Nye demens-tall: – Langt høyere enn tidligere antatt

6 hours ago 3


Antall nordmenn som utvikler demens er nesten fire ganger høyere enn tidligere anslått, viser en ny studie.

 ISTOCKPHOTO. NYE TALL: Norsk studie viser at antallet som får demens er langt høyere enn tidligere antatt. Illustrasjonsfoto: ISTOCKPHOTO.
Oppdatert mandag 16. juni kl. 13:53
  • Ny studie viser at antall nordmenn som utvikler demens er nesten fire ganger høyere enn tidligere antatt, med ca. 38 000 nye tilfeller årlig.
  • Tallene forventes å dobles innen 2050, advarer Geir Selbæk ved Nasjonalt senter for aldring og helse.
  • Regjeringen vil lanserer en ny demensplan i 2026 for å håndtere utfordringen.

Frem til nå har man beregnet at rundt 10.000 nordmenn utvikler demens årlig.

Estimatene har vært bygget på forskning fra Europa og USA. For første gang er det nå gjort en stor studie i Norge, der 5000 personer over 70 år ble fulgt i fire år.

– I løpet av fire år utviklet 14 prosent av deltagerne i studien demens. Det tilsier at rundt 38. 000 nordmenn utviklet demens i 2023. Dette tallet vil trolig stige til det dobbelte innen 2050, sier Geir Selbæk, forskningssjef ved Nasjonalt senter for aldring og helse og professor i geriatri ved Universitetet i Oslo.

Bilde av Geir SelbækGeir Selbæk

Professor og forskningssjef

– Tallene vi nå presenterer er langt høyere enn tidligere antatt, sier Selbæk, og mener at dette er en av de største utfordringene vi som samfunn står overfor de neste tiårene.

Undersøkelsen er en del av Demensplan 2025, og er gjennomført av Nasjonalt senter for aldring og helse, på oppdrag fra Helsedirektoratet.

Understreker alvoret

Datainnsamlingen ble gjennomført som en del av den store Helseundersøkelsen i Nord-Trøndelag (HUNT4 70+) og oppfølgingsstudien Aldring i Trøndelag (HUNT AiT). Innen 2050 kan det årlige antallet som utvikler demens være oppe i så mye som 80.000.

Selbæk mener at de nye tallene understreker alvoret i utfordringen knyttet til at vi blir stadig eldre.

– Vi må også jobbe med kvaliteten på tjenesten fremover, og vi må starte planleggingen for å lage et godt grunnlag nå. Hvis flere får en diagnose tidligere og lever lenger med demens, vil behovet for oppfølging og omsorg øke, ikke avta. Dette vil kunne legge ytterligere press på tjenestene, sier Selbæk.

 ISTOCKPHOTO.FLERE RAMMES: Nye beregninger viser at stadig flere rammes av demens. Illustrasjonsfoto: ISTOCKPHOTO.

Demens er blant de mest utgiftskrevende helseutfordringene i Norge. I 2022 utgjorde utgifter relatert til demens over 42,6 milliarder kroner, ifølge en rapport fra FHI. Videre kommer det fram av rapporten at utgifter til demens er forventet å øke til 98,8 milliarder i 2050.

Rundt 116.000 personer lever med demens i Norge, ifølge Demenskartet fra Nasjonalt senter for aldring og helse. Man anslår at nærmere 240.000 nordmenn vil ha demens i 2050. Demens rammer flere aldersgrupper, også yngre.

Demensplan 2030

Regjeringen vedtok i dag å utvikle en ny plan for å videreføre arbeidet med å forebygge demens og utvikle et demensvennlig samfunn. Demensplan 2030 legges etter planen frem våren 2026.

En ny demensplan vil fokusere på forebygging, tidlig diagnostisering og behandling, persontilpasset medisin og tjenester og økt bruk av teknologi.

Bilde av Jonas Gahr StøreJonas Gahr Støre

Statsminister

– Alle skal ha mulighet til å leve aktivt, trygt og godt med demenssykdom. Fordi vi blir flere eldre, og eldre lever lengre, vil også omfanget av demens øke i årene som kommer. I arbeidet med demens er det derfor viktig at vi tenker langsiktig, og fortsetter arbeidet med å finne konkrete tiltak som kan bidra til trygghet for personer med demens og deres pårørende, sier statsminister Jonas Gahr Støre, i en pressemelding.

SSB beregner SSB at antall nye demenstilfeller vil mer enn fordobles i perioden frem mot 2050, fordi høyere forventet levealder medfører at flere vil få demens.

Bilde av Jan Christian VestreJan Christian Vestre

Helse- og omsorgsminister

– Regjeringen må sette en tydelig retning for det videre arbeidet. Jeg vil legge til grunn Helsedirektoratets evaluering av dagens demensplan, samtidig som jeg ønsker innspill fra blant annet personer med demens og deres pårørende om hva som er sentrale utfordringer og mulige løsninger, sier helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre.

Om demens

Demens er en fellesbetegnelse for sykdommer som svekker hjernens evne til å

tenke, huske og fungere i hverdagen. Det kan også føre til endringer i adferd og

personlighet. Alzheimers sykdom er den vanligste årsaken, men det finnes flere. Felles for dem er at de utvikler seg over tid. Etter hvert vil de fleste med demens ha behov for hjelp og omsorg døgnet rundt.

(Kilde: Helsedirektoratet)

Read Entire Article