Vil ikke si hvor mange som har sendt inn pengekrav

6 days ago 26



Ledelsen i Ski-VM vil foreløpig ikke opplyse hvor mange som har sendt inn krav om penger.

Tirsdag møtte VM-sjef Åge Skinstad og styreleder Åsne Havnelid eierne av Ski-VM. Foto: Christine Schefte
  • Ståle Langørgen

    Ståle Langørgen

Publisert: 11.06.2025 17:11

Tirsdag gikk fristen ut for å sende inn krav til selskapet bak Ski-VM, som har bedt kreditorene være med på en frivillig gjeldsløsning.

Adresseavisen har spurt styreleder Åsne Havnelid og daglig leder Åge Skinstad i Ski-VM Trondheim 2025 AS om hvor mange som har meldt inn krav.

– Beklager, ingen tall før vi er trygge på tallene. Dette jobber vi med fram til 17. juni, skriver Havnelid i en tekstmelding til Adresseavisen onsdag ettermiddag.

Les også

– En følelse av å være ført bak lyset

Kreditormøte

Havnelid svarer ikke på om selskapet forventer å motta flere krav, og om det er noen av kreditorene som er prioritert foran de andre.

Hun opplyser samtidig at hun sitter i møter i Oslo knyttet til andre saker.

Skinstad svarer også at de ikke vil opplyse om tallene før de er trygge på dem, og peker også på møtet på tirsdag i neste uke.

Da skal VM-selskapet etter planen legge frem en oversikt for kreditorene.

Deretter vil de sammen med et kreditorutvalg utarbeide et løsningsforslag, som skal sendes den 2. juli med en svarfrist på én uke.

– Raskeste løsningen

Etter det Adresseavisen forstår må alle kreditorene godkjenne løsningsforslaget for at man skal lykkes med en slik frivillig løsning.

Les også

Ski-VM krever svar fra kredi­torene

I et brev som ble sendt ut til kreditorene i forrige uke, signaliserte VM-selskapet at en utbetaling da kunne skje samme måned.

«Vi er trygge på at denne prosessen vil gi den klart beste og den raskeste løsningen for kreditorene, og vi ber om tillit og ro til å gjennomføre prosessen slik beskrevet over. Alt annet vil lede til en langt dårligere og ikke minst mye senere løsning», sto det i brevet som var underskrevet av Havnelid, Skinstad og advokat Marius Moursund Gisvold.

Samtidig varslet de at VM-selskapet etter all sannsynlighet ikke vil klare å betale all gjeld.

Observatører

I utgangspunktet hadde VM-selskapet budsjettert med et overskudd på 20 millioner kroner, men i slutten av mai i år bekreftet VM-ledelsen at de styrte mot et betydelig underskudd.

Adresseavisen har så langt erfart at underskuddet kan ende på mer enn 30 millioner kroner, men at det også kan bli større.

De tre eierne i VM-selskapet, Norges Skiforbund (60 %), Trøndelag skikrets (30 %) og Trondheim kommune (10 %), vedtok tirsdag å sette inn to observatører på alle møtene fremover.

Les også

VM-krisen: Skal overvåke alle møter

– Vi gjør dette for å følge prosessen tett, bekreftet finansbyråd Kjetil Reinskou (H) overfor Adresseavisen.

Read Entire Article