Norsk presse er nå inne i den tykkeste agurknytt-tiden.
Tall fra SSB viser at prisene på agurk har skutt i været de siste par årene.
Bama viser til økte produksjonskostnader.
Les også
USA-gigantenes tallslipp: Dette må du vite
Øker mer enn KPI
Agurkprisene øker betydelig mer enn konsumprisindeksen (KPI).
Ser vi på de siste tolv månedene, fra mai 2025 til mai 2026, er agurkprisene opp 8,5 prosent.
Tallene artikkelen baserer seg på
For å kunne regne ut KPI, følger SSB prisutviklingen til varer- og tjenester i Norge.
«Agurk» er en egen varegruppe (01.1.7.2_1) i tabell 14700: «Konsumprisindeks, etter vare- og tjenestegruppe og måned»
I samme periode ligger den generelle prisveksten i samfunnet på 3,1 prosent.
Her er det altså hele 5,4 prosentpoeng i forskjell.
Fredag kommer inflasjonstallene for juni. Matvarepriser har lenge vært med på å dra opp prisveksten.
«Den siste tiden har bidraget fra matvarepriser avtatt, mens prisveksten på andre varer har økt», skrev Norges Bank i Pengepolitisk rapport fra juni.
Har du merket at agurken har blitt dyrere?aJabNeicSer ikke på pris, jegVokser dobbelt så raskt
Statistikk for de siste fem årene gjenspeiler en eksplosiv prisvekst på agurker.
Fra mai 2021 til mai 2026 økte agurkprisene med 46,9 prosent, mens KPI vokste 23,5 prosent.
Det vil si at agurkprisen har gått opp med tilnærmet dobbel sats, sammenlignet med den generelle prisveksten.
Årene før var agurkens prisvekst vesentlig svakere.
I den foregående femårsperioden, fra 2016 til 2021, vokste agurkprisene med 9,7 prosent, mot en 11,7 prosent KPI-vekst.
Økte produksjonskostnader
Bama er klart størst på agurk i Norge.
– Vi leverer frukt og grønt til om lag 70 prosent av dagligvaremarkedet i Norge, sier Joakim Ingebrigtsen i Bama.
Kommunikasjonsrådgiver i Bama
Ingebrigtsen forteller at agurkens prisutvikling skyldes flere forhold, blant annet et mål om å øke andelen norskproduserte agurker.
– Norske agurker holder svært høy kvalitet, men produksjonen er også mer kostnadskrevende enn importerte varer.
Rundt 80 prosent av agurkene Bama leverer kommer fra norske produsenter, ifølge Ingebrigtsen.
Kommunikasjonsrådgiveren viser til at Bama har hatt økte kostnader knyttet til produksjon av agurker.
Agurkene dyrkes i veksthus omkring i landet – i det som er en kraftkrevende prosess.
Les også
Tacoen tar jafs av lommeboken
– Veksthusproduksjon er avhengig av energi, samt gjødsel og arbeidskraft. I tillegg har det vært en økning i kostnader til emballasje, transport og andre innsatsfaktorer, sier Ingebrigtsen.
Han forteller at pandemien, energikrisen og den generelle kostnadsveksten de siste fem årene har forsterket agurkens kraftige prisutvikling.
Agurkbonde Kristian Solberg uttalte til E24 i 2021 at strømforbruket hans lå på hele 8,5 millioner kilowattimer i året.
Veien nedover
Høyere priser har tilsynelatende ikke skremt vekk forbrukerne.
– Det er viktig å understreke at vi ikke fastsetter utsalgsprisene til forbruker og ikke kan svare for pris i butikk, sier Ingebrigtsen i Bama.
Ingebrigtsen formidler at agurksalget har hatt en positiv utvikling de siste fem-seks årene.
– Det henger blant annet sammen med et betydelig kvalitetsløft som følge av økt norskproduksjon, mener han.
– Vi ser også at mattrender i sosiale medier, som ulike varianter av agurksalat, har bidratt til økt interesse og høyere etterspørsel.
Les også
Fire eksperter: Slik investerer du 100.000 kroner nå
Hva skal så til for at prisutviklingen kan kjøles ned?
Lavere strømpris og gunstig vær kan være løsningen, mener Bamas talsmann.
– Dersom kostnadene til blant annet energi reduseres, vil det bidra til lavere produksjonskostnader, sier Ingebrigtsen.
– Mildere vær kan også redusere behovet for oppvarming av veksthus.

3 days ago
19










English (US) ·