Dersom alt går etter planen, og været holder seg fint nok, skal kongeparet besøke Bjørnøya i neste uke.
Fredag 6. juni kl. 15:35Kortversjonen
- Kongeparet planlegger å besøke Bjørnøya neste uke, hvis været tillater det.
- Besøket er del av deres fylkestur til Troms og Svalbard, som starter i Balsfjord onsdag.
- Bjørnøya er en norsk øy i Barentshavet og har en meteorologisk stasjon kongeparet skal besøke.
Bjørnøya-besøket er del av kongeparets fylkestur til Troms og Svalbard, som starter i Balsfjord onsdag, melder NTB.
Videre går turen til Kvænangen kommune, 12. juni, før kongeparet reiser til Svalbard i kongeskipet dersom været tillater det. På veien drar de i så fall innom Bjørnøya.
Dette framgår av presseprogrammet, som ble sendt ut av Sysselmesteren fredag. Det understrekes at det er et stort værforbehold knyttet til besøket på Bjørnøya.
Kongeparet skal uansett besøke Svalbard 16. og 17. juni, men må reise med fly hvis de ikke kan ta båt.
Bjørnøya er en norsk øy i Barentshavet, omtrent midt mellom fastlandet og Svalbard. Den regnes som del av Svalbard og er omfattet av Svalbardtraktaten.
Øya ble fredet som naturreservat i 2002. Meteorologisk institutt har en stasjon på øya med ni ansatte, som kongeparet skal besøke.
Publisert: 06.06.25 kl. 15:35