Trump åpner for snarlige samtaler med Iran
Det kan bli nye samtaler med Iran i Pakistan i løpet av de neste dagene, ifølge USAs president Donald Trump. Foto: Alex Brandon / AP / NTB
Trump åpner for snarlige samtaler med Iran
Det kan bli nye samtaler med Iran i Pakistan de neste to dagene, sier USAs president Donald Trump.
– Dere burde bli værende der, egentlig, fordi noe kan skje de neste to dagene, og vi er mer åpne for å dra dit, sier Trump til New York Post tirsdag.
De første samtalene mellom utsendinger fra USA og Iran fant sted i den pakistanske hovedstaden Islamabad sist helg. De resulterte ikke i noen avtale, da Iran ikke vil gå med på det de omtaler som et urimelig forslag fra amerikansk hold. Ifølge Wall S
Har du spørsmål eller tanker om våpenhvilen i Iran? Snakk med våre journalister her.
Skip fra iranske havner slapp gjennom USAs blokade i Hormuzstredet
Tank- og lasteskip i Hormuzstredet i mars, fotografert fra Khor Fakkan i De forente arabiske emirater. Både USA og Iran sperrer nå trafikken i det viktige stredet, men minst to skip kom seg gjennom den amerikanske blokaden mandag, ifølge overvåkingsselskapet Kpler. Foto: Altaf Qadri / AP / NTB
Skip fra iranske havner slapp gjennom USAs blokade i Hormuzstredet
Minst to skip som seilte fra iranske havner passerte gjennom Hormuzstredet mandag, trass i USAs blokade der, ifølge overvåkingsdata.
Det er selskapet Kpler som driver med maritim overvåking, som melder dette. Ifølge selskapet forlot det liberisk-flaggede bulkskipet Christianna stredet etter å ha lastet av mais ved havnebyen Bandar Imam Khomeini. Skipet passerte den iranske
øya Larak rundt klokka 14 norsk tid mandag, melder Kpler tirsdag.
Det er to timer etter at USAs blokade trådte i kraft. Et nytt skip, tankskipet Elpis som seiler under Komorenes flagg, var nær øya rundt klokka ni og forlot stredet rundt klokka 14, ifølge Kpler.
Siden USA og Israel begynte krigen mot Iran 28. februar, har Iran blokkert Hormuzstredet. I tillegg har USA erklært at de fra klokka 12 mandag har blokade av iranske havner.
Første direkte samtaler mellom Israel og Libanon på flere tiår
Omar Amouri (i midten) og datteren Lara, følger med på at redningsarbeidere forsøker å grave fram liket av den savnede kvinnen Zahraa Aboud (26). Hun ble drept da bygningen i Beirut ble truffet i et israelsk angrep onsdag forrige uke. Bildet ble tatt søndag. Foto: Hassan Ammar / AP / NTB
Første direkte samtaler mellom Israel og Libanon på flere tiår
Tross sterk Hizbollah-motstand holder Israel og Libanon sine første direkte samtaler på flere tiår i Washington tirsdag.
Det er landenes ambassadører til USA – Yechiel Leiter fra Israel og Nada Hamadeh Moawad fra Libanon – som møtes i det som oppgis å være et forsøk på å bane vei for en fredsavtale.
Møtet ledes av USAs utenriksminister Marco Rubio, og er de første direkte samtalene mellom Libanon og Israel siden 1993.
Det holdes etter at minst 2089 mennesker er drept i israelske angrep i Libanon s
Spanias statsminister mener Kina kan spille en viktig rolle i å få slutt på krigen i Midtøsten
Spanias statsminister Pedro Sánchez ankommer pressekonferansen i Beijing. Foto: Ng Han Guan / AP / NTB
Spanias statsminister mener Kina kan spille en viktig rolle i å få slutt på krigen i Midtøsten
Under sitt besøk i Beijing tar Spanias statsminister Pedro Sánchez til orde for at Kina kan spille en viktig rolle i å få slutt på krigen i Midtøsten.
– Rollen som Kina kan spille, er viktig i forsøket på å finne diplomatiske midler som kan få slutt på denne krigen og bidra til stabilitet og fred, sa Sanchez på en pressekonferanse i Beijing etter å ha møtt Kinas president Xi Jinping tirsdag.
Kina har tidligere tilrettelagt for samtaler mellom Iran og USA-allierte Saudi-Arabia. Samtidig importerer
Kristoffer Rønneberg
i går22:19
Irans president med støttemelding til Paven etter Trumps Jesus-innlegg
Donald Trump la ut dette bildet i sosiale medier mandag. Det ble senere fjernet. Foto: Skjermbilde fra Truth Social
Irans president med støttemelding til Paven etter Trumps Jesus-innlegg
Donald Trump har fått hard kritikk fra både Tempelridderne og en rekke andre kristne miljøer etter at han mandag la ut et bilde på Truth Social der han tilsynelatende fremstilles som Jesus.
Nå rykker Irans president, Masoud Pezeshkian, ut med en støtteerklæring til pave Leo i kjølvannet av Trump-meldingen.
«På vegne av den store nasjonen Iran fordømmer jeg fornærmelsen rettet mot Dem og erklærer at vanhelligelsen av Jesus (fred være med ham), profeten for fred og brorskap, er uakseptabel for ethvert fritt menneske. Jeg ønsker Dem Allahs velsignelse,» skriver Pezeshkian på X.
Trump fjernet den omstridte meldingen etter at kritikken eksploderte. Til pressen forklarte han at han trodde at bildet var ment å fremstille ham som en lege.
Pave Leo etter kritikk fra Trump: – Vil fortsette å tale høyt mot krig
Foto: Remo Casilli / Reuters
Pave Leo etter kritikk fra Trump: – Vil fortsette å tale høyt mot krig
I en lang melding på Truth Social i natt langet president Trump ut mot pave Leo.
Han anklaget blant annet paven for å være «veik mot kriminalitet og forferdelig i utenrikspolitikk».
Paven har den siste tiden kritisert Trumps politikk på flere områder.
Til Reuters sier paven mandag at han vil «fortsette å tale høyt mot krig».
– Jeg ønsker ikke å gå inn i en debatt med ham. Jeg mener ikke at evangeliets budskap er ment å misbrukes på den måten som noen gjør, sa paven videre.
Storbritannias Keir Starmer: – Vi støtter ikke blokaden
Foto: Alastair Grant / Reuters / NTB
Storbritannias Keir Starmer: – Vi støtter ikke blokaden
Storbritannias statsminister Keir Starmer sier mandag at det er avgjørende å få åpnet stredet.
– Vi støtter ikke blokaden av Hormuzstredet, sier han til BBC
– Uansett presset lar vi oss ikke bli dratt inn i krig, sier han videre.
Også Tysklands forbundskansler Friedrich Merz er bekymret for konsekvensene av en blokade, ifølge Reuters.
– Vi kommer til å kjenne på ettervirkningene av krigen med i Iran i lang tid fremover, sier han.
Trump: Bryr meg ikke om Iran kommer tilbake til forhandlinger
Trump: Bryr meg ikke om Iran kommer tilbake til forhandlinger
USAs president Donald Trump sier han ikke bryr seg om Iran kommer tilbake til forhandlingsbordet med USA.
Iran og USA gikk tomhendt fra forhandlingsbordet etter at helgens fredsforhandlinger brøt sammen søndag. Nå sier Trump at han ikke bryr seg om Iran kommer tilbake eller ikke.
– Hvis de ikke kommer tilbake, er det greit for meg, sa Trump til journalister ved flybasen Joint Base Andrews nær Washington.
Begge land har ment at motparten kom med umulige krav under forhandlingene, men Irans utenriksminister Abbas Araghchi skriver på X at de var svært nær en avtale med USA.
– Iran handlet i god tro med USA for å få slutt på krigen, skriver Araghchi.
Han skriver at da partene kun var «en centimeter unna» en avtale, ble vilkårene endret.
Per Magnus Riseng
Søndag23:52
Irans utenriksminister kritiserer USA
Abbas Araghchi under en konferanse i Sveits i fjor. Foto: Pierre Albouy / Reuters / NTB
Irans utenriksminister kritiserer USA
– I intensive samtaler på det høyeste nivået på 47 år, jobbet Iran i god tro med USA for å få en slutt på krigen, sier Irans utenriksminister Abbas Araghchi, ifølge Reuters.
Ministeren var en av de iranske reprsentantene i de 21 timer lange samtalene med USA på lørdag.
Araghchi hevder partene var svært nær hverandre da USA skal ha endret kravene for en avtale.
Irans revolusjonsgarde sier den har «full kontroll» over Hormuzstredet
Irans revolusjonsgarde sier den har «full kontroll» over Hormuzstredet
Revolusjonsgarden sier den vil «fange fiender i en dødelig malstrøm» i Hormuzstredet, som den sier den har full kontroll over.
Uttalelsen kom etter at USAs president Donald Trump søndag sa at USA vil starte en blokade av stredet.
– All trafikk er under Revolusjonsgardens fulle kontroll, skriver gardens marinekommando i en melding på X.
– Fienden vil bli fanget i en dødelig malstrøm i stredet dersom de tar feil grep, heter det videre.
En talsmann for Revolusjonsgarden sier at Iran kommer til å anse ethvert militærfartøy som forsøker å nærme seg stredet, som et brudd på våpenhvilen, og at de vil bli håndtert «hardt og besluttsomt».
Trump sier Nato vil «hjelpe til» med Hormuzstredet
Trump sier Nato vil «hjelpe til» med Hormuzstredet
Nato har nå lyst til å hjelpe USA med å gjenåpne Hormuzstredet, sier USAs president Donald Trump til Fox News. Påstanden er ikke bekreftet av Nato.
Trump spesifiserer ikke hvilke Nato-land det er snakk om i intervjuet.
USA skal iverksette blokade av alle skip som prøver å seile gjennom Hormuzstredet med umiddelbar virkning, skriver Trump i en melding på Truth Social.
Målet er å kunne åpne stredet for fullt, ifølge meldingen.
USA og Iran møttes lørdag til forhandlinger i Pakistan. De resulterte im
Frøydis Braathen
Søndag14:59
Trump: Vil blokkere alle skip i Hormuzstredet
President Donald Trump Foto: Mark Schiefelbein / AP
Trump: Vil blokkere alle skip i Hormuzstredet
Trump sier at han har instruert den amerikanske marinen til å blokkere Hormuzstredet, slik at ingen skip kan komme inn i eller forlate stredet. Han vil også forby alle fartøy i internasjonalt farvann som har betalt bompenger til Iran, ifølge Reuters.
Trump anklager Iran for utpressing ved å legge miner i Hormuzstredet og kreve ulovlige avgifter fra skip som passerer.
- Enhver iraner som skyter mot oss, eller mot fredelige skip, vil bli «blown to hell», sier Trump ifølge Reuters.
Den amerikanske pr
New York Times: Iranske skoler og sykehus i ruiner etter angrep
En kvinne flyr en drage i en park i Teheran. Flere av skolene og sykehusene som er blitt skadet og ødelagt i israelske og amerikanske angrep, ligger i tett befolkede områder, blant annet i Teheran, skriver New York Times. Foto: Vahid Salemi / AP / NTB
New York Times: Iranske skoler og sykehus i ruiner etter angrep
New York Times har verifisert at 22 skoler og 17 sykehus og helseklinikker er blitt ødelagt i krigen i Iran, men antallet er trolig langt høyere.
Avisen skriver at dette etter alt å dømme kun er en brøkdel av ødeleggelsene i den over seks uker lange krigen. Det har ikke vært mulig å fastslå om de er blitt rammet av israelske eller amerikanske angrep. Hvor mange mennesker som ble drept i angrepene, har det heller ikke vært mulig å dokumentere.
Iransk Røde Halvmåne oppga i begynnelsen av april at mi
Ole Alexander Saue
Søndag08:54
Iran truer med kraftige reaksjoner mot militærfartøy i Hormuzstredet
Iran truer med kraftige reaksjoner mot militærfartøy i Hormuzstredet
Ethvert forsøk fra militære fartøy på å passere gjennom Hormuzstredet vil bli møtt med «et kraftig svar», ifølge en uttalelse fra den iranske Revolusjonsgarden.
Uttalelsen er formidlet av iranske medier.
Kun ikke-militære fartøy vil få lov til å passere under visse vilkår, ifølge Revolusjonsgarden.
Irans regjering: Forhandlingene avrundet, men fortsetter søndag
Forhandlingene pågår i Islamabad.
Irans regjering: Forhandlingene avrundet, men fortsetter søndag
Lørdagens forhandlinger mellom USA og Iran er avrundet etter 14 timer, men fortsetter søndag på tross uenigheter, opplyser den iranske regjeringen.
Regjeringen melder dette på X.
– Samtalene mellom Iran og USA under ledelse av Pakistan ble avsluttet etter 14 timer. Ekspertgrupper fra begge sider utveksler nå faglige utkast. Forhandlingene vil fortsette til tross for noen gjenværende uenigheter, heter det.
Etter forslag fra Pakistan og med samtykke fra delegasjonene fra Iran og USA blir det en ny runde med forhandlinger søndag, opplyser regjeringen.
Norge øker hjelpen til Libanon
Utviklingsminister Åsmund Aukrust (Ap). Foto: Javad Parsa / NTB
Norge øker hjelpen til Libanon
Norge gir 30 millioner kroner i humanitær hjelp til Libanon etter at massive israelske angrep drepte over 300 og såret over 1000 denne uken.
– Etter Israels massive bombeangrep denne uken er den humanitære situasjonen i Libanon på bristepunktet, sier utviklingsminister Åsmund Aukrust (Ap) i en pressemelding lørdag.
– Det er hjerteskjærende at uskyldige libanesere rammes. I tillegg til tap og traumer som befolkningen må leve med, vil det vil ta flere år å bygge opp igjen det Israel har ødelagt i løpet av få uker. Vi har vært tydelige på at Israel har plikt til å beskytte sivile og sivil infrastruktur, sier Aukrust.
Ole Alexander Saue
11. april07:32
J.D. Vance har landet i Pakistan
Visepresident J.D. Vance. Foto: Jacquelyn Martin / AP
J.D. Vance har landet i Pakistan
Forhandlingsteamet landet lørdag.
Amerikanerne har nå ankommet Islamabad, hvor det er planlagt forhandlinger med Iran.
Det er visepresident J.D. Vance som leder forhandlingene. Også utsendingene Steve Witkoff og Jared Kushner er på plass.
Israel vil ikke diskutere våpenhvile med Hizbollah
Israel vil ikke diskutere våpenhvile med Hizbollah
Israels ambassadør til USA sier landet nekter på diskutere våpenhvile med Hizbollah, men er innstilt på direkte fredsforhandlinger med Libanon.
Uttalelsen fra ambassadøren kommer fredag ettermiddag etter at Libanons presidentskap tidligere på dagen sa at samtalene starter tirsdag med USA som megler. Den første kontakten har vært via landenes ambassadører i Washington.
USA og Libanon bedt Israel ta en pause i angrepene mot Hizbollah, skriver Axios og sitere to kilder med kjennskap til saken.
Irans delegasjon har ankommet Pakistan
Presidenten i Irans nasjonalforsamling, Mohammed Bagher Qalibaf, som leder Irans forhandlingsdelegasjon, skal ha ankommet Islamabad. Her avbildet i Beirut i oktober 2024. Foto: Bilal Hussein / AP / NTB
Irans delegasjon har ankommet Pakistan
Irans delegasjon, som fredag skal ha ankommet Pakistan, krever våpenhvile i Libanon og tilgang på Irans frosne midler før forhandlinger med USA kan skje.
Delegasjonen fra Iran har ankommet Islamabad, bekrefter Pakistans utenriksdepartement.
Ifølge to pakistanske Reuters-kilder har en iransk delegasjon landet på Nur Khan-basen i Islamabad. De eskorteres av Pakistans luftforsvar, ifølge kildene.
Delegasjonen består også blant annet av utenriksminister Abbas Araghchi, sentralbanksjef Abdolnasser Hemm
Libanon: Samtaler med Israel skal starte tirsdag – USA skal megle
En gruppe løper unna treffstedet for et israelsk luftangrep i Beirut på onsdag. Minst 350 ble drept i dette angrepet. Foto: Emilio Morenatti / AP / NTB
Libanon: Samtaler med Israel skal starte tirsdag – USA skal megle
Samtalene mellom Israel og Libanon skal starte tirsdag, ifølge en uttalelse fra Libanons presidentskap. USA skal være meglerland, ifølge uttalelsen.
Den første kontakten mellom Israel og Libanon gått gjennom ambassadører i Washington, ifølge en uttalelse fra Libanons presidentskap som gjengis av nyhetsbyrået Reuters.
Samtalen skal ha vært del av den diplomatiske innsatsen for å sikre en våpenhvile og starte forhandlinger, heter det i uttalelsen. De to partene skal møtes for første gang i det amerikanske utenriksdepartementet med USA som meglere.
Publisert: 28.02.2026 17:13 | Oppdatert: 11.03.2026 10:36

12 hours ago
1



English (US)