Uten kirurgiske roboter blir vi akterutseilt

1 day ago 11



Torgeir T. Søvik og Magnus H. Fasting, overleger. Foto: Privat

Beslutningsforum for nye metoder mener det ikke er grunnlag for å satse bredt på operasjonsroboter. Vi er sterkt uenige.

Publisert: 23.03.2025 17:00

Operasjonsroboter øker presisjonsnivået langt utover det som er mulig ved konvensjonell kirurgi. Høyoppløselige 3D-bilder og robotarmer med mange ledd åpner for innovative operasjonsteknikker. Kirurgen styrer dette fra en behagelig operasjonskonsoll. Etter operasjonen kommer pasienten seg raskere. Ved enkelte inngrep kan pasienten som tilbys robotkirurgi, sendes hjem etter én dag i stedet for en uke.

Nå mener Beslutningsforum for nye metoder at det ikke er grunnlag for å satse bredt på operasjonsroboter. I et møte 17. mars ble det vedtatt å etablere en nasjonal plan for innkjøp og lokalisering av roboter. Dette støtter vi – en slik plan burde vært iverksatt for mange år siden. Videre skal robotkirurgi kun brukes til kirurgisk behandling av kreft i prostata, endetarm eller livmor. Utover dette skal bruk av robotkirurgi begrenses til bedre dokumentasjon foreligger, og kun foregå på universitetssykehus. Dette er vi sterkt uenige i.

Selv om roboter er store installasjoner som medfører betydelige investerings- og driftskostnader for sykehus, brer kirurgien om seg raskt både nasjonalt og internasjonalt. Fagmiljøer som ikke benytter roboter, blir akterutseilt og lite interessante som samarbeidspartnere i forsknings- og utviklingsprosjekter.

Vi mener at vedtaket fra Beslutningsforum vil kvele innovasjon i norsk kirurgi. For oss kirurger er det ingen tvil om at robotkirurgi er fremtiden. Med flere leverandører av robotsystemer og økt konkurranse kommer robotene til å bli billigere og bedre. Vi trenger en massiv satsing på avansert kirurgisk utstyr, ikke planer for å begrense bruken og strupe investeringer.

Vi håper at sykehusledere, regionale eller nasjonale helsepolitikere eller eventuelle givere kan hjelpe de kirurgiske miljøene til innkjøp og drift av flere roboter slik at vi kan forbli på høyden nasjonalt og internasjonalt. Økt integrasjon av roboter i sykehus er ikke bare en mulighet, men en nødvendighet.

Read Entire Article