Wagner-gruppen forlater Mali

13 hours ago 5



 AP / NTBSoldater fra Wagnergruppen ble fotografert på en ukjent dato av det franske forsvaret. Bildet er videreformidlet av nyhetsbyrået AP. Foto: AP / NTB

Den russiskstøttede leiesoldatgruppen Wagner kommer til å forlate Mali. Det opplyser gruppen på meldingstjenesten Telegram.

Lørdag 7. juni kl. 02:25

Wagner-gruppen har vært til stede i landet siden den nåværende militærjuntaen tok makten i 2021.

De kunngjorde på Telegram at de returnerer til Russland etter å ha «fullført oppdraget» i Mali. De hevder å ha tatt kontrollen over alle regionale sentre til den maliske militærjuntaen og drevet ut islamistiske styrker, skriver Reuters.

Hæren i Mali og Wagner-gruppen har blir jevnlig blitt anklaget for overgrep mot sivile i landet. Siden de kom til makten gjennom to kupp i 2020 og 2021 har militærjuntaen i Mali brutt med den gamle kolonimakten Frankrike og vendt seg til Russland.

Det vestafrikanske landet har siden 2012 slitt med jihadistgrupper tilknyttet al-Qaida og IS, i tillegg til vold fra kriminelle og mellom folkegrupper.

Russlands tilstedeværelse i Mali vil fortsette. Africa Corps, en paramilitær styrke kontrollert av Kreml, bekrefter at de vil bli værende i landet.

Publisert: 07.06.25 kl. 02:05Oppdatert: 07.06.25 kl. 02:25

Slå på mørk modus i artikler

Read Entire Article