Slankeekspert skremt av falsk Facebook-profil: – Ren svindel

4 hours ago 3


Dette er ikke første gang Jøran Hjelmesæth er blitt misbrukt i reklamesammenheng.

Som professor og ekspert på sykelig overvekt har han flere ganger opplevd at svindlere har forsøkt å misbruke hans navn og faglige tyngde til salg av tvilsomme produkter.

En mann med briller og kort hår. Han sitter i en kontorstol med to PC-skjermer bak seg.

Professor Jøran Hjelmesæth er leder for Senteret for sykelig overvekt i Helse Sør-Øst.

Foto: Magnus Skatvedt Iversen / NRK

Professor Jøran Hjelmesæth er leder for Senteret for sykelig overvekt i Helse Sør-Øst.

Foto: Magnus Skatvedt Iversen / NRK

– Jeg har opplevd gjentatte ganger at det er falsk informasjon om falske produkter hvor jeg brukes som fagperson. Det skjer nesten ukentlig, sier Jøran Hjelmesæth.

Tidligere har det vært falske uttalelser om produkter i reklamesammenheng. Men aldri før har han oppdaget en falsk profil med hans navn.

Kan inneholde skadelige stoffer

Denne gangen er det altså en falsk Facebook-side som ble lansert i Hjelmesæths fulle navn 10. juni i år.

Loggen viser at selve kontoen har eksistert i nesten to år.

Kontoen har i denne perioden fått en følgerskare på over 2000 personer, før Hjelmesæths navn ble knyttet til den.

bilde av en falsk facebook-profil

Professor Hjelmesæths navn og bilde blir knyttet til informasjon og produkter han ikke har anbefalt.

Foto: Sindre Thoresen Lønnes / NRK

Professor Hjelmesæths navn og bilde blir knyttet til informasjon og produkter han ikke har anbefalt.

Foto: Sindre Thoresen Lønnes / NRK

Postene ser ut til å komme fra landets mest profilerte slankeekspert.

Den falske kontoen var ukjent for Jøran Hjelmesæth, fram til NRK viste den til ham fredag. Han skvatt til da han fikk se siden.

– Ja, og det var ikke bare at jeg skvatt. Jeg ble rett og slett kvalm.

Hjelmesæth har lite til overs for svindelforsøkene, som er rettet mot gruppen han jobber for å hjelpe.

– Det er jo verst for de som går på svindelen. Folk kan tape mye penger. Og i verste fall kan produktene inneholde skadelige stoffer.

Hans falske profil har lagt ut informasjon om produkter han ikke kjenner til, men som kan forveksles med de mye omtalte og dyre slankemedisinene på markedet.

Men det er også lagt ut seriøse poster for å gjøre kontoen mer troverdig.

Hvem som står bak kontoen og akkurat hvilke produkter de tjener penger på, vet han lite om så langt.

Imot retningslinjene til Meta

Svindlere er nådeløse og utvikler kontinuerlig taktikkene sine for å unngå å bli oppdaget, skriver Meta i en e-post til NRK.

Selskapet utvikler stadig nye måter å gjøre det vanskeligere for svindlere å lure andre, blant annet med bruk av ansiktsgjenkjenningsteknologi.

«Det er imot retningslinjene våre å utgi seg for å være offentlige personer, og vi vil fjerne disse kontoene og annonsene når vi bli oppmerksomme på dem – slik vi har gjort i dette tilfellet», skriver de i e-posten.

Det er krevende å etterforske svindelforsøk på sosiale medier, forteller Mads Holmern fra Nettpatruljen i Sør-Øst politidistrikt:

En mann med mørkt hår og skjegg i politiunform

Mads Holmern er fagansvarlig i Nettpatruljen i Sør-Øst politidistrikt.

Foto: Politiets nettpatrulje

Mads Holmern er fagansvarlig i Nettpatruljen i Sør-Øst politidistrikt.

Foto: Politiets nettpatrulje

– Ofte er det skjulte aktører, og det kan være krevende å spore opp hvem som faktisk står bak.

De er avhengig av at politi i andre land prioriterer disse sakene for å kunne ta beslag i databevis.

– Det er både tid- og ressurskrevende, og ikke minst gjør det oss avhengig av andre til å gjøre jobben for oss. Noe som ikke alltid er like lett, sier han.

Mange anmelder ikke

Det er usikkert hvor mange som blir lurt av bedrageriene, da politiet opplever at mange ikke anmelder disse sakene, forklarer Holmern.

– Dette kan komme av at man blir flau av å bli lurt eller at summen ikke er høy nok til at man tar seg bryet med å anmelde. Eventuelt at banken erstatter tapet, og man ikke orker å anmelde i tillegg.

Videre forteller han at det har vært tungvint å anmelde saker til politiet, for de har manglet en løsning for å anmelde bedrageri på nett:

– Dette kommer nå mer på plass. Vi håper å se en økning av anmeldelser, da vi mener vi har store mørketall på området.

Kan be andre land ta affære

Ved jevne mellomrom mottar Forbrukertilsynet henvendelser hvor personer er brukt i markedsføring, uten at personen har samarbeidet med selskapet som står bak markedsføringen.

Fungerende avdelingsdirektør i tilsynsavdelingen, Mats Bjønnes, svarer på generelt grunnlag.

en mann i dress

Mats Bjønnes, fungerende avdelingsdirektør i Forbrukertilsynet.

Foto: Forbrukertilsynet

Mats Bjønnes, fungerende avdelingsdirektør i Forbrukertilsynet.

Foto: Forbrukertilsynet Dag Jenssen

– I mange tilfeller vil selskaper som bruker konkrete personer i markedsføring, men som ikke har godkjent dette, være selskaper som er basert utenfor Norge, påpeker han.

I sånne tilfeller kan være aktuelt å be en forbrukermyndighet i et annet land undersøke forholdene, eller be dem om å ta opp en sak, sier avdelingsdirektøren.

Les flere tips og svar fra Forbrukertilsynet her:

Varslet politiet

Den falske Hjelmesæth-kontoen på Facebook ser ut til å være planlagt over tid.

Fra september i fjor er det lagt ut poster innenfor Hjelmesæths fagfelt, men trolig under et annet navn.

En mann som sitter ved et skrivebord og ser på en datamaskin

Hjelmesæth visste ikke om den falske kontoen før NRK viste den til ham fredag.

Foto: Magnus Skatvedt Iversen / NRK

Hjelmesæth visste ikke om den falske kontoen før NRK viste den til ham fredag.

Foto: Magnus Skatvedt Iversen / NRK

Derfor kan det se ut som om professoren har vært aktiv på kontoen i nesten 10 måneder.

Tidligere har eksperten på sykelig overvekt blitt misbrukt på blant annet Instagram og i reklamer for ulike produkter.

Misbruket har vært vanskelig å stoppe.

– Jeg forsøkte å rapportere det til politiet én gang, og de sa at her var det bare å gi opp. De henla saken.

Holmern i politiet oppfordrer til å rapportere profilene, og anmelde til politiet uansett:

– Det betyr ikke at det ikke blir gjort noe. Spesielt i disse sakene samler vi mye informasjon som senere kan ende opp i større straffesaker, hvor vi kan få tatt ut bakmenn. Derfor er det viktig at man anmelder, selv om sakene ofte blir henlagt.

Publisert 18.06.2025, kl. 11.30

Read Entire Article