Éric Perrot var klart sterkest og vant fellesstarten under sesongåpningen i skiskyting på Geilo. Martin Uldal ble beste norske på tredjeplass.
Geir Olsen / NTB
Perrot traff på 20 av 20 blinker og var ikke mulig å hente igjen som suveren vinner.
– Det var gøy i dag. Det er veldig fine forhold her, og jeg elsker å være her i Norge. Så det var en bra start, sa Perrot til NRK etter løpet.
Uldal åpnet godt med to fulle hus, men skjøt seg ut av seierskampen med to bom på nest siste skyting.
Med fullt hus også på siste skyting endte imidlertid den allerede verdenscuputtatte Uldal på 3.-plass bak Perrot og Émilien Jacquelin.
– Det var mye bedre enn i går i alle fall. Det er litt flaut. Jeg gikk bare for å holde nordmenn bak meg. Hvis jeg hadde latt Jacquelin dra, så hadde kanskje de andre gutta hentet oss, sa Uldal.
«De andre gutta» var Sivert Bakken og Vetle Sjåstad Christiansen. Begge la inn en god søknad om å bli tatt ut til verdenscupåpningen i Östersund om to uker. Det ble 4.-plass for Bakken og 5.-plass for Christiansen.
Ujevn Lægreid
Sturla Holm Lægreid bommet to ganger på første skyting. Den vanligvis så skytesikre verdenscupvinneren har slitt med siktet på våpenet under sesongåpningen på Geilo.
28-åringen bommet en gang til på neste skyting, men traff samtlige ti blinker på stående skyting. Dermed fikk han rettet opp noe av inntrykket etter svak skyting på lørdagens sprint, der han ble nummer 17.
Lægreid endte til slutt på 7.-plass, like bak Johannes Dale-Skjevdal på 6.-plass, som også kjemper om de tre siste plassene på laget til verdenscupåpningen i Östersund.
– Det startet ikke så bra, men jeg tar med meg det som var bra i dag. Hvis man ser på hele helgen så er det kun liggende skytingen som har vært dårlig. Det har vært bra i sporet og stående skytingen har vært plettfri, sa Lægreid.
Kamp om verdenscupplasser
I tillegg til Uldal og Lægreid er Vebjørn Sørum og Endre Strømsheim blant de fire forhåndsuttatte løperne til verdenscupstarten.
Både Sørum og Strømsheim fulgte opp svake prestasjoner på lørdagens sprint med nok en dårlig opptreden søndag.
De tre siste plassene til verdenscupen deles ut etter helgens Geilo-renn. Kampen står mellom lørdagsvinner Johan-Olav Botn, Isak Frey, Johannes Dale-Skjevdal, Vetle Sjåstad Christiansen, Sivert Bakken og Sverre Dahlen Aspenes.












English (US)