Forskere finner at feil i livmorslimhinnen kan være årsak til at noen kvinner spontanaborterer. Testen de har utviklet kan bane vei for ny behandling.
Forskere prøver nå å finne ut av hva som forårsaker spontanabortene som ikke skyldes kromosomfeil i embryoet. (Foto: fizkes / Shutterstock / NTB)
De fleste spontanaborter – 2 av 3 – skyldes kromosomfeil hos fosteret, ifølge en studie fra Nederland.
Dette gjelder særlig for kvinner over 35 år.
Men hva er årsaken til den siste tredjedelen?
Ifølge en artikkel i the Guardian så har mesteparten av forskningen på feltet fokusert på nettopp kvaliteten på embryoene.
Forskere i England har derimot rettet blikket mot det som skjer i livmoren.
I en nylig publisert studie viser de at feil i livmorslimhinnen kan forklare hvorfor noen kvinner spontanaborterer.
Feil i livmorslimhinnen
Forskerne har analysert 1.500 prøver fra 1.300 kvinner.
De fant ut at den prosessen som skal klargjøre livmorslimhinnen for en graviditet, ikke fungerer som den skal hos kvinner som har opplevd spontanaborter.
Det er i livmorslimhinnen at embryoet skal feste seg, og slimhinnen skal støtte utviklingen av morkaken.
Når slimhinnen ikke utvikler seg som den skal, blir miljøet for embryoet ustabilt, ifølge forskerne. Embryoet fester seg, men risikoen for blødninger og spontanabort øker.
Forskerne kunne se feil og ubalanse i slimhinnen allerede før graviditeten. Hos noen kvinner er responsen for sterk, hos andre er den for svak.
Det er målbart og kan forebygges
– Dette er ikke noe som skjer tilfeldig, understreker forskerne i en pressemelding.
De mener å se et mønster av abnormal respons i livmorslimhinnen gjennom menstruasjonssyklusen hos enkelte kvinner.
– Dette tyder på at det er en konsistent, målbar og potensielt forebyggbar årsak til risiko for spontanabort, sier de.
Studien finner også at det å oppleve en spontanabort øker risikoen betydelig for at livmorslimhinnen reagerer abnormalt i fremtidige sykluser, noe som forklarer hvorfor kvinner ofte opplever flere spontanaborter.
Tester ut testen
Forskerne har utviklet en test for å måle om utviklingen i livmorslimhinnen er normal eller ikke. Denne prøves nå ut i en klinisk studie ved University Hospital, Coventry. Ifølge pressemeldingen har testen allerede vært brukt for å hjelpe 1000 pasienter.
Flere av dem forteller at de har klart å få barn etter at testen avslørte at noe var galt med livmorslimhinnens respons.
– Vi har nå et verktøy for å screene risiko for spontanaborter som kan forebygges, slik at vi kan vurdere behandlinger som kan forbedre livmorslimhinnen før graviditeten, sier professor Jan Brosens, en av forskerne bak studien, i pressemeldingen.
Dette er på forskningsstadiet
Nan Oldereid er gynekolog og forfatter av boken «Hvorfor blir jeg ikke gravid?» som kom ut for to år siden. Hun har også hatt ansvaret for temaet spontanabort i veilederen til norsk gynekologisk forening, der siste oppdatering kom nå i 2025.
Oldereid påpeker at testen som forskerne har utviklet er på forskningsstadiet.
– Den er utviklet etter de funn forskerne fant. Testen synes foreløpig å være del av en studie, og er ikke noe som man i dag kan ta hos legen sin dersom man ønsker det, sier hun.
Hun tviler på utsagnene til kvinnene i pressemeldingen, om at de har blitt gravide som følge av deltakelse i studien for å kartlegge livmorslimhinnen. Det fremkommer ikke noe informasjon om kvinnene i tillegg til testen, har gjennomført behandling.
– Selv etter mange gjentatte spontanaborter vil kvinner oppleve å føde friske barn selv om ingen behandling er utført, sier hun.
Forskerne har enda ikke publisert resultater fra bruk av testen eller eventuell oppfølgende behandling.

At forskerne har utviklet en test er lovende, synes gynekolog Nan Oldereid, men minner om at den fortsatt er på forskningsstadiet. (Foto: Livio)
Håp om behandling
– Å gjennomgå spontanabort, og spesielt for dem som opplever flere graviditetstap, er krevende både fysisk og ikke minst psykisk, sier Oldereid til forskning.no.
– Noe av det vanskelige er nettopp at det oftest ikke er noen god forklaring på hvorfor spontanaborten skjer.
Gynekologen forteller at det pågår flere studier rundt i verden for å forsøke å finne andre forklaringer til spontanaborter i tillegg til kromosomfeil i embryoet. Resultater presenteres på internasjonale kongresser for tiden.
– Dette er en slik studie som har klarlagt en brikke i puslespillet, sier hun.
– Studien er spennende og det at de har utviklet en test er lovende.
Neste spørsmål, er om den er sikker nok og hvilke pasienter den vil passe for. Og så er det selvsagt spørsmålet om behandling.
– Målet må være å finne frem til en behandling som kan forbedre ubalansen i livmorslimhinnen før graviditet. Men foreløpig har forskerne ingen sikker behandling. Dette må undersøkes i videre forskningsstudier.

Opptatt av helse, psykologi og kropp?

Mat hjernen med nyheter fra forskning.no om sykdommer, psykologi, kosthold, sex, trening og andre av kroppens mysterier.