Riksadvokaten anker Jonas-dom

5 hours ago 4


Ingen av de fire tiltalte mennene anker dommene fra tingretten.

De fire mennene ble i tingretten dømt til:

  • «Bestilleren» (34): 14 års fengsel
  • «Skytteren» (29): 13 års fengsel
  • «Medhjelperen» (33): 5,5 års fengsel
  • «Sjåføren» (31): 3 års fengsel

Straffene ble mye mildere for alle fire enn det statsadvokatene hadde lagt ned påstand om. Det store spørsmålet under rettssaken var om drapet var planlagt eller om det var et voldsoppdrag som gikk galt.

Vurderer motanke

Nå har Riksadvokaten besluttet å anke dommen, skriver TV 2.

Anken gjelder både straffutmålingen for «Bestilleren» og «Skytteren». Samt straffutmålingen for de to som ble frifunnet for medvirkning til drap.

– Vi har mottatt anken og vil vurdere en motanke på lovanvendelse og straffutmåling, sier advokat Andrea Wisløff til TV 2.

Hun representerer «Medhjelperen».

Jonas-saken i Ringerike, Asker og Bærum tingrett. Tegning av de tiltalte

De fire tiltalte i Ringerike tingrett.

Illustrasjon: Ane Hem / NTB

Sliter med å forstå

Familien til Jonas Henriksen sa til NRK etter at dommen falt at de sliter med å forstå den. Aktor var tydelig på at de mente drapet var planlagt og at de derfor mente de fire måtte dømmes for overlagt drap.

– Jeg klarer ikke å forstå at ikke dette var planlagt når han var utsatt for grov vold i mars i 2023. De fortsatte og fortsatte, og til slutt så lurte de ham opp på et øde sted, og hadde med seg pistol. Jeg klarer ikke i min villeste fantasi å se noe annet enn at det var planlagt, sa mamma Elin Aarseth da dommen falt.

– Dere har pratet mye om rettferdighet for Jonas, og å stå i kampen for Jonas. Føler dere på rettferdighet for Jonas nå?

– Nei.

Publisert 25.06.2025, kl. 15.02 Oppdatert 25.06.2025, kl. 15.04

Read Entire Article