- Håvard Gutvik truet med å bytte bank, noe som førte til at banken senket renten hans.
- Magne Svendsen sparte 42.000 kroner årlig ved å få Nordea til å senke renten.
- Silje Isdahl brukte medlemsrabattforhandlinger for å få Nordea til å redusere renten.
- Ekspert Sindre Heyerdahl oppfordrer kunder til å forhandle om renter som om de pruter på markedet.
VG har nemlig snakket med tre bankkunder som klarte å få ned renten nå.
En av dem er Håvard Gutvik (33) som har hus, samboer og barn i Namsos.
– Først så jeg hva finanstoppene sa om at bankene burde sette ned med en gang. Så sjekket jeg hvilken rente ulike banker ga til nye kunder, og tok kontakt med en annen bank, som ba oss sende søknad med en gang. Da skrev jeg til min bank at vi flytter lånet hvis de ikke kutter renten umiddelbart, sier han til VG.
Da kom banken hans, Sparebank 1 Helgeland, raskt på banen, og svaret tikket inn:
«Vi reduserer din boliglånsrente med 0,25 fra og med 26.06. Ny nedbetalingsplan kommer i løpet av uken.»
Han og samboeren tok opp sitt første lån under pandemien, har en høy belåningsgrad på over 80 prosent og 3,2 millioner i lån.
Den effektive renten hans gikk dermed ned til 5,5 prosent – en god rente med tanke på belåningsgraden.
Gutvik, som er utdannet barne- og ungdomsarbeider og dermed langt fra en økonom, har på egen kjøl satt seg inn i hvordan banksystemet fungerer.
Og hva er egentlig en god rente? VG har også fått renten (før rentekuttet i august) til noen økonomieksperter – som du kan sammenligne med:
- Sindre Heyerdahl, økonomikommentator i E24: 4 millioner i lån med en effektiv rente på 5,4 prosent, i Nybygger bank
- Endre Jo Reite, direktør for personmarked i BN Bank: 9,3 millioner i lån med rente på 5,16 prosent rente i egen bank
- Trond Døskeland, økonomiprofessor ved NHH: 2,5 millioner i lån med en effektiv rente på 5,43 prosent i Bulder Bank
– Hva vil du anbefale andre å gjøre når det første avslaget kommer?
– Bruk ulike finansportaler på nett. Vi har forsikring i Storebrand og da kan jeg bruke deres nettside til boligverdikalkulator, og så har du også unoscore og renteradar til å sammenligne renter med andre. Da ser du hvordan landet ligger, svarer Gutvik.
42.000 kroner i året rikere
Siviløkonom Magne Svendsen (66) har et boliglån på 8,5 millioner i Oslo.
– Den gamle effektive renten
var på 5,95 prosent – som jeg trodde var bra – jeg føler meg litt lurt at det var så enkelt å få bedre rente, sier han til VG.Han tok kontakt med banken sin Nordea allerede før Norges Bank satte ned forrige uke- og viste til Bulder Banks prislister
– som viste at en kunde med hans lave belåningsgrad skulle fått en langt bedre rente.Ganske kjapt fikk han ned renten til 5,5 – og ytterligere ned 5,2 i august.
Ut fra VGs rentekalkulator sparer han på dette grepet over 3500 kroner i måneden – altså 42.000 kroner i året.
– Nesten irriterende at det var så lett.
Har du prøvd å forhandle ned boliglånsrenten?aJabNeicVurderer detBrukte fagforenings-kortet
Samme dag som rentenyheten kom forrige uke, gikk Silje Isdahl (39) fra Hamar rett inn i nettbanken:
– Jeg åpnet en chat med en chatbot og skrev at jeg ville få ned renten, og da fikk jeg til slutt et svar om at det ikke var noe problem, du blir kontaktet for en rentesamtale. Da ringte det en dame i Nordea på mandag, og sa at hun hadde en god nyhet og ville sette ned renten.
Dermed ble lånet hennes på 4,5 mill. med en effektiv rente på 5,92, satt ned til 5,3 prosent.
– Hva var argumentene dine?
– Med chatboten, kan du klikke og se hvilken rente du har, og så skrev jeg at jeg er medlem av Politiets Fellesforbund som har egen avtale med Nordea. Det så ikke ut til at denne rabatten var lagt med, så jeg skrev at hvis jeg ikke får riktig rente, så bytter jeg bank.
– Jeg er veldig fornøyd med at det gikk, men jeg ser jo at renten min har vært veldig høy. Jeg skulle tatt tak i den før.
Isdahl har vært kunde i Nordea omtrent siden hun ble født, og mener god kundeservice ville vært å sette ned renten automatisk.
– Det er synd at man må klage for å få renten som bør være gjeldende. Det synes jeg er helt idiotisk. Men jeg har skjønt at ingenting skjer hvis man ikke tar tak selv.
Nordea bekrefter at de har hatt svært stor pågang på kundeservice siden rentekuttet forrige uke.
– Mange eksisterende kunder har kontaktet oss for å få vite sitt nye rentenivå, og det er riktig at enkelte av disse også har fått en vurdering av rente ut fra eksisterende rentenivå og helheten i låneforholdet, skriver pressesjef Cathrine Graff.
Litt som å prute i Syden
– E24s økonomikommentator Sindre Heyerdahl mener disse kundene har gjort mye rett – og at for mange kvier seg til å ta den litt kleine telefonen til banken.
– Det er mange banker i Norge og god konkurranse, men ganske få som bytter bank. Det er ikke utroskap å bytte bank, sier han til VG.
Økonomikommentator i E24
For det meste kan forhandles om.
– Prøv å tenke at det å bytte bank er litt som å prute på markedet i Syden – det er fullt lov og ingen blir fornærmet. Så hent frem Syden-genet i deg!
Økonomikommentator Sindre Heyerdahls (E24) beste tips
Dette er ting bankene ser på når de skal vurdere å sette ned din rente:
- Belåningsgrad: Hvis du har 6 millioner i husverdi og 3 millioner i lån, er belåningsgraden din 50 prosent, noe som er ganske lavt og vil gi deg gode kort på hånden
- Lånestørrelse: At du har et stort lån, gjør deg til en god kunde. Det kan kompensere for at du har en litt høy belåningsgrad
- Boligprisen: Om boligprisene har økt i ditt område, eller rent konkret på din bolig, bør du påpeke dette til banken din, slik at de ser at du har mer å gå på (at belåningsgraden egentlig er mindre). Spesielt i store byer kan boligverdien ha økt mye uten at du har fått det med deg
- Inntekt: Har du høy inntekt reduseres risikoen banken tar for å låne deg penger, og du tåler økte utgifter godt
- Fagorganisert: Uansett om du velger å ha banken der arbeidsplassen din eller fagforeningen din har avtale, kan dette være et godt kort på hånden i din eksisterende bank
- Alder: Unge kunder er ofte mer attraktive fordi du skal være kunde lenge. Det gjør det desto viktigere for eldre å være bevisste på at også de kan prute
– Du skal vise at du har litt kontroll på forhånd. Så kan du også legge til at du ikke tenker å øke utgiftene dine på lenge – ingen ny bil eller nytt barn i vente.
– Mener du bankene burde satt ned renten med en gang?
– Jeg tror at en bank som hadde gjort det, ville fått veldig mye goodwill
. Det er helt forståelig at veldig mange nå veldig utålmodige på det kuttet. Nå har vi stått på en rentetopp veldig lenge, så det er ikke rart at mange da kjenner at det er trangt i nettbanken og har lyst på et raskt kutt, avslutter Heyerdahl.
Har du tips til oss?
Send oss informasjon, bilder eller video