Zelenskyj har godkjent ny lov – store demonstrasjoner i Kyiv

8 hours ago 2



Akkurat nå

Ukrainere reagerer sterkt på en ny lov som ble vedtatt tirsdag. Demonstrasjonene i Kyiv er de største siden Russlands invasjon.

President Volodymyr Zelenskyj. Foto: Vadijm Sarakhan, AP/NTB

Det ukrainske parlamentet (Verkhovna Rada) vedtok tirsdag en lov som kan svekke Ukrainas arbeid mot korrupsjon.

Vedtaket fører til store protester i Kyiv tirsdag kveld. Nå har også president Volodymyr Zelenskyj godkjent den nye loven.

Kritikere mener at endringene gjør det umulig for Ukrainas to viktigste antikorrupsjonsorganer, NABU og SAPONABU og SAPOSAPO, Specialized Anti-Corruption Prosecutor’s Office, er en uavhengig påtalemyndighet i Ukraina som samarbeider med Nabu for å bekjempe korrupsjon blant mektige personer i landet., å utføre arbeidet sitt uavhengig. Loven gir ifølge Reuters Ukrainas riksadvokat myndighet til å:

  • Ta over saker fra Nabu og Sapo.
  • Bestemme hva etterforskerne skal gjøre.
  • Stanse etterforskninger mot høytstående personer hvis en forsvarer ber om det.
  • Og endre eller flytte på Sapos arbeid, uten at noen uavhengig kontrollerer det.

Dagen før avstemningen ble hjemmene til flere NABU-ansatte ransaket, skriver avisen Kyiv Independent.

EU-topp: Et alvorlig tilbakeskritt

– I praksis, hvis dette lovforslaget blir vedtatt, vil lederen av Sapo bli en symbolsk figur, mens Nabu kommer til å miste sin uavhengighet, heter det i en fellesuttalelse fra organene på Telegram.

EUs utvidelseskommissær Marta Kos kaller vedtaket et «alvorlig tilbakeskritt».

– Uavhengige organer som Nabu og Sapo er avgjørende for Ukrainas EU-vei. Rettsstaten forblir helt sentral i EUs tiltredelsesforhandlinger.

EU og USA har tidligere brukt økonomisk press for å fremme demokratiske reformer i Ukraina. Siden den fullskala invasjonen i 2022 har de vært mer tilbakeholdne.

Største protester siden invasjonen

Protestene i Kyiv tirsdag kveld er de største siden Russlands fullskala invasjon i 2022, skriver Politico. De skjer til tross for portforbud og begrenset demonstrasjonsfrihet under krigslovene.

Hundrevis av ukrainere, inkludert sivile, soldater og veteraner, samlet seg i byer som Kyiv, Lviv, Dnipro og Odesa. I hovedstaden ropte de «Veto! Veto! Veto!» utenfor president Zelenskyjs kontor, skriver Politico.

«Vil dere ha det som i Russland?» står det på et av bannerne i Kyiv sentrum.

Flere demonstranter, inkludert krigsveteraner, sier motivasjonen til å kjempe svekkes når myndighetene vedtar slike lover, ifølge Politico.

I en lederartikkel skriver Kyiv Independent at Zelenskyj er én signatur unna å forråde Ukrainas demokrati. Artikkelen ble publisert like før Zelenskyj godkjente loven.

Lederartikkelen mener Zelenskyj prøver å samle mer makt, og bruker krigen som unnskyldning. Avisen skriver at frie medier kan være neste mål.

Ukrainere reagerer på den nye antikorrupsjonsloven som president Volodymyr Zelenskyj godkjente tirsdag kveld. Foto: Alex Babenko / AP / NTB

Ifølge Kyiv Independent stemte 263 parlamentsmedlemmer for loven, mens 13 stemte imot og 13 avsto. Det siste som gjensto var en signatur fra Zelenskyj.

– Vi må ut i gatene i kveld

Dette får flere Ukrainere til å rase. En av dem er krigsveteran Dmytro Koziatynskyi. Han tok initiativ til protestene i Kyiv.

– Som dere vet, stemte nasjonalforsamlingen i dag for endringer som vil utslette uavhengigheten til antikorrupsjonssystemet, skrev Koziatynskyi på Facebook.

– Vi må gå ut i gatene i kveld og oppfordre Zelenskyj til å forhindre en retur til Viktor Janukovitsj Viktor Janukovitsj Ukrainas president fra 2010 til 20014. Han ble i løpet av sin periode stadig mer upopulær blant mange ukrainere. Kritikken rettet seg særlig mot økende maktkonsentrasjon og utbredt korrupsjon, som preget den politiske utviklingen under hans styre. (Kilde SNL)sine mørke dager, fortsetter han.

Read Entire Article