Trump: Hadde foretrukket å ta oljen i Iran

2 days ago 1



USAs president Donald Trump sier til avisa Financial Times at han ønsker å ta oljen i Iran, og at kan komme til å ta over Irans viktigste terminal for oljeeksport, Kharg Island.

– For å være ærlig, foretrekker jeg å ta oljen i Iran, men noen dumme folk i USA sier «hvorfor gjør du det?», men de er dumme folk, sa Trump til Financial Times.

– Kanskje tar vi Kharg-øya, kanskje gjør vi det ikke. Vi har mange alternativer, fortsatte han.

Irans viktigste oljeterminal ligger på Kharg-øya. Mer enn 90 prosent av Irans oljeeksport går fra Kharg-terminalene.

USA sier de har angrepet den iranske øya Kharg i Persiabukta. Utenriksreporter Kjersti Strømmen forklarer hvorfor øya er viktig i den pågående krigen i Midtøsten.

Trump sier han vil gjøre det samme som i Venezuela, der planen nå er at amerikanerne skal styre den venezuelanske oljen på ubestemt tid. USA pågrep Venezuelas president Nicolás Maduro tidligere i år.

«Lite strategisk diplomati»

USAs krig i Iran virker lite planlagt, sier historiker Eirik Kvindesland til NRK.

  • Eirik Kvindesland

    Eirik Kvindesland

    • Midtøsten-historiker og postdoktor på Institutt for Iran-studier ved Det østerrikske vitenskapsakademi
    • Forfatter av boken Iran og Israel: Gamle venner, nye fiender (2025)

– Det virker ikke som om Trump har noen godt definerte mål.

Trump har truet med å angripe iranske kraftverk hvis de ikke åpnet Hormuzstredet. Denne fristen har blitt forlenget flere ganger.

– Dette er dårlig diplomatisk planlegging, sier Kvindesland.

– Trump har styrt seg selv i et hjørnet hvor dette har begynt å handle om delvis kontroll over Hormuzstredet og Kharg-øyen, og har gjort dette til et ja-nei spørsmål med en stadig utsatt tidsfrist fortsetter han.

Amerikanske styrker på vei

Hvis USA tar Kharg-øya vil de kunne strupe Irans oljeeksport, men også få et sted der de kan angripe Irans fastland fra.

Amerikanske marinesoldater som forbereder seg på å reise fra Kuwait for å forsterke ambassadeområdet i Bagdad, 29. mars.

Reuters

Flere hundre amerikanske soldater har ankommet Midtøsten og slutter seg til tusenvis av marinesoldater og fallskjermjegere som er der allerede, sa to kilder fra den amerikanske hæren til The New York Times søndag.

Vanligvis er det 40.000 amerikanske tropper stasjonert på amerikanske baser rundt om i Midtøsten. Nå har tallet økt til 50.000 sa en amerikansk tjenestemann til The New York Times.

Det er fremdeles uklart hva de amerikanske soldatene skal brukes til.

Tror på avtale med Iran snart

Oljeprisene fortsetter å stige. Da markedene åpnet natt til mandag steg prisen på nordsjøolje til 115,5 dollar per fat, en økning på 2,5 prosent siden fredag.

De asiatiske børsene faller kraftig mandag morgen som følge av den økende uroen i Midtøsten, melder nyhetsbyrået AFP.

USAs president Donald Trump gjentok i natt at USA er i dialog med Iran, både indirekte og direkte.

I Japan stupte den toneangivende Nikkei-indeksen med over fem prosent kort tid etter åpning. Også i Sør-Korea merkes uroen godt; Kospi-indeksen er ned mer enn fire prosen

I Japan stupte den toneangivende Nikkei-indeksen med over 5 prosent kort tid etter åpning. Bilde fra Tokyo, Japan natt til mandag.

Foto: AP

Han tror det en mulighet for en avtale med Iran, og det kan skje snart, sier han til journalister natt til mandag.

Han understreket at indirekte samtaler mellom USA og Iran via pakistanske utsendinger hadde god fremgang.

– Sterkt kort på hånda

Blir det en løsning på dette politisk sett, vil det neppe løse de større og langsiktige problemene Gulfen, som har blitt dratt inn i denne konflikten, sier Kvindesland.

Iran har et sterkt kort på hånda med Hormuzstredet, mener Kvindesland.

Dette har ligget i Irans sikkerhetsstrategi i mange år. Iran ligger rundt hele stredet, geografien tilsier at de skal ha stor innflytelse over stredet forklarer han.

– Her har Iran trump satt seg i en vanskelig situasjon og feillest Irans sikkerhstpoltikse strategi.

«Regimeskifte i Iran»

Iranske myndigheter har så langt ikke bekreftet at det pågår formelle samtaler mellom landene.

Men søndag sa Pakistans utenriksminister Isaq Dar i en TV-sendt tale at det kan være duket for forhandlinger mellom USA og Iran i Pakistan i løpet av kort tid.

Trump hevder Iran har gått med på de fleste den 15-punkts planen som USA skal ha presentert for Iran.

Trump hevdet også at Iran har gjennomgått «regimeskifte» etter at ayatolla Ali Khamenei og en rekke andre toppledere ble drept ved krigens utbrudd.

– De vi nå har å gjøre med er en helt annen gruppe mennesker. De er svært profesjonelle, sa Trump til journalister mandag.

–Det å beskrive dette som regimeendringer er en sannhet med modifikasjoner, sier Eirik Kvindesland.

Han forteller at de som antas å lede Iran nå er Irans parlamentspresident og tidligere general Mohammad-Baqer Qalibaf.

– Det er en durkdreven ringrev fra det iranske regimet som man antar at Trump forhandler med, sier Kvindesland.

Trump gjentok også påstanden om at Khameneis sønn og Irans nye øverste leder, Mojtaba Khamenei, trolig er død eller alvorlig skadet.

Interessert i mer utenriksstoff?

Publisert 30.03.2026, kl. 06.40 Oppdatert 30.03.2026, kl. 07.58

Read Entire Article