Væpnet politiaksjon i Svarstad: Fant rifle og ammunisjon i bilen

4 hours ago 2



Mannen er foreløpig siktet for trusler mot politiet, bilbrukstyveri og ulovlig befatning med skytevåpen.

Store politiressurser ble sendt til Svarstad i Larvik kommune tirsdag, blant annet Deltatroppen og en gisselforhandler.

Fylkesvei 40 var også lenge stengt på stedet.

Politifullmektig Kristian Fosaas sier politiet opplevde situasjonen som dramatisk.

En mann med brunt, korthår og politiuniform

Politifullmektig Kristian Fosaas i Sør-Øst politidistrikt.

Fotografi: Hans Philip Hofgaard / NRK

Truet med en håndgranat

Politiet rykket først ut etter mistanke om at mannen hadde stjålet en bil på Kongsberg noen dager tidligere. Den skulle han ha kjørt av gårde med uten å betale.

I forbindelse med pågripelsen, skal mannen ha tatt fram en håndgranat hvor han hadde tatt ut splinten.

– Med trusselen om at granaten skulle gå av, mener politiet at han hindret politiet i utførelsen av tjenestehandlingen, sier Fosaas.

Skjøt mot bilen

Bilen mannen satt i ble uskadeliggjort av politiet.

– Det ble tatt en beslutning av politiet på stedet om at bilen skulle stanses. Det ble skutt mot karosseriet, slik at motoren ble ødelagt.

Mannen hadde en rifle og ammunisjon i bilen, forteller Fosaas.

Mens mannen satt i bilen ble det forhandlet om at han skulle overgi seg.

– Etter lengre tid med forhandlinger kom han ut av bilen avkledd. Han ble bedt om å legge seg på magen og så ble han pågrepet, sier Fosaas.

Manne måtte kle av seg for å forsikre politiet om at han ikke hadde eksplosiver på seg.

To politibetjenter står ved en landevei, der en politibil står parkert med åpen dør.

Fylkesvei 40 ble sperret av på grunn av politiaksjonen.

Fotografi: Theo Aasland Valen / NRK

Flere beslag

Håndgranaten viste seg senere å være en øvingsgranat uten eksplosiver. Den har politiet beslaglagt, i tillegg til bilen, riflen og ammunisjonen.

Han er kjent av politiet fra tidligere. Politiet mener han siden nyttår står bak flere andre lovbrudd som heleri, tyveri og overtredelse av våpenloven.

Politiet ber om fire ukers varetektsfengsling av fare for gjentakelse.

Reagerer på politioppbudet

Mannens forsvarer Arild Langenes sier til NRK at mannen ikke har tatt stilling til samtlige punkter i siktelsen, men at han samtykker til varetektsfengsling.

En mann i grå dress og slips. Har briller på hodet, og ser inn i kamera.

Advokat Arild Langenes er forsvarer for mannen. Bilde er tatt i en annen sammenheng.

Fotografi: Petter Strøm / NRK

Mannen har i en periode hatt meldeplikt til politiet, som han har fulgt opp, ifølge forsvareren.

– Han reagerer litt på det voldsomme politioppbudet, så lenge han er pålagt meldeplikt og var på vei til politiet for å melde seg. Han synes det er svært uheldig og unødvendig å komme med et slikt politioppbud for å arrestere, sier Langenes.

Forsvareren sier at det er noe de skal se nærmere på, men at det er for tidlig å si hvordan de eventuelt kommer til å håndtere det.

Publisert 27.05.2026, kl. 15.15 Oppdatert 27.05.2026, kl. 15.28

Read Entire Article