Diplom Is skummer fløten av salget, men går ennå med underskudd

11 hours ago 3


Økte varekostnader og driftsutgifter presser marginene, til tross for betydelig salgsvekst og kostnadskutt.

Is fra Diplom Is i hyllene på Rema 1000 Ensjø. Foto: Fredrik Varfjell / NTB

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Iskremgiganten Diplom-Is fortsetter å øke salget. I 2024 steg salgsinntektene med nesten 8 prosent, til 1,26 milliarder kroner, sammenlignet med 1,17 milliarder året før.

Samtidig reduseres underskuddet kraftig fra 56 millioner kroner i 2023 til i underkant av 20 millioner kroner i minus i 2024.

Tross det sterke salget har Diplom-Is ikke klart å snu driften til overskudd.

Økte varekostnader, som steg med 13 prosent til nær 510 millioner kroner, samt økte driftskostnader legger press på selskapets marginer.

Derimot har Diplom-Is lykkes med å kutte lønnskostnader med nesten 7 prosent, tilsvarende en besparelse på rundt 29 millioner kroner.

Til tross for forbedringene i drift, ser selskapets gjeldsbyrde ut til å ha økt, særlig drevet av økt kortsiktig konserngjeld.

Fredrik A. Gromsrud er økonomidirektør i Diplom Is Foto: Fredrik A. Gromsrud/via LinkdIn

– God fart inn i sommeren

Ifølge økonomidirektør Fredrik A. Gromsrud var det særlig bedre listinger for Multipack-produktene og vekst i småis-segmentet som trakk opp inntektene.

– Vi hadde bedre listinger, spesielt for Multipack i 2024. Og så skal vi ikke legge skjul på at prisvekst i markedet også bidrar, sier Gromsrud.

Han trekker frem småisen Royal med jordbær og hvit sjokolade som et av årets mest populære produkter.

Samtidig har selskapet merket kraftige prishopp på innsatsfaktorer.

– Prisveksten er ganske heftig på våre varer, særlig på sjokoladerelaterte produkter. Det er en utfordrende situasjon med stor volatilitet i markedet og høy prisvekst i de fleste segmenter, sier Gromsrud.

Les på E24+

Christian Rieber fyller 100 år: – Jeg har tenkt å dø med skoene på

Selv om underskuddet er betydelig redusert, er bunnlinjen fortsatt rød.

Gromsrud peker på at 2023-tallene var påvirket av store avsetninger knyttet til endringer i varevei og logistikk. I 2024 er det underliggende resultatet mer stabilt.

Selskapet planlegger nå større strukturelle grep for å bedre lønnsomheten.

– Vi jobber med å syklusere driften både i produksjon og vareflyt. Det største som skjer i 2025 er at vi går over til grossistdistribusjon i løpet av høsten. Det vil kreve mye av organisasjonen, sier Gromsrud.

Han sier selskapet også ser en lovende utvikling for boksis-produktene, spesielt innenfor merkevarene Dream og Royal.

– Vi er på vei mot et bedre resultat i år. Det ser mer lovende ut, og vi har god fart inn i sommeren. Jeg har tro på at vi vil gå i overskudd i 2025, avslutter økonomidirektøren.

Les på E24+

Tollkrig: – Kan gjøre bitcoin 1.000 ganger mer verdt

Read Entire Article