Hvor mye lenger kan Barcelona vinne alt?

6 hours ago 4


Barcelona har slitt litt denne sesongen.

De tapte to ligakamper.

Det var faktisk en uvanlig glipp for et lag som fint kan vinne 30 av 30 kamper i den spanske serien. Men så klart vant Barça ligaen til slutt. De er i finalen i cupen og Mesterligaen.

I fjor vant de fire av fire troféer – nå kan de gjøre det igjen.

Faktisk spiller Barcelona en femte strake finale i Mesterligaen når de møter Arsenal i Lisboa i kveld.

Alle spår nye vinnermedaljer til Caroline Graham Hansen og Ingrid Syrstad Engen, og at Frida Maanum må ta til takke med sølv.

Men ser man det store bildet, kan Barcelonas dominans umulig vare.

Laget som (nesten) aldri taper

Noe som høres rart ut når Barça har tapt fire ligakamper på seks år, og har to spillere – Aitana Bonmatí og Alexia Putellas – som har delt på Gullballen de siste fire årene.

Det skulle liksom bli en jevn semifinale mot Chelsea, laget som har vunnet den engelske serien seks år på rad, og som vant den ubeseiret denne sesongen.

Hjemme vant Barcelona 4–1.

Borte vant Barcelona 4–1.

Tungvekterduellen fremsto som en treningskamp.

Women's Champions League - Semi Final - First Leg - FC Barcelona v Chelsea

KNALLGODE: Superstjernen Alexia Putellas feirer et av lagets åtte mål i semifinalene mot Chelsea sammen med Ingrid Syrstad Engen.

Foto: Albert Gea / Reuters / NTB

Men titter man nærmere, ser man små tegn til svakheter. Suksesstrener Jonathan Giráldez ga seg i fjor, og Barcelona har ikke tapt to ligakamper på samme sesong siden starten på lagets moderne gullalder i 2019 (samme år som de kjøpte Graham Hansen).

I gruppespillet i Mesterligaen tapte de 2–0 mot Manchester City. For andre lag er det normalt å tape fotballkamper, men dette er Barcelona Femení.

I tillegg tyder historikken på at ting snart jevner seg ut.

Lyons forsprang

Kvinnefotballen ligner mer og mer på herrefotballen, og der kommer ingen lag til finalen i Mesterligaen så ofte som Barça.

Før Real Madrid startet sin mirakuløse gullalder i 2014, hadde ingen lag vunnet mesterligaen (eller serievinnercupen) to år på rad siden AC Milan i 1990.

Det er et sunt tegn for fotballen at flere lag veksler på troféet.

Spain Soccer Champions League Final

MESTER: Ingrid Syrstad Engen vant Mesterligaen med Barcelona i fjor.

Foto: Jose Breton / AP / NTB

På kvinnesiden har Lyon eller Barcelona vunnet Mesterligaen de siste ni gangene. Fans som bare følger herrene, kan stusse over at nettopp Lyon har vært så gode, siden de har vunnet langt mindre på herresiden, og svaret er at tidligere president Jean-Michel Aulas prioriterte laget allerede i 2004.

Med Europas største budsjett signerte Lyon verdens beste spillere, som Ada Hegerberg. De vant ligaen 14 år på rad. De vant mesterligaen fem år på rad.

Og så kom Barcelona.

Inspirerte herrene

Barcelona har vist hva som skjer når en av verdens største klubber gjør alt riktig.

De gjorde damelaget profesjonelt i 2015 og brukte sin prestisje og historikk til å sikre store sponsoravtaler.

– Vi har skapt laget innenfor de samme rammene som herrelaget. De deler spillestil, fasiliteter og verdier, sa Barça-direktøren Maria Teixidor til NRK i 2019.

Den taktiske identiteten stammer fra storhetstiden til herrelaget, som er kjent for høyt press og ballbesittende fotball. Putellas og Bonmatí hentet inspirasjon fra Xavi og Andrés Iniesta, små playmakere som herjet for herrelaget i 15 år.

Aitana Bonmati

VERDENS BESTE: Playmakeren Aitana Bonmatí vant Gullballen for 2023 og 2024.

Foto: PAU BARRENA / AFP / NTB

Damene har spilt så bra at herrelaget senere har hentet inspirasjon fra dem.

Selv om det bare er 10 år siden laget ble profesjonelt, lå Barça lysår foran de fleste. Men nå satser alle storlagene på damene.

Pengene går til England

Noe som i teorien skal bety at rivalene haler innpå Barça.

Det skjer allerede økonomisk. Med sitt solide forsprang har katalanerne tjent mest i verden så lenge Deloitte har holdt oversikt, altså fra 2021–22 til 2023–24 (tall for senere sesonger har ennå ikke kommet ut).

Ser vi på de fem lagene med høyest inntekt for sesongen 2022-23, leder Barcelona klart.

1. Barcelona – 13,4 millioner euro

2. Manchester United – 8 millioner euro

3. Real Madrid – 7,4 millioner euro

4. Manchester City – 5,3 millioner euro

5. Arsenal – 5,3 millioner euro

Men sesongen etter var forspranget plutselig blitt spist opp av Arsenal.

1. Barcelona – 17,9 millioner euro

2. Arsenal – 17,9 millioner euro

3. Chelsea – 13,4 millioner euro

4. Manchester United – 10,7 millioner euro

5. Real Madrid – 10,5 millioner euro

Her har det skjedd mye.

Store avtaler

Totalt økte de 15 rikeste lagene sine inntekter med 35 prosent.

Barça økte sine inntekter med 26 prosent.

Arsenal tjente spesielt mye fordi de spilte seks kamper på hjemmebanen til herrene, Emirates Stadium, et trekk som slo publikumsrekorden i Women's Super League (WSL) seks ganger på én sesong. Og som håvet inn penger.

Frida Maanum

POPULÆRE: Frida Maanum og Arsenal får et stort publikum når de spiller på Emirates Stadium, her fra en ligakamp mot Manchester City i fjor.

Foto: Reuters

Blant de 15 rikeste på kvinnesiden er åtte fra England.

Og som på herresiden blir de engelske lagene stadig rikere. I fjor sikret WSL en sponsoravtale med banken Barclays verdt 18 millioner euro per år, ifølge ESPN. Det er tidenes største sponsoravtale på kvinnesiden, og mer enn dobbelt så mye som den gamle.

I fjor skrev WSL også under på en TV-avtale med Sky Sports og BBC verdt rundt 15 millioner euro per år, som skal tre i kraft i 2025–26.

– Den nye TV-avtalen forventes å ytterligere styrke de engelske lagenes økonomiske posisjon i toppen av europeisk fotball, skriver Deloitte.

Nå i januar satte Chelsea verdensrekord da de kjøpte stopperen Naomi Girma for mer enn én million dollar.

en gruppe mennesker som bærer medaljer og holder et trofé

REKORD: Naomi Girma (til venstre) ble tidenes første kvinnelige fotballspiller som bytter klubb for mer enn en million dollar.

Foto: Isabel Infantes / Reuters / NTB

Inntekter er ikke en like stor indikator på suksess på kvinnesiden som på herresiden, siden reglene for hva lag kan bruke på spillerkjøp, ikke er like strenge. Men det er ikke tilfeldig at de to lagene med høyest inntekt i 2023–24 nå er finalen i Mesterligaen.

Den spanske ligaen kan ikke hamle opp med disse summene.

Real Madrid våkner

I tillegg kan Barcelona få sterkere konkurranse fra sin erkerival.

Real Madrid fikk et kvinnelag i 2020, da de slo seg sammen med CD Tacón, og har blitt Barças største utfordrer.

De siste årene har Real Madrid havnet langt bak Barcelona i ligaen, men denne sesongen var avstanden opp til toppen «bare» åtte poeng. Faktisk slo de Barcelona 3–1 borte i mars, deres første seier i El Clásico, etter 18 strake tap.

Det er en milepæl som gir håp til resten av Europa.

Avstanden bør snart minke.

Dette laget kan faktisk slås.

Publisert 24.05.2025, kl. 11.26

Read Entire Article