– Det er så tragisk og vondt at det slår oss rett i jorden

1 day ago 11


Nikoline fikk en av rollene i storfilmen om Havnå-brødrene. Nå sørger regissøren over skuespillertalentet som døde brått – samtidig som tragedien vekker minner om hans egen families største sorg.

 Faksimile fra TV2 PlaySKUESPILLER: Nikoline Høie (t.h) spilte datteren til Erling Havnå, Nicoline Havnå i Havnaafilmen som ble utgitt i 2024. Foto: Faksimile fra filmen, hentet fra TV2 Play. Foto: Faksimile fra TV2 Play
Oppdatert fredag 10. juli kl. 20:54

Mandag morgen mistet 17 år gamle Nikoline Piwoni Høie fra Arendal livet etter å ha blitt påkjørt og drept i Marbella i Spania.

En stor vennekrets ventet henne hjem fra ferie til en sosial samling samme dag. Men Nikoline kom aldri hjem til vennene i Arendal.

Ifølge familiens talsperson, Finn Greve-Isdahl, er hele storfamilien nå på plass i Spania for å få mer informasjon i saken.

– Familien ønsker å skjerme seg. De er takknemlige for all positiv redaksjonell omtale av avdøde, sier han til Agderposten. Han gjentar det samme overfor VG.

 Fathia Mahmoud Farah / VG / VGFUNNET: I dette området ble Nikoline Høie (17) funnet påkjørt og drept Foto: Fathia Mahmoud Farah / VG / VG

– Ei super jente

For regissør Bård Breien var beskjeden om Nikolines dødsfall tung å få. Han møtte tenåringsjenta flere ganger under innspillingen av Havnaa-filmen i 2024, der hun spilte Nicoline Havnå – datteren til Erling Havnå.

Det er minnet om den blide, rolige og talentfulle tenåringen han sitter igjen med:

– Hun virket å være ei super jente. Hun var enkel å jobbe med og hun trengte ikke så mye oppfølging for å gjøre det hun skulle, sier regissøren til Agderposten.

– Det er så tragisk og vondt at det slår oss rett i jorden.

 PrivatTALENT: Nikoline Piwoni Høie var et lovende talent, både på film og på teaterscenen. Foto: Privat

En sorg han kjenner igjen

Dødsfallet vekker også andre vonde minner hos regissøren og manusforfatteren: For rundt ti år siden mistet han selv en stesønn. Erfaringen gjør at tankene raskt går til familien som nå står midt i tragedien:

– Det er cirka 10 år siden vi opplevde at en stesønn ble revet fra oss. Vi vet hvordan det påvirket hele familien og hvor truende følelsene er. De store spørsmålene kom ganske raskt. Kommer vi egentlig til å takle dette? sier Breien til Agderposten.

Nå tenker han mye på familien til Nikoline:

– Jeg tenker mye på dem og føler sterkt med dem.

Regissøren peker også på at historien om Havnaa-familien er preget av stor sorg. Virkelighetens Magne Havnå omkom 29. mai 2004 i en båtulykke i Sandnesfjorden utenfor Risør, da han og kona ble kastet ut av en løpsk 17-fots båt på vei hjem fra Stangholmen.

– Magne døde jo i en ulykke og de har også vært hardt rammet av dødsfallet hans, sier Breien.

 NTBBERØRT: Bård Breien regisserte Havnaa-filmen der Nikoline Piwoni Høie spilte datteren til Erling Havnå. Selv har han opplevd å miste et nært familiemedlem. Foto: NTB

Spilte navnesøsteren

Havnaa-filmen fortalte historien om brødrene Erling (spilt av Tobias Santelmann) og Magne Havnå (spilt av Odin Waage), og Magnes vei mot å bli Norges første verdensmester i profesjonell boksing. I filmen, som delvis ble spilt inn i Arendal, spilte Nikoline Høie navnesøster Nicoline Havnå, datteren til Erling Havnå.

Dødsfallet preger også Nicoline Havnå, som forsto hvem som var død, før navnet ble offentlig kjent:

– Det er hjerteskjærende, rett og slett. Jeg tenker mye på henne og familien, og jeg synes dette bare er vondt, sier hun:

– Jeg møtte aldri Nikoline, men jeg synes hun gjorde en god jobb i rollen som meg. Vi har foreldre som snakket mye sammen om rollen hennes. Jeg tenker masse på de som har mistet henne.

Et talent som satte spor

Agderposten har vært i kontakt med Marianne Løge, som er instruktør i Arendal barne- og ungdomsteater. Av hensyn til familien ønsker hun ikke å gi egne kommentarer, men viser til teaterets minneord på Facebook.

Der beskrives Nikoline som en viktig del av teaterfamilien gjennom flere år. Publikum fikk oppleve henne i flere roller – blant annet i «Reisen til Julestjernen» i 2022 og 2023, som Sinella i Snøhvit, som Prinsen i Over hekken med Tornerose og senest som Lillegutt i Jul i Blåfjell.

– Nikoline var en del av teaterfamilien vår gjennom flere år. Hun sto på scenen med stor glede, engasjement og innlevelse, og satte sitt preg på forestillingene hun var med i, skriver ungdomsteateret på facebooksiden.

Les også: Sjømannspresten i Marbella: – Det sitter i kroppen

Tips oss illustrasjon

Har du tips?

Send oss informasjon, bilder eller video.

Read Entire Article