Hvis du skal eller har lyst til å studere i USA nå, er dette rådene.
Forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland og ANSA-presidenten hadde et hastemøte mandag ettermiddag.
Dette skjedde etter at amerikanske myndigheter forrige uke ba Harvard om å stoppe opptak av utenlandsstudenter. Bekymringen har økt blant norske studenter som skal studere i USA nå.
– Det skaper jo naturlig nok bekymring, både blant de som er studenter på Harvard, men også studenter i USA mer generelt, fordi det er jo en usikkerhet nå, sier Aasland til VG.
ANSA-president Øyvind Bryhn Pettersen forteller at situasjonen i USA har forverret seg det siste året.
President ANSA
– Det har spredd seg en fryktkultur over hele landet. Man føler ikke man kan snakke om alt mulig lenger, både på sosiale medier og i tradisjonelle medier. Også på campus eller i undervisningen, så kan man ikke lenger diskutere fritt, sier han.
Les også: Reuters: Dommer blokkerer Trumps beslutning om å nekte Harvard å ta opp utenlandsstudenter
Aasland understreker at hun håper norske studenter fortsetter å studere i USA.
– Det er fantastisk lærerikt og spennende der. Og så skjønner jeg veldig godt at man kan bli bekymret nå. Så kontakt ANSA, kontakt ambassaden, hold kontakt med utdanningsinstutisjonene og møt opp på seminaret 12.juni, sier hun.
ANSA arrangerer avreiseseminar 12. juni for alle som skal til USA. Pettersen anbefaler også individuell veiledning:
– Folk må gjerne ta kontakt med oss direkte. Vi gir én-til-én veiledning hvor vi hjelper den enkelte. Det er den beste rådgivningen vi gir, sier han.
Aasland kaller utviklingen i USA "urovekkende og alvorlig" og lover tett dialog med ANSA fremover for å støtte norske studenter.