Trump sier at ukrainere «elsker» fredsforslaget han har lagt fram, men at han ikke tror Zelenskyj har lest det.
USAs president Donald Trump har lagt fram en fredsplan for Ukraina, men han er usikker på om Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har lest forslaget hans. Foto: Evan Vucci / AP / NTB
– Jeg må si at jeg er litt skuffet over at president Zelenskyj ikke ennå har lest forslaget, sa USAs president Donald Trump søndag.
Han sa samtidig at han var usikker på om Ukraina kom til å godta forslaget, og at Russland helst ønsker å ta hele landet, men at de likevel ikke har noe imot det.
Mandag skal Zelenskyj møte en rekke europeiske ledere i London, blant annet Storbritannias statsminister Keir Starmer, Tysklands Forbundskansler Friedrich Merz og Frankrikes president Emmanuel Macron. De skal diskutere den foreslåtte fredsplanen slik den ligger nå.
Det er ikke offentlig kjent om Trumps 28-punktsplan for fred i Ukraina har blitt endret siden den ble lagt fram for tre uker siden. Siden torsdag har spesialutsending Steve Witkoff og Trumps svigersønn Jared Kushner holdt samtaler med ukrainske forhandlere i Florida.
Publisert: 08.12.25 kl. 07:49Oppdatert: 08.12.25 kl. 07:49
2 days ago
4












English (US)