Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_78569b819a7e5cfe63bf0cffad409854, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Oljefondet legger ned Tokyo-kontor etter ti år - NorwayToday

Oljefondet legger ned Tokyo-kontor etter ti år

5 months ago 45


Fem ansatte rammes når Norges Bank Investment Management avvikler sitt japanske eiendomskontor. Fondet beholder investeringer for 1.147 milliarder

Japans hovedstad. Foto: PHILIP FONG / AFP / NTB

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Oljefondet har startet prosessen med å legge ned sitt eiendomskontor i Tokyo, ifølge en melding onsdag.

Kontoret ble åpnet i 2015 for å bygge en eiendomsportefølje med lokal tilstedeværelse i regionene fondet investerer i. Etter en strategigjennomgang har fondet konkludert med at det ikke lenger er en prioritet å utvide eiendomsporteføljen i Japan.

– Gitt den begrensede porteføljestørrelsen, mener vi at det ikke lenger er berettiget å opprettholde en dedikert lokal tilstedeværelse, skriver Oljefondet i meldingen.

Siden kontoret åpnet har fondet kun gjort to eiendomsinvesteringer i Tokyo. Høye driftskostnader har også påvirket beslutningen.

De fem ansatte ved kontoret vil bli ivaretatt gjennom en «ryddig avviklingsprosess», ifølge NBIM.

Beslutningen får ingen konsekvenser for Oljefondets investeringer i Japan. Med 1.147 milliarder kroner investert i aksjer, renter og eiendom per 31. mars, er Japan fondets nest største aksjemarked.

– Vi vil fortsette å være en betydelig investor i det japanske markedet, forsikrer Oljefondet.

Ingen andre av fondets kontorer blir berørt av nedleggelsen, opplyses det.

Artikkelen er skrevet ved hjelp av et AI-verktøy. Den er lest gjennom og redigert av journalisten. Les E24s AI-retningslinjer her.

Read Entire Article