SpaceX tas inn i Nasdaq-100.
Wall Street starter dagen blandet.
Slik ser det ut for de tre toneangivende indeksene ved åpning:
- S&P 500 er ned 0,19 prosent
- Nasdaq Composite er ned 1,03 prosent
- Dow Jones er opp 0,35 prosent
Bredt fall i teknologi-sektoren
Dow Jones hadde også en god dag i går. Indeksen endte dagen med ny rekord da den passerte 53.000 poeng. Ved åpning tirsdag ligger indeksen på 53.170 poeng.
Nasdaq-nedgangen er tynget av nedgang i chip-aksjer. Presset startet på børsene i Asia, etter at Sør-Koreas Kospi-indeks falt nesten 5 prosent, og et fall på nær 7 prosent for minnechip-giganten Samsung Electronics.
Aksjene til teknologiselskapet Micron var ned rundt 5 prosent ved åpning av Wall Street. Også KLA, Marvell Technology, Broadcom og AMD falt. CNBC skriver at investorer flytter kapital til andre sektorer som helse, finans og Big Tech.
Eli Lilly stiger over 2 prosent, mens JPMorgan og Microsoft også har oppgang. Walmart-aksjen stiger over 1 prosent etter at selskapet annonserte prisreduksjoner på blant annet kjøttdeig og Coca-Cola.
SpaceX entrer Nasdaq-100
Ved åpning er SpaceX-askjen ned 3,72 prosent. Selskapet ble børsnotert i juni, og entret i dag Nasdaq-100-indeksen, en indeks med de 100 største ikke-finansielle selskapene på Nasdaq-børsen.
Debuten på Nasdaq skjer bare uker etter børsdebuten, og gjør selskapet til en del av en av verdens mest fulgte teknologiindekser. Inntredenen utløser kjøp fra indeksfond og ETF-er som følger Nasdaq-100.
Aksjen har svingt kraftig siden børsnoteringen, drevet av høy investorinteresse, indekskjøp og usikkerhet rundt hvor raskt SpaceX kan omsette veksten i Starlink og romfartsvirksomheten til lønnsomhet.

5 days ago
21










English (US) ·