Fisketorget åpner: - Hverdagsfisk og mer eksklusive råvarer

4 hours ago 2


Det bergensbaserte sjømatkonseptet Fish Me utvider til Oslo. Svein Thorp (86) gleder seg til at bygget endelig tas i bruk igjen.

Snart får Oslo Kommune et fisketorg igjen midt i Sentrum. Foto: Hallgeir Vågenes / VG

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Etter flere år uten drift i glassbygget på Rådhuskaia, blir det åpning i begynnelsen av august.

– Vi håper å skape et sted som både lokalbefolkningen og tilreisende kan bruke. Målet er å tilby noe for alle, både hverdagsfisk og mer eksklusive råvarer, sier eier og daglig leder i Fish Me, Arnfinn Djukastein.

Det vil være sjømatutsalg og servering, blant annet med uteservering.

Fish Me - eier, Arnfinn Djukastein, begynte som som fiskehandler hos sin onkel i 1988 før han startet selv med utetorg i 1990. Foto: Fish Me

Innslag fra Vestlandet

– Vi skal gjøre det vi er gode på: levere kvalitet, et godt utvalg og en solid kjøpsopplevelse, sier Djukastein.

Han har drevet Fish Me i mathallen på Fisketorget i Bergen siden 2012 og har lang erfaring med både salg og servering av sjømat siden oppstart på Fisketorget i 1990.

Nå ønsker de å ta med seg erfaringen til hovedstaden og tilby et variert utvalg av sjømat.

Nenad Vaselinovi er kjøkkensjef i Bergen og vil bidra i Oslo. Foto: Fish Me

– Det blir alt fra fiskesuppe og fiskeburgere til skalldyrtårn med hummer og krabbe. Alt dette vil være tilgjengelig både i utsalget og restaurantdelen, sier Fish Me-lederen.

Hovedkonseptet i Oslo blir lignende den i Bergen, men tilpasset med noen innslag fra Vestlandet.

– Det kommer bergenske spesialiteter også. Vi vet det er mange vestlendinger i Oslo som setter pris på det, sier Djukastein.

Fagansvarlig i fiskebutikken, Espen Jakobsen (venstre), vil ha en sentral rolle i utvikling i Fish Me Oslo, sier Djukastein (høyre). Foto: Fish Me

Siden det er lite fersk sjømat å hente fra Oslofjorden, vil de også bruke sine etablerte leverandører. Blant annet får de leveranser fra sitt eget røkeri.

– Vi skal bruke de kanalene vi allerede har tilgjengelig, og sørge for at råvarene vi tilbyr alltid er i sesong og av høy kvalitet, sier han.

Ny i lederrollen

Det er Sondre Djukastein (27) som blir daglig leder for Fish Me i Oslo. Han har hatt en sentral rolle i utviklingen av konseptet i Bergen siden 2017.

Nå føler den unge lederen seg klar til å ta konseptet videre i hovedstaden.

– Jeg er ung, men har jobbet i Fish Me i mange år, og har erfaring med alt fra oppvask og salg i fiskebutikken, til å være en del av driftsledelsen, sier han.

Sondre Djukastein blir daglig leder i Fish Me Oslo. Foto: Fish Me

– Den råeste plasseringen

På Rådhuskaia møter E24 Svein Thorp (86) som står og ser inn i det tomme glassbygget. Thorp er fra Oslo og har både besøkt Fisketorget i Bergen og den tidligere versjonen i Oslo før det gikk konkurs.

– Mange av oss i Oslo blir glade for at det endelig skjer noe her igjen. Jeg kommer nok mest for å kjøpe fisk, men tar gjerne med venner og familie for å spise, sier han.

Hvor ofte han vil stikke innom, avhenger av utvalget. Selv liker han fisk, men håper spesielt på godt utvalg av skalldyr.

– Jeg kjøper ofte reker direkte fra båten. Men jeg håper det nye torget også får blåskjell, krabbe og hummer, sier han.

 Pensjonisten Svein Thorp er glad for åpningen og sier han har savnet et ordentlig fiskeutsalg i Oslo sentrum. Foto: Mahdi Rahimi

Like ved holder Kristian Qvigstad (64) til. Han jobber i Norway Yacht Charter på nabobrygga, bare noen meter unna det gamle Fisketorget. I fire år har han og andre reagert på at bygget har stått tomt.

– De har uten tvil den råeste plasseringen i byen. Mange hevder det. Det gjør det desto mer trist at bygget står tomt, sier han.

Han tror ikke en ny åpning vil påvirke driften deres, rett og slett fordi det allerede er mye liv i området.

– Det er fullt av folk her. Både lokale, forretningsfolk og turister. Bare fra denne brygga reiser rundt 5000 med ferje hver dag. Så for oss vil det ikke gjøre så stor forskjell, sier Qvigstad.

 For Qvigstad har det liten rolle hva bygget brukes til, så lenge det blir liv og lys i lokalene, sier han. Foto: Mahdi Rahimi

Endret brukstillatelse

Siden den forrige satsingen gikk konkurs i 2021 har det vært vanskelig å finne nye drivere.

Daglig leder i Fisketorget AS Tore Stangebye sier det har vært få aktører som kunne oppfylle kommunens strenge krav til bruk av lokalene.

– Det har vært krevende. Mange har ikke klart å møte disse betingelsene, sier Stangebye.

Den opprinnelige tillatelsen krevde at bygget primært skulle brukes til fiskeutsalg, med noe servering, informasjonsvirksomhet og arrangementer.

Disse betingelsene gjelder fortsatt, men nylig godkjente byutviklingsutvalget i Oslo en søknad om endret brukstillatelse. Det gir mer fleksibilitet i bruken av bygget og mer areal til uteservering.

– Den nye avtalen gir bedre muligheter for drift, og derfor tror vi dette kan gå bra, sier Stangebye.

 - Det er gode nyheter for Oslo, og ikke minst alle innbyggere som får et fisketorg de faktisk kan bruke, sier Stangebye. Foto: Erik Tangen

Djukastein mener konseptet passer godt inn i de nye rammene.

– Det er akkurat det vi kan, og det føles som en naturlig utvidelse for oss, sier han.

Fish Me - lederen håper på rask lønnsomhet, men er klar på at det kan ta tid før tallene blir grønne.

– Slike prosjekter trenger tid, og vi er forberedt på å satse langsiktig, sier han.

Read Entire Article