Kortversjonen
- Rachel Miancho (28) og Julianne Haugen (29) synes det er fint å velge lokale kafeer for å støtte nærmiljøet, og tror flere velger lokalt av etiske grunner.
- Professor Aksel Tjora mener folk verdsetter relasjoner og personlig service på mindre kafeer.
- Han tror også at økt motstand mot amerikanske importerte varer og økt bevissthet rundt pengebruk gir lokale kafeer sterkere fotfeste.
- Sosiale medier gir små og lokale konsepter som Namfonfoods muligheten til å bli oppdaget uten store markedsføringsbudsjetter.
Venninneparet husker begge da den amerikanske storkjeden, Starbucks, kom til Oslo i 2013.
– Man hadde kanskje sett Starbucks på ferie eller på TV, og derfor var det ekstra stor stas at det kom til oss, forklarer Haugen.
Nå sitter venninneparet på lokale Evita kaffebar på Grønland i Oslo, både fordi det var der sola traff best, og fordi de synes lokale kafeer er koseligere.
Hvor foretrekker du å kjøpe kaffen din?aFra Espresso House og Starbucks, eller andre store kafeer. bFra lokale, norske kafeer.cBegge deler! dJeg har ingen preferanse– Bevisst på hvor man legger igjen penger
– Det handler også litt om å utforske byen, for det er mye lokalt man kanskje ikke har prøvd før, sier Miancho.
Hun legger til at det i det siste har vært mer boikott Kongo og Palestina.
av store kjeder og spesifikke varemerker på grunn av krig i blant annet– Man blir bevisst på hvor man legger igjen penger, sier hun.
Miancho forteller at hun periodevis har gått på faste, lokale kafeer for å støtte og bidra til at de skal gå rundt.
– Så handler det også litt om hvordan de ansatte møter kundene. Hos store kjeder kan det gå fort og være mye folk, som kan gjøre det litt upersonlig.
– Og de lokale kafeene har mer sjarm, skyter Haugen inn.
Haugen tror at interessen for å utforske Oslos lokale kafeer ikke nødvendigvis er den samme for folk fra andre steder i Norge.
– De kommer kanskje for å dra på Fridays eller en annen stor kjede som de selv ikke har hjemme.
Ikke lenger behov for dyr markedsføring
Warunee Bolstad, skaperen av det suksessfulle matkonseptet Namfonfoods, tror at sosiale medier har vært med på å styrke posisjonen til lokale kafeer og merkevarer.
– Et kreativt innlegg eller en god historie kan få enormt rekkevidde.
– Det gir små konsepter en plattform og senker terskelen for å bli oppdaget. Jeg tror ikke det lenger er slik at man må ha store markedsføringsbudsjetter for å bli synlig.
For Bolstad har sosiale medier vært helt avgjørende for at de lokale pop-up
konseptene hennes har gått bra.I tillegg tror Bolstad at lokale konsepter treffer fordi de føles ekte.
– Man kjenner menneskene bak, man ser innsatsen og lidenskapen, og det skaper en helt annen relasjon enn det man får hos store kjeder. Jeg tror også lokale konsepter gir folk en følelse av tilhørighet til nærområdet sitt.
Hun mener også at folk har fått en større bevissthet rundt hva man velger å støtte.
– Så merker jeg at folk elsker følelsen av å oppdage noe og dele det videre. Og der tror jeg sosiale medier spiller en stor rolle.
Tror begeistringen for storkjeder er forbi
Når VG ringer professor i sosiologi ved NTNU, Aksel Tjora, sitter han inne på en summende kafe i Trondheim og nyter en lokal kopp kaffe.
Han mener begeistringen for kjedekafeer som Starbucks og Espresso House er forbi.
Det sier han er fordi folk bryr seg mer om hvem som får pengene deres, og har mer motstand mot amerikanske importerte varer.
Sammenlignet med de større kjedekafeene som har mange unge deltidsansatte, står de små kafeene sterkere når det gjelder lojalitetsfølelsen hos kundene, mener professor Tjora.
– Jeg tror at mange som bruker kafeer mye, setter pris på å møte kafeeieren når de kjøper kaffe.
Det å møte de samme baristaene og eierne flere ganger, kan nemlig styrke kundeforholdet og følelsen av at man er stamgjest.
Hvor viktig er det for deg å støtte lokale virksomheter?aVeldig viktig. bLitt viktig. cIkke viktig. dJeg bryr meg ikke?Gjennom Tjoras forskning har han funnet ut at dersom man går på en fast kafe, og det er få som jobber der, så bør baristaen vite hva du vil bestille på den åttende besøksdagen.
– Den relasjonen skaper en følelse av forpliktelse overfor kafeen, som gjør at man lettere vil sørge for den økonomisk ved å handle der, forklarer han.
I tillegg kan det være et sosialt aspekt ved at enkelte velger mindre og lokale kafeer, forklarer Tjora.
– På en måte er Starbucks kafeverdens McDonalds, som ikke har særlig høy status blant de som er glade i god mat. Og at man ikke går inn på første og beste kjedekafe, viser en form for bevissthet.
Stikk uenig
Til tross for at Tjora tror storhetstiden til kjeder som Starbucks er forbi, viser omsetningen til Starbucks i Norge det motsatte.
Fra 2020 til 2023 har Starbucks har hatt en årlig omsetningsvekst på rundt 20 prosent, ifølge kommunikasjonsdirektør, Sofie Oraug-Rygh.
– Siden vi åpnet i Norge har vi sett en jevn vekst i omsetning, antall kunder og kafeer.
Oraug-Rygh trekker særlig frem kundelojaliteten hos Gen Z
.– Denne kundegruppen setter pris på nye trender og produkter.
Hun legger til at de daglige lederne forteller om mange stamkunder, og at kafeene deres, til tross for å være utenlandske, er viktige lokale møteplasser.
Positiv trend i 30 år
Også Kaffebrenneriet, som er en norsk kjede, at de har mange trofaste gjester og mange som har vært med siden oppstarten i 1994.
– Vi tegner, designer og bygger alle våre kaffebarer selv. Hvert lokale får sin egen stil ut fra bygget eller området de er i, sier markedssjef Marit Toverud.
Hun legger til at selv om Kaffebrenneriet er en kjede, så ser mange av gjestene på sin faste Kaffebrenneriet som sin lokale kaffebar.
De siste 30 årene har den norske merkevaren også hatt en positiv trend, sier hun.
– Våre baristaer imponerer daglig ved å huske våre gjester og deres faste bestillinger og rutiner.