Åtte tenåringer tiltalt for «pedojakt»: – Innrøm hva du har gjort, ellers klinker jeg deg ned

4 hours ago 3


I september i fjor ble seks menn utsatt for vold på ulike tidspunkter et sted i Østfold.

De ble slått, sparket og spyttet på. En av dem ble truet til å ta av seg klærne mens han ble slått.

– De fikk han så til å gå rundt i underbuksen mens de pekte og lo av ham, står det i tiltalen.

Nå er åtte tenåringer tiltalt for voldshendelsene. Seks av dem var 15 år. Én var 16, mens den siste tiltalte var 17 da ofrene ble angrepet.

– Politiet mener at bakgrunnen for disse hendelsene er såkalt «pedohunting», sier politiadvokat Ane Korsøen Kjeilen til NRK.

Fredriksstad Blad omtalte tiltalen først.

Konfronterer påståtte pedofile

«Pedojakt» er et fenomen hvor personer som mistenkes for overgrep mot barn blir lurt til et planlagt møtested.

Der blir de konfrontert av «pedojegere». Ofte ender det med fysisk vold. Hele seansen blir filmet.

Det har også skjedd i denne saken, ifølge politiet.

Et sladde bilde av et nettoforum der videoer av angrep av påståtte pedofile blir delt.

Videoer der påståtte pedofile blir angrepet deles i lukkede forum med flere tusen medlemmer. Den sladdede videoen på dette bildet er ikke knyttet til saken i Østfold.

Faksimile: NRK

De tiltalte og de fornærmede kom i kontakt med hverandre på datingapper. Deretter har de avtalt å møtes fysisk, opplyser Kjeilen.

Et av ofrene ble omringet og frastjålet lommeboken sin med 3000 kroner, ifølge tiltalen.

– Innrøm hva du har gjort, ellers klinker jeg deg ned, sa ungdommene til ham, kommer det frem i en video fra hendelsen.

– Skal ikke ta loven i egne hender

Politiadvokaten mener det virker som at ungdommene har forsøkt å ta loven i egne hender.

– Det er politiet som har den riktige kunnskapen om dette, og det er vi som skal vurdere å håndtere det som skjer. Man skal ikke ta loven i egne hender.

– Det kan også bli farlig for de som selv velger å løse det på denne måten, legger hun til.

Videoer av «pedojeger»-angrepene får ofte stor oppmerksomhet.

I åpne og lukkede grupper deles videoer der forsvarsløse personer blir utsatt for trusler, utpressing og grov vold.

Dette er et utdrag fra en av voldsvideoene som er publisert i sosiale medier. Den er ikke knyttet til saken i Østfold.

I fjor sommer, flere måneder før voldshendelsene i Østfold, sa Kripos til NRK at de frykter en økning av denne typen hendelser.

– Det er sannsynlig fordi vi ikke har sett noe tegn til at de vil stoppe, samtidig som det er en økt oppmerksomhet rundt fenomenet, sa Ole Jørgen Arvesen.

Kritiserer politiet for tidsbruk

– Saken har vært under etterforskning over altfor lang tid, sier Tone Monclair, som forsvarer en av 15-åringene som er tiltalt.

Når politiet etterforsker straffesaker der mindreårige er siktet, har de i utgangspunktet en frist på seks uker til å ta ut tiltale.

Deretter skal det gå maks seks uker før saken behandles i retten.

I denne saken gikk det 31 uker – over et halvt år – fra etterforskningen startet til det ble tatt ut tiltale.

Forberedelser rettssal 6

Advokat Tone Monclair reagerer på politiets tidsbruk under etterforskningen av saken.

Foto: Rune Fredriksen

– Denne typen saker skal prioriteres. Det er unge mennesker, og alle er forpliktet til å gi det høy prioritet. På vegne av min klient, så er jeg veldig glad for at den nå kommer opp og blir behandlet før sommeren.

Monclair ønsker ikke å si hvordan hennes klient stiller seg til tiltalen.

Innrømmer vold

En 16 år gammel gutt innrømmer at han deltok i alle voldshendelsene han er tiltalt for.

Det sier forsvarer Thea Margrethe Storeheier til NRK.

– Han innser at han har gjort noe dumt og angrer veldig. Han gruer seg naturligvis til rettssaken, men forstår at han må stå til ansvar for sin deltagelse, sier Storeheier.

Den eldste tiltalte i saken, som nå har fylt 18 år, erkjenner straffskyld. Det opplyser forsvarer Tor Magnus Fagermo.

Hans klient har foreløpig ikke hatt tid til å ta stilling til de sivile kravene i saken.

Advokat Tor Magnus Fagermo står inne på et kontor.

Advokat Tor Magnus Fagermo forsvarer en av de tiltalte.

Foto: Even Bjøringsøy Johnsen / NRK

Sille Heidar forsvarer en av de andre tiltalte. Hun ønsker ikke å kommentere saken før den behandles i retten.

Forsvarer Ivar André Holm vil heller ikke uttale seg.

NRK har forsøkt å komme i kontakt med de andre forsvarerne. De har foreløpig ikke besvart våre henvendelser lørdag.

Det har heller ikke Marius Otterstad, som representerer de fornærmede.

Yngre barn skal ha deltatt

I Norge er den kriminelle lavalderen 15 år. Det betyr at personer som er yngre enn dette ikke kan straffes.

Politiet mener at det var flere andre involverte som var under 15 år da voldshendelsene fant sted.

Sakene mot dem blir henlagt, opplyser politiadvokat Kjeilen.

De tiltalte ungdommene nå møte i Søndre Østfold tingrett i juni. Flere må ha med seg verger fordi de fortsatt er mindreårige.

Det er satt av tolv dager til behandlingen av saken.

Publisert 24.05.2025, kl. 12.59

Read Entire Article