Trump ber om Epstein-etterforskning av Bill Clinton

3 hours ago 2



USAs justisminister Pam Bondi sier at hun har beordret den føderale påtalemyndigheten til å granske seksualforbryter Jeffrey Epsteins bånd til Trumps politiske motstandere.

1 av 2Foto: Evan Vucci, AP / NTB

Publisert: 15.11.2025 05:34

Det skjer etter at president Donald Trump fredag krevde etterforskning av Epsteins forbindelser til blant andre tidligere president Bill Clinton.

I tillegg til Clinton, som var president i USA mellom 1993 og 2001, vil Trump også at Epsteins koblinger til personer som Larry Summers, Reid Hoffman, banken J.P. Morgan Chase og andre skal etterforskes.

Justisminister Pam Bondi skriver i et svar til Trump på X fredag at hun har bedt statsadvokat Jay Clayton i New York om å iverksette etterforskning.

– Som med alle saker, vil departementet forfølge dette raskt og med integritet for å gi svar til det amerikanske folket, skriver Bondi.

Trump nevnt flere ganger i dokumentene

Over 20.000 Epstein-dokumenter ble frigitt av en komité i Representantenes hus denne uka. Trump er selv nevnt flere ganger i epostene som ble overlevert fra Epsteins dødsbo etter en rettslig ordre i august.

Epostene gir innblikk i Epsteins kontakt med en rekke personer, deriblant den tidligere britiske prins Andrew og norske Thorbjørn Jagland.

Bondi skrev på X at hun har gitt Manhattan-aktor Jay Clayton ansvaret for etterforskningen, og satte dermed punktum for en innholdsrik uke der republikanske kongressmedlemmer offentliggjorde nesten 23.000 sider med dokumenter fra Epsteins bo, og demokrater i Representantenes hus grep fatt i eposter som nevnte Trump.

– Epstein-svindelen

Få timer før kunngjøringen fra Bondi skrev Trump på sin Truth Social-plattform at han ville be Bondi, justisdepartementet og FBI om å etterforske Epsteins «involvering og forhold» til Clinton og andre, inkludert tidligere finansminister Larry Summers og LinkedIn-grunnlegger og demokratisk donor Reid Hoffman.

Trump kalte saken «Epstein-svindelen, som involverer demokrater, ikke republikanere», og sa at etterforskningen også bør omfatte finansgiganten JPMorgan Chase, som leverte banktjenester til Epstein, og «mange andre personer og institusjoner».

Trump, som var venn med Epstein i mange år, forklarte ikke hvilke lovbrudd han mener at Justisdepartementet bør undersøke. Ingen av mennene han nevnte i sitt innlegg i sosiale medier der han krevde en etterforskning, er beskyldt for seksuelle overgrep av noen av Epsteins ofre.

– Selektive lekkasjer

Trump antydet under valgkampen i fjor at han ville søke å åpne regjeringens saksmapper om Epstein, men han har endret kurs de siste månedene.

Onsdag offentliggjorde demokrater i Representanthusets tilsynskomité tre epostutvekslinger fra Epstein som nevnte Trump, inkludert en fra 2019 der Epstein sa at presidenten «visste om jentene» og ba Maxwell om å stoppe.

Talskvinne for Det hvite hus, Karoline Leavitt, anklaget deretter demokratene for å ha «selektivt lekket eposter» for å sverte Trump.

Kort etter offentliggjorde republikanerne i tilsynskomité en langt større mengde av Epsteins epostkorrespondanse, inkludert meldinger han sendte til Trumps nære allierte Steve Bannon og til Storbritannias tidligere prins Andrew, nå kjent som Andrew Mountbatten-Windsor.

Epstein erkjente seg skyldig i Florida i 2008 for å ha vervet en mindreårig jente til prostitusjon. Etter å ha sonet rundt ett år i fengsel gjenopptok Epstein sitt forretnings- og sosiale liv fram til føderale påtalemyndigheter i New York gjenopptok saken i 2019. Epstein tok sitt eget liv samme år mens han var fengslet i påvente av en rettssak der han var beskyldt for menneskehandel.

Read Entire Article