Høyesterett slår fast at personer med oppholdstillatelse likevel kan ha rett på asyl. Nå skal Utlendingsnemnda (Une) se på 76 saker på ny, skriver Klassekampen.
Dommen i Høyesterett falt rett før påske. Retten kom til at Une hadde tolket loven feil da de avslo asylsøknaden til en eritreisk kvinne og hennes barn.
Kvinnen hadde allerede oppholdstillatelse i Norge gjennom en familiegjenforening, men søkte senere asyl med henvisning til risiko for forfølgelse i hjemlandet. Utlendingsdirektoratet (UDI) og Une avslo søknadene uten å vurdere situasjonen hennes der. Høyesterett konkluderte med at dette var feil, og at risiko for forfølgelse alltid skal vurderes.
Til Klassekampen opplyser enhetsleder Øyvind Havnevik i Une at sakene til saksøkerne i Høyesterett når skal behandles på ny. I tillegg har anslagsvis 21 saker vært stilt i bero i påvente av den aktuelle avgjørelsen.
Havnevik mener det er for tidlig å si hvor mange vedtak som må omgjøres som følge av den ferske avgjørelsen.
– Vi har truffet 55 vedtak som bygger på den lovforståelsen Høyesterett nå har underkjent. Vedtakene må ikke nødvendigvis omgjøres, men vi vil gå gjennom dem i lys av den avklaringen Høyesterett nå har gitt, skriver han i en epost.
Dermed dreier det seg om til sammen 76 saker som Une vil så på igjen.

1 hour ago
2




English (US)