Maratonsesjon i Senatet:
«Stor og vakker». Slik beskriver president Donald Trump lovforslaget. Nå hakker republikanerne løs på dokumentet med egne forslag til endringer.

Publisert 01.07.2025 06:03 Sist oppdatert 54 minutter siden
Dagen gryr i Norge, da USAs folkevalgte senatorer i mer enn 14 timer jobbet seg gjennom det 940 sider lange lovforslaget kjent som «Big, beautiful bill».
– Forhåpentligvis får vi se om vi har nok stemmer til å få gjennom lovforslaget. Dette kan ta en stund, sier Republikanernes leder i Senatet, John Thune ifølge CNN.

Arbeidet fortsetter. Politikerne stemmer for hvert enkelt lovforslag i dokumentet, før en endelig avstemming står for tur.
Republikanske senatorer er optimistiske: De tror de blir ferdige med arbeidet før det blir daggry også i Washington D.C. Da nærmer det seg lunsj her hjemme.
Men hvordan Trumps «store, vakre» ser ut innen de er ferdige, vil de neste timene vise.
Krav i skjebnetime
Budsjettforslaget utgjør hjørnesteinen i Donald Trumps agenda, og åpner for milliarder i skattekutt til USAs rikeste, så vel som omfattende nedbygging av velferdstjenester.
Det er tirsdag morgen norsk tid fortsatt knyttet en viss spenning til hvorvidt lovforslaget vil gå gjennom.
To republikanere – Thom Tillis og Rand Paul – har varslet at de vil stemme mot forslaget. Det betyr i skrivende stund at det vil passere med knappest mulig flertall – 51 stemmer for og 49 stemmer mot.

I tillegg har andre republikanere lagt ned krav for endringer i lovforslaget for at de skal stemme ja når helheten til slutt skal stemmes gjennom.
Blant annet krever Florida-republikaner Rick Scott ytterligere kutt i den offentlige helsetjenesten Medicaid. Om han ikke får gjennom sin vilje, vil han nekte å stemme, sier han ifølge The New York Times.
Det skjer etter at det opprinnelige lovforslaget allerede hugger hardt i helsetjenesten i foreslåtte kutt.
Statsgjelden øker
Politisk uavhengige Congressional Budget Office (CBO) har anslått at lovforslaget i sin nåværede form vil øke USAs statsgjeld med svimlende 3.3 billioner dollar, eller 3300 milliarder, om du vil.
Mangemilliardær Elon Musk raste tirsdag mot nettopp denne utviklingen. Da lovet han å finansiere motkandidater til de republikanske kandidatene ved neste mellomvalg.

– De skal tape, om det er det siste jeg gjør, sa han i et innlegg på X.
Musk, som under sin korte periode i Trump-administrasjonen hadde ansvar for å kutte i føderale utgifter, mener nå det er på tide med et politisk alternativ i USA:
– På tide med en nytt politisk parti som faktisk bryr seg om folket, skriver Musk.