Lyon beholder plassen i Ligue 1 – vant ankesak

18 hours ago 5


Det blir likevel ikke tvangsnedrykk for Lyon. Klubben fikk omgjort vedtaket som flyttet den til nivå to i fransk fotball.

 Laurent Cipriani / AP / NTBAlexandre Lacazette jubler med lagkamerater etter å ha scoret for Lyon i en seriekamp sist sesong. Foto: Laurent Cipriani / AP / NTB
Oppdatert onsdag 9. juli kl. 15:52

Det bekrefter klubben selv på X.

Lyon spiller dermed i Ligue 1 også kommende sesong. Det ble utfallet av ankebehandlingen.

Nous restons en Ligue 1 🔴🔵 L’Olympique Lyonnais se félicite de la décision, rendue ce jour par la DNCG, de maintenir le Club en Ligue 1.

24. juni besluttet DNCG overraskende å degradere en av Frankrikes største klubber. Organet håndterer lisensordningen i fransk profesjonell fotball.

Begrunnelsen var at Lyon ikke hadde gitt alle garantier for en gjeldsbyrde på 175 millioner euro. Det tilsvarer over 2 milliarder kroner.

Lyon var dypt uenig og anket avgjørelsen. I runde to nådde klubben fram. Kuvendingen betyr at Lyon beholder plassen i Europaligaen, som den kvalifisert seg til ved å bli nummer seks i Ligue 1 sist sesong.

Reims ville blitt værende på øverste nivå om Lyons nedrykksbeskjed hadde blitt stående.

Lyon har blitt fransk seriemester syv ganger, vunnet fem cuptitler og tatt seg til semifinale i mesterligaen ved to anledninger (sist i 2020).

Publisert: 09.07.25 kl. 15:49Oppdatert: 09.07.25 kl. 15:52

Slå på mørk modus i artikler

Read Entire Article