Statsministermåling: Sylvi er guttas favoritt

4 hours ago 1


Jonas Gahr Støre (Ap) er velgernes førstevalg som statsminister. Men menn under 30 år skiller seg ut: Fire av ti vil ha Sylvi Listhaug (Frp) som statsminister.

Oppdatert torsdag 19. juni kl. 14:59
  • Jonas Gahr Støre (Ap) er førstevalget som statsminister i en ny måling.
  • 43 prosent av de spurte mennene under 30 år støtter Sylvi Listhaug (Frp).
  • Hos unge kvinner er 52 prosent for Støre, kun 9 prosent for Listhaug.

Respons’ ferske meningsmåling for VG, Aftenposten og Bergens Tidende viser en enorm kjønnsforskjell i hvem de yngste velgerne vil ha som statsminister i Norge.

Hele 43 prosent av gutta under 30 år støtter Sylvi – mens bare 20 prosent ønsker at Jonas fortsetter som statsminister.

 Amanda Pedersen Giske / NTBUNGE KVINNER FOR JONAS: Ap-leder Jonas Gahr Støre på Utøya med tidligere AUF-leder Astrid Hoem i 2024. Foto: Amanda Pedersen Giske / NTB

Hos de unge kvinnene er det stikk motsatt: Et klart flertall, 52 prosent, flokker seg rundt Jonas. Bare ni prosent av kvinnene under 30 år ønsker seg Sylvi som statsminister.

– Polarisert

– Dette har bare blitt mer og mer polarisert, etter min oppfatning. Det har vært forskjeller, det har vi sett lenge. Men såpass store forskjeller har vi ikke opplevd – det ser ut til at det bare har blitt forsterket mer og mer, sier Respons-tallknuser Thore Gard Olaussen til VG.

 Heiko Junge / NTBUNGE MENN FOR SYLVI: Frp-leder Sylvi Listhaug og FpU-lederen Simen Velle på Frp-landsmøtet i mai 2025. Foto: Heiko Junge / NTB

Slik ser fordelingen ut, hvis man bare ser på resultatet blant velgere under 30 år. Feilmarginen er større enn for totaltallene i undersøkelsen, fordi det er snakk om en mindre gruppe mennesker.

Sylvi Listhaug er fornøyd med støtten fra de unge mennene. Og selv om denne målingen tyder på at unge kvinner er langt fra enige med mennene, mener hun andre målinger viser at også flere unge kvinner enn før stemmer Frp.

– Det er flott at mange unge vil ha Frp-politikk, sier hun, og videre.

– Enkeltmålinger varierer, men vi ser at mange unge menn og nå rekordmange unge kvinner sier de vil stemme Fremskrittspartiet. Det tyder på at stadig flere unge ser at Arbeiderpartiet tar Norge i helt feil retning.

Støre leder

Som i forrige VG-måling, ligger Jonas Gahr Støre lang foran Erna Solberg og Sylvi Listhaug. Hele 41 prosent av de spurte sier at de fortsatt vil ha ham som statsminister. Han skriver til VG at det er motiverende.

– Jeg tror det henger sammen med at folk ser at Arbeiderpartiet tar ansvar i en urolig tid. Og at vi styrer trygt og ansvarlig, som vi har gjort gjennom statsbudsjettene. Det har gjort at prisveksten kan fortsette nedover, og det har vært med på å legge grunnlaget for at rentekuttet endelig kunne komme.

På borgerlig side er Erna Solberg fortsatt favoritten, selv om Frp er større enn Høyre med god margin på den siste partimålingen.

Solberg har betydelig større støtte som regjeringssjef blant velgerne i Venstre og KrF – mens Sylvi Listhaug først og fremst har støtte fra egne velgere i Frp.

Jevnt løp

Totalt er det likevel flere som vil ha en borgerlig statsminister i denne statsministermålingen, selv om de rødgrønne beholder flertallet på Stortinget med knapp margin i den siste partimålingen.

– Hvis Sylvi og jeg slår oss sammen, så slår vi Støre med god margin. Det er bra. Det viktigste er at velgerne ønsker å bytte ut Arbeiderpartiet og gi Norge en ny regjering som kan få opp verdiskapingen og bygge landet vårt sterkere, sier Høyre-leder Erna Solberg.

Fem prosent er ikke sikre på hvem de vil ha, og syv prosent vil ikke ha noen av de tre.

– Det er forholdsvis jevnt når det gjelder hvem som vil få flertall. Mye avhenger nå av hvem som kommer over og under sperregrensen, sier Olaussen.

Read Entire Article