Flere skal ha dødd da de forsøkte å rømme fra flammene i Sør-Spania. Tolv personer er så langt bekreftet omkommet.
- Tolv personer omkom i skogbrannen i Sør-Spania, hvorav flere døde mens de forsøkte å flykte.
- Fire ble funnet døde i en bil, trolig britiske.
- Brannen spredte seg raskt på grunn av sterk vind og ekstrem varme.
- 23 personer er fortsatt savnet.
Fire personer ble funnet døde inne i en bil. En annen gruppe mennesker skal ha mistet livet mens de forsøkte å ta seg vekk fra flammehavet til fots, ifølge den regionale beredskapssjefen Antonio Sanz.
De fire omkomne antas å være britiske fordi bilen de ble funnet i hadde ratt på høyre side. Ifølge spanske myndigheter ble de fanget i flammene da de forsøkte å flykte gjennom et tørt elveleie som ble til en dødelig felle.
Brannen spredte seg svært raskt på grunn av sterk vind og ekstrem varme, noe som gjorde flukten vanskelig.
Myndighetene har foreløpig ikke offentliggjort navnene eller den endelige identiteten til de omkomne. Det er derfor fortsatt uklart hvem personene var.
Antallet døde er det høyeste i en skogbrann i Spania på over 20 år. I tillegg er 23 personer savnet, opplyste myndighetene fredag.
Det skriver CNN, som omtaler brannen som en av de verste skogbrannene i sørlige Spania noensinne.
Etterlyser familiemedlem på sosiale medier
Flere pårørende til savnede deler sine bekymringer på sosiale medier mens myndighetene fortsetter å lete etter savnede.
En kvinne i USA fortalte at broren hennes forsvant da han prøvde å flykte fra brannen sammen med flere andre. De skal ha forsøkt å flykte fra brannen gjennom en dal.
På samme tid har en kvinne på Facebook skrevet at hun ikke har klart å få kontakt med foreldrene sine etter at de sa at de evakuerte på torsdag, ifølge CNN.
Vanskelig å identifisere ofrene
Ingen av ofrene er fredag kveld formelt identifisert. El País melder at kroppene er så forbrent at identifiseringsarbeidet må gjøres av kriminalteknikere ved Guardia Civils sentrallaboratorium i Madrid.
Spanias innenriksminister Fernando Grande-Marlaska bekreftet overfor CNN at flere av de døde er utenlandske statsborgere.
I tillegg til dødsofrene var 23 personer meldt savnet fredag kveld, ifølge El País. Syv formelle savnetmeldinger er så langt registrert.
Kabel skal ha utløst brannen
Guardia Civils etterforskning peker mot at et nedfalt strømkabel utløste brannen, skriver El País. De første vitnene fortalte til nødsentralen at en kabel hadde falt ned og antent vegetasjonen.
Strømselskapet Endesa, som er hovedleverandør i området, avviser imidlertid at kabelen tilhører deres nett, og opplyser at strømmen ble koblet fra i 2009. Også operatøren Red Eléctrica avviser at linjen tilhører dem, ifølge samme kilde.
Rekordvarme i Europa
Temperaturrekorder er blitt slått over hele Europa denne sommeren, med hetebølger som gir ekstremtemperaturer alarmerende tidlig på året, skriver CNN. Brannmannskaper kjemper også mot skogbranner i Portugal og Frankrike.
Ifølge nasjonal spansk værtjeneste AEMET satte Spania rekorder i forrige måned med temperaturer opptil 7,1 grader over normalen enkelte dager. Både Frankrike og Storbritannia satte også temperaturrekorder i samme periode.
Så langt i år er over 50.000 hektar lagt i aske av skogbranner i Spania, ifølge EU-kommisjonens europeiske skogbrannvarslingssystem EFFIS.
Har du tips?
Send oss informasjon, bilder eller video.

1 day ago
7











English (US) ·