USAs president Donald Trump kommer mandag med nye trusler mot Iran dersom de ikke går med på USAs betingelser.
I en tale fra Det hvite hus mandag sier Trump at Iran kan bli slått ut på én natt («taken out in one night»).
«Taken out» kan blant annet oversettes til «slått ut», «fjernes» eller «ødelegges», men Trump utdypet ikke hva han mente med trusselen. Han sa imidlertid at dette kan skje «i morgen kveld», altså tirsdag.
BAKGRUNN: Iran avviser midlertidig våpenhvile – Trumps frist nærmer seg
Iran har en befolkning på over 92 millioner mennesker og er verdens 17 største land både i areal og befolkning. Trump truet i forrige uke med å bombe Iran «tilbake til steinalderen» dersom ikke Hormuzstredet gjenåpnes for alle skip.
USAs forsvarsminister Pete Hegseth sier på samme pressemøte at mandag vil bli dagen med flest angrep siden dag én av Iran-krigen.
USA gikk sammen med Israel til angrepskrig på Iran 28. februar, og amerikanerne har etter eget utsagn angrepet over 12.000 mål siden. Både militære og sivile mål er angrepet, og en lang rekke iranske politiske og militære ledere er drept.
Iran har likevel fortsatt å gjengjelde angrepene med å sende raketter og droner mot Israel og USA-allierte naboland i Persiabukta.
Truer journalist med fengsel
I tirsdagens tale skrøt Trump av USAs militære suksesser i Iran i påsken og fortalte om en vellykket operasjon for å redde en amerikansk pilot etter at et amerikansk kampfly ble skutt ned over Iran.
Ifølge presidenten var 155 fly involvert i redningsaksjonen for å hente ut flygeren.
Trump truer også et ikke navngitt medieselskap med fengsel hvis de ikke oppgir kilden til en lekkasje om operasjonen.
Han sa at reporteren som først rapporterte om redningsaksjonen, må oppgi sin kilde.
– Vi kommer til å gå til medieselskapet som offentliggjorde det, og vi kommer til å si «nasjonal sikkerhet». Si det eller gå i fengsel, sa Trump.




English (US)