Regjeringen vil ha en forsøksordning med skattefradrag for unge mellom 20 og 35 år. Det kan gi skattefordeler for tilfeldig utvalgte i en stor foreslått test.
Tirsdag 27. mai kl. 11:09Forslaget om forsøksordningen med fradrag i arbeidsinntekt sendes på høring i dag, opplyser Finansdepartementet i en pressemelding.
I høringen beskriver regjeringen et forsøk der 100.000 unge mellom 20 og 35 år trekkes ut tilfeldig. Gruppen kan få et fradrag i den skattepliktige inntekten på inntil 125.000 kroner, noe som kan gi inntil 27.500 kroner i lavere skatt. Deretter følges gruppen i tre til fem år.
Hensikten med forsøksordningen er å bidra til en mer kunnskapsbasert politikk for å få flere i arbeid, ifølge regjeringen. Et forsøk kan gi grunnlag for å ta stilling til om det bør bli en permanent ordning med et arbeidsfradrag for alle unge med arbeidsinntekt.
Bakgrunnen for testen er at regjeringen vil ha flere i arbeid og færre på trygd. En økende andel unge mottar arbeidsavklaringspenger eller uføretrygd. Samtidig får mange lite igjen økonomisk for å gå fra trygd til arbeid.
Det er derfor nødvendig å innhente kunnskap ved å prøve ut nye tiltak, mener finansminister Jens Stoltenberg (Ap).
– Et forsøk med arbeidsfradrag kan lære oss hvordan skattesystemet kan supplere andre tiltak for å bidra til å få flere i jobb, sier Stoltenberg.