Sparebank fremskynder rentekutt: – Konge

6 hours ago 2


Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum applauderer Fana Sparebank for å kutte renten med én gang. – Utrolig bra.

Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum er fornøyd med at Fana Sparebank fremskynder sitt rentekutt, og håper at også store banker vil følge eksempelet. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Kortversjonen

Etter rentekuttet nylig ba Sp-lederen folk om å ringe banken sin og kreve kutt.

Nå applauderer han den lokale banken Fana Sparebank for å fremskynde sitt kutt til 2. juli, i stedet for 27. august som planlagt.

– Det er konge. Det er helt fantastisk. Det er utrolig bra, sier Vedum.

– Sparebankene er juvelene i det norske bankvesenet. At de utfordrer de store, det er veldig bra. Dette er noe de store kan lære av, sier Sp-lederen.

Han håper at store banker som DNB vil følge eksempelet og fremskynde sine rentekutt.

– De har hatt en veldig høy rentemargin og veldig høy inntjening de siste årene. Det er ingen formelle begrensninger på å sette ned renten med én gang, sier Vedum.

Både DNB og Nordea opplyser mandag til E24 at de fortsatt planlegger kutt for sine kunder fra 25. august.

Regelverket er slik at bankene må varsle kunden to måneder før når boliglånsrenten setters opp, men står fritt til å sette den ned umiddelbart.

Les også

Kuttet raskere sist: – På grunn av en pandemi

– Det eneste riktige

Generalsekretær Morten Andreas Meyer i forbrukerorganisasjonen Huseierne er også fornøyd med at Fana Sparebank nå snur og kutter tidligere.

– Det er jammen på tide at en bank av en viss størrelse nå går ut og gjør det eneste riktige, sier han.

– Bankene tjener mer når renten er høy, det vises på rentemarginer, resultat og utbytte de siste årene. At de store bankene somler med å sette ned renten syns vi er vanskelig å forstå.

Generalsekretær Morten Andreas Meyer i forbrukerorganisasjonen Huseierne. Foto: Moment Studio

Les også

Fana Sparebank fremskynder rentekutt

– Problematisk for konkurransen

DNB var raskt ute med å melde om sitt rentekutt etter at styringsrenten ble kuttet 19. juni.

– Det at DNB bare 12 minutter etter at Norges Bank kuttet styringsrenten med 0,25 prosentpoeng sier at de vil bruke åtte uker på å kutte sin rente, det er problematisk for konkurransen i bankmarkedet, sier Meyer.

– Når DNB som bjellesau går foran og sier at de først kutter om åtte uker, så er det et signal til andre banker om at de kan gjøre det samme, sier han.

«Dette viser at ulike aktører tar ulike valg og at konkurransen fungerer», skriver kommunikasjonsrådgiver Julia C. Stelzer Norberg i DNB i en e-post til E24.

Hun skriver at DNB har vært tidlig ute med å varsle rentekutt både denne gangen og tidligere, selv om kritikken gjerne har vært at DNB har kommet for sent på banen.

«Sbanken fra DNB har også varslet to rentekutt, først ett til alle kunder og deretter et ekstra til kunder med høy belåningsgrad», skriver hun.

«Vi får mange spørsmål fra kundene våre om rente nå, for noen kan det være grunnlag for å justere renten kunden allerede har i dag basert på rentenivået før rentekuttet som ble varslet 19. juni, eller for eksempel fordi de ønsker å refinansiere lånet», skriver Norberg.

Hun bekrefter at de varslede rentekuttene gjelder fra slutten av august, i tråd med bankens varsling til kundene.

Les på E24+

SAS-sjefens siste hjertesukk: – Skader luftfarten

Etterlyser samfunnsansvar

Meyer har også tidligere uttalt seg kritisk mot bankenes rentegrep. Blant annet la han press på bankene for å kutte renten ved inngangen til coronakrisen i 2020.

Nå håper han at andre banker følger Fana Sparebanks eksempel.

– At Fana sparebank nå sier dette, håper jeg gjør at noen av de store bankene følger etter og presser DNB og gjør det de burde gjort for to uker siden, sier han.

– Dette handler om byrdefordelingen i samfunnet. Vanlige kunder har tatt en stor bør de siste årene. Det er ikke eierne i bankene det er synd på. Nå er det bankenes tur til å vise samfunnsansvar og vise at de bryr seg.

– DNB og Nordea står fast på at de først kutter 25. august, hva sier du til det?

– Vi kan minne om hva DNB sa ved inngangen til pandemien. Da tok det to uker før de satte ned renten. Det handler om å sørge for nok press mot bankene.

DNB legger frem kvartalstall 11. juli. Meyer legger til at han antar at presset om å senke renten umiddelbart vil øke ytterligere etter dette.

Les på E24+

Flere ledige kan gi flere rentekutt

Read Entire Article