Når man har en ledende maktposisjon og er avhengig av tillit, har man ikke rom for å være naiv om eget nettverk.
Publisert: 20.03.2026 20:46
Menneskelig er det lett å ha medfølelse med Mette-Marit i Epstein-intervjuet til NRK. Jeg ønsker henne all mulig bedring og styrke i en tøff tid.
Så er det rollen: Kongefamilien er ikke avhengig av tillit for å beholde maktposisjon og privilegier, slik vi folkevalgte er. Det er en av de store svakhetene ved monarki som styreform (!). Men de ER avhengige av tillit for å kunne fungere godt i rollen.
Det er opp til den enkelte å vurdere om man tror henne når hun sier at hun ikke husker hva hun fant da hun googlet en kjent seksualforbryter og overgriper og fortsatte kontakten – med smilefjes og subtil humor. Jeg synes det er merkelig å ikke huske, men hvem vet.
Det er også mye annet ved det hyper-selvopptatte livet til Epstein som jeg synes det er rart at hun ville omgås og assosieres med. Men jeg tror henne på at hun angrer. Og det er viktig. For som regel vil noen som har gjort feil og skammer seg, passe på å unngå nye feil.
Fokus på ofre
Jeg savnet noe i intervjuet, nemlig mer fokus på viktigheten av at ofre har orket å fortelle sine historier. For nettopp på grunn av feilene kronprinsessen og andre norske samfunnstopper har gjort, har de nå en talerstol som hele verdenspressen følger med på.
Ordene som kongehuset bruker, kan gi ofre i hele verden makt og selvtillit til å melde om overgrep – også når overgriperen er mektig og har høy status og imponerende nettverk.
Jeg håper kongehuset vil ta en tydeligere rolle i dette fremover.
Rutiner for å unngå feil
Vi trenger også flere svar fra kongehuset, fra Utenriksdepartementet (UD) og andre mektige institusjoner om hva slags rutiner man har for å unngå slike feil – at makt og posisjon blir misbrukt i det man tenker på som personlige relasjoner. Det er viktig og helt nødvendig at dette skal granskes nøye og bredt nå i en egen kommisjon.
Når man har en ledende maktposisjon og er avhengig av tillit, har man ikke rom for å være naiv om eget nettverk. Beinhard integritet, bevissthet, tilbakemeldingskultur og gode rutiner må være på plass.
Makt sjarmerer, det forfører – og av og til (men slettes ikke alltid) vil makt korrumpere. Her trenger vi et oppgjør og felles læring som er langt bredere enn UD og kongehuset!
Teksten ble først publisert på Une Bastholms Facebook-side.

2 hours ago
3








English (US)