimisme for resten av sommeren.
- Samtidig kan de fortelle om det som har vært en svært tøff tid etter stengingen i juni 2024.
Oppsummeringen er laget av AI-verktøyet ChatGPT og kvalitetssikret av E24s journalister
– Vi har ikke opplevd slik trafikk siden korona-årene, konstaterer Lars Kroken overfor E24, før han fortsetter:
– Det er fulle hus overalt. Jeg tror bedriftseiere og ansatte er i sjokk og ekstase over trafikken. Den korte sommeren betyr mye for hele næringslivet, ikke bare for hytter og hoteller.
Han og resten av næringslivet i Rauma kommune forteller om en helg av de sjeldne, etter at fjellovergangen Trollstigen gjenåpnet fredag.
Den populære veien stengte i juni 2024 som følge av stor fare for steinsprangsteinsprangUtfall av blokker fra bratte fjellvegger og skrenter., etterfulgt av et omfattende sikringsarbeid.
– Dette er det stikk motsatte av i fjor. Det er nesten sånn ketchupeffekt, sier Dag Kåre Mjelva til E24.
Han forteller at de fikk leid ut alt av hytter og fylt campingplassen på Mjelva camping i helgen.
– De turistene som kommer innom her og kanskje har lett andre plasser, sier at det så å si er fullt overalt, forteller Mjelva.
– Det fylte seg opp på fredagen. Det har vært bortimot fullt på de største plassene, og fullt på de minste plassene, sier Ole Johnny Amundsen til E24.
Han er tidligere styreleder i Romsdal reiseliv SARomsdal reiseliv SAInteresseorganisasjon for reiseliv i Romsdal., og driver også med utleie av et gjestehus:
– Nå har det vært to dager på rad hvor folk har spurt om jeg har ledige rom. Det skjedde ikke i fjor eller tidligere i år. Vi så betydningen av Trollstigen da den stengte, og vi ser betydningen nå når den åpner, sier Amundsen.
Samtlige rapporterer om strålende vær, noe som kan ha bidratt til den gode trafikken gjennom helgen som var.
Les på E24+
Leiebil i ferien: Dette er tabbene som kan koste deg dyrt
– Det har vært tungt
I fjor var derimot stemmingen en helt annen. Da var det et reiseliv preget av frustrasjon og fortvilelse.
– Det siste året har vært en katastrofe for flere, men når du ser at ting kan komme til å gå bra, holder du ut. Men det er mange som har tapt mye penger og har måttet si opp folk. Hadde dette vart i et år til, hadde det vært slutt for flere, sier Amundsen.
I høst fortalte camping-driver Mjelva om deres verste sesong på ti år:
– Det var katastrofalt, og det stikk motsatte av 2023-sesongen. Jeg visste at Trollstigen var viktig, men at den var så viktig for gjennomstrømmen ble jeg overrasket over, sier Mjelva etter gjenåpningen.
Les på E24+
De rike vil til Sverige
Kroken, som eier flere overnattingssteder i Rauma, sier at fjoråret ga 30 prosent nedgang i omsetningen.
– Det har vært tungt, og vi prøvde å justere oss for å tape så lite som mulig, sier Kroken, før han legger til.
– Frem til åpningen var det også mye ledig kapasitet, men det var som å skru på en bryter.
Valldal: – Blitt sterkere som destinasjon
På den andre siden av Trollstigen ligger Valldal Fjord LodgeValldal Fjord LodgeHotell i Valldal., som i 2024 tapte hundretusener av kroner.
Nå ser ting langt lysere ut: Daglig leder Tom Erling Bahus forteller at de var fullbooket allerede før datoen for åpningen av Trollstigen.
– Vi hadde også grei booking i juni. Det viser at Valldal har blitt sterkere som destinasjon, uavhengig av Trollstigen – det er interessant. Bookingen for juli er også høyere enn i fjor, og jeg vil tro at Trollstigen påvirker, sier Bahus.
Han tror at stengingen rammet verst på Åndalsnes-siden av Trollstigen:
– Det har vært mindre krevende for oss enn på den andre siden, men jeg er sikker på at det har vært store tap av verdier i hele regionen. Spesielt på det internasjonale markedet som skal vestover, men som dropper det når Trollstigen er stengt og kjører mot Trondheim isteden, sier Bahus.
Har du kjørt Trollstigen før?
Les på E24+