Akkurat nå
Ifølge avisen Berlingske nevnes USA på linje med Russland og Kina når det handler om forsøk på å påvirke den grønlandske befolkningen.
Det kommer frem i en ny vurdering fra Politiets Efterretningstjeneste (PET), som tilsvarer PST i Norge, skriver Berlingske.
– Det er PETs aktuelle vurdering at den økte stormaktskonkurransen i Arktis og USAs erklærte interesse for å oppnå kontroll med Grønland, betyr at Grønland i den nåværende situasjon kan være mål for påvirkningskampanjer fra især Russland, Kina og USA, heter det i vurderingen.
Målet med slike kampanjer er å skape splid i forholdet mellom Grønland og Danmark, mener PET.
Vurderingen ble laget før Trumps tale onsdag. Ifølge Berlingske vil ikke PET svare på om de har sett konkrete eksempler på det de advarer mot.
Sosiale medier
Forskeren Marc Jakobsen ved Forsvarsakademiet i Danmark mener det er interessant at PET nevner USA på denne måten. Etterretningstjenesten har også tidligere advart om at befolkningen på Grønland kan være sårbar for forsøk på påvirkning for eksempel gjennom desinformasjon. Det er kun 57.000 innbyggere på øya og svært mange er på sosiale medier.
80 prosent av befolkningen på Grønland er på Facebook.
USA har vært regnet som Danmarks nærmeste og viktigste allierte. Men truslene om å ta Grønland og splitte det danske kongeriket, har endret dette. I høst ble også USA nevnt i trusselvurderingen til Forsvarets Efterretningstjeneste.

1 hour ago
1




English (US)