Baneheia-tiltalte Jan Helge Andersen dømt til forvaring for drapet på Lena Sløgedal Paulsen

1 day ago 1


Gulating lagmannsrett avsa sin dom mandag formiddag. Den er i strid med aktors påstand, som var på to års fengsel. Aktoratet mente vilkårene for forvaring ikke var innfridd i Andersens tilfelle.

Lagdommer Elisabeth Deinboll leste slutningen først, så de konkrete bevisvurderingene var ikke umiddelbart kjent.

Jan Helge Andersen er fra før dømt til 19 års fengsel for ett av Baneheia-drapene. Med sin dom fastslår lagmannsretten at det var Andersen som alene gjennomførte handlingene.

Vil du jobbe tett på fornybarnæringen og være en viktig rådgiver i arbeidslivsspørsmål?

– Tøft

Da Viggo Kristiansen ble frifunnet og sjekket ut av saken i 2022, dreide politiets fokus seg naturlig nok mot Andersen, som ble siktet, tiltalt og senere dømt i tingretten.

Dommen på to år ble anket, og saken ble behandlet i Gulating lagmannsrett i fem uker tidligere i år.

– En gang var jeg ung dum og en som diltet etter og ble ledet. Og hvorfor jeg tok de valgene jeg hadde tatt den dagen? Det er ikke noe jeg kan stå for i dag, for i dag hadde ikke ting sett sånn ut, sa Andersen i retten og hevdet at Kristiansen truet han med å knivstikke ham dersom han ikke forgrep seg på jentene.

Kristiansen vitnet i både tingretten og lagmannsretten.

– Det er tøft følelsesmessig. Rett og slett veldig tungt. Du gjenopplever det som skjedde i både 2001 og i 2022, sa Kristiansen under sitt vitneprov i ankesaken.

Ba om full frifinnelse

Andersens forsvarere ba om full frifinnelse. De mente det ikke er bevis nok for at det var Andersen alene som voldtok og drepte begge jentene.

Forsvarene argumenterte for at det var realistisk at Viggo Kristiansen kan ha vært på åstedet, og dessuten at aktoratet overfortolket telefonsignal-beviset og at de la for stor vekt på DNA-funnene.

– I sum har vi presentert et mulig hendelsesforløp som i det minste må ses på som et reelt alternativ til påtalemyndighetens hypotese, sa Andersens forsvarer, advokat Svein Holden, i retten.

– Vi vet ikke hva som har skjedd. Realistisk sett så kan det ha foregått slik. Og dersom domstolen er enig i det, så skal resultatet være frifinnelse, sa Holden før han formelt la ned påstand om at Andersen måtte frifinnes.

Vi søker engasjerte advokater og advokatfullmektiger til Oslo og Drammen

Drapene rystet Norge

Bestevenninnene Stine Sofie Sørstrønen (8) og Lena Sløgedal Paulsen (10) var på badetur i det idylliske friluftsområdet Baneheia i Kristiansand 19. mai 2000 da de ble lokket med til et avsidesliggende og tilvokst område. Her ble de voldtatt, drept og skjult i terrenget.

Drapene og omstendighetene rystet hele Norge våren og sommeren 2000 og ble viet betydelig medieoppmerksomhet. Gjennom hele sommeren sto saken uten gjerningspersoner.

Men 13. september ble Jan Helge Andersen og Viggo Kristiansen pågrepet. To år senere ble de to dømt til 19 års fengsel og 21 års forvaring for å ha voldtatt og drept jentene.

Frifinnelsen

Andersens forklaring har hele veien dreid seg om at det var Kristiansen som var initiativtaker, pådriver og den aktive part gjennom hele hendelsesforløpet. Forklaringen passet godt inn i bildet aktoratet den gangen tegnet av den dominerende og temperamentsfulle Kristiansen og makten han hadde over den stille og forsagte Andersen.

Kristiansen hevdet imidlertid alltid sin uskyld og forsøkte i en årrekke å få saken sin gjenopptatt.

Han hadde sonet nesten 21 års fengsel da saken ble gjenopptatt og han ble frifunnet i 2022.

Kristiansen er tilkjent en foreløpig erstatning på 55 millioner kroner fra staten, men har truet med søksmål da han mener han har krav på 90 millioner.

Read Entire Article