Trafikkskole vil avbestille innkjøp av elektriske busser: – Vi føler oss lurt

2 hours ago 2



– Vi føler oss lurt.

Det sier Karl-Kristian Høiseth, daglig leder på Stjørdal-Meråker trafikkskole.

De har investert betydelig, men nå vil de droppe å kjøpe flere elektriske lastebiler og busser.

De trenger at nye regler følges av det offentlige og at klima og miljø vektes med minst 30 prosent i anbud.

Slik det er nå taper de kampen om oppdrag med andre trafikkskoler, som kjører med diesel og bensin. De er billigere i innkjøp.

– Vi klarer ikke konkurrere med aktører som ikke har begynt på reisen med nullutslipps kjøretøy, sier han.

Nav stilte ikke klimakrav

FRUSTRERT: Daglig leder Karl-Kristian Høiseth på Stjørdal-Meråker trafikkskole med anbud fra Nav. De vant fram med klagen.

Foto: Rita Kleven / NRK

Må avbestille

Stjørdal-Meråker trafikkskole har 60 ansatte og 40 tunge kjøretøy som brukes i trafikkopplæring. De fleste bruker fortsatt diesel.

Målet er at alle kjøretøyene skal være nullutslipp. Elektrifiseringa har så langt kostet Stjørdal-Meråker trafikkskole 20 millioner kroner.

Nå trenger de forutsigbarhet, og at det stilles krav til klima i anbud fra det offentlige. Hvis ikke avbestilles kjøpet av to elektriske busser.

Vil droppe innkjøp

DROPPER INNKJØP: To slike elektriske lastebiler er bestilt på trafikkskolen. De skal egentlig leveres i 2026, men nå kan innkjøpet bli avbestilt.

Foto: Rita Kleven

Sånn som det er nå, så må vi bare stoppe. Vi må prøve å redde stumpene. Vi må avbestille alt vi har gjort. Og prøve å vinne kontrakter på gamle kjøretøy, så vi har noe å gjøre for våre arbeidsfolk, sier Høiseth.

Han sier at det er for sent å avbestille to nye elektriske lastebiler, som snart blir levert. Hver koster vel 3,5 millioner, mens en diesel-lastebil koster om lag 2,5 millioner.

Nav brøt regelverket

Nav Rogaland unnlot å stille miljøkrav og brøt regelverket for anbud, er det slått fast av Klagenemda.

Foto: Rita Kleven

Nav brøt regelverket

Nav har i høst kunngjort en rekke større oppdrag til trafikkskoler om føreropplæring på tunge kjøretøy.

Høiseth mener dette skjer uten at klima vektes nok i disse anbudene. I august fikk trafikkskolen medhold da de klaget på et anbud lyst ut av Nav Rogaland. Kontrakten var verdt 45 millioner kroner.

Konklusjonen var at Nav brøt regelverket for offentlige anskaffelser ved ikke å stille krav eller kriterier knyttet til klima og miljø.

Det står i vedtaket fra Klagenemda- sekretariatet. I dette tilfelle måtte anbudet avlyses.

Skal få førerkort

Eirik Birk Hermansen får kjøretimer med el-lastebil på Stjørdal-Meråker trafikkskole.

Foto: Rita Kleven / NRK

Klager på nytt anbud

Trafikkskolen fra Trøndelag klager nå på to nye anbud fra Nav.

Årsaken er at Nav Vestland og Nav Rogaland ikke krever nullutslipp og godtar bruk av diesel-lastebiler med euro seks motorer.

Høiseth mener dette har null effekt for klima og miljø.

– Vi har ikke sjans til å konkurrere på pris, sier han.

Fylkesdirektør i Nav

Fylkesdirektør i Nav Vestland, Bjarte Hysing-Olsen. Han sier Nav er opptatt av at klima-hensyn skal tas i nye anskaffelser.

Foto: Roy Hilmar Svendsen

Nav forsvarer anbud

Fylkesdirektør i Nav Vestland, Bjarte Hysing-Olsen, sier de har gjort en markedsundersøkelse blant syv trafikkskoler. Han mener det er for tidlig å kreve i anbud at lastebiler skal ha nullutslipp.

Det kan godt hende at dette vil lønne seg på sikt, men akkurat her og nå tenker vi at markedet ikke var modent for større krav enn det vi har stilt. Det er også et viktig prinsipp for oss at vi også skal utnytte pengene våre effektivt. Og få mye ut av ressursene vi bruker.

Hvilket signal tenker du dette gir?

Vi bruker euro seks, som er en anerkjent miljøstandard. Dette er en her og nå vurdering vi har gjort, og så kan de vurderingene endre seg fremover.

Store anbud fra Nav

Store anbud lyst ut fra Nav siden nytt regelverk kom. Det er påvist brudd på regelverket på et av anbudene. Nå klages det på nytt anbud fra Nav på grunn av det trafikkskole mener er for svake klimakrav.

Foto: Rita Kleven

Avlyser konkurransen

Etter at NRK intervjuet fylkesdirektøren, har Nav i dag valgt å avlyse to anbuds-konkurranser.

Både Nav Vestland og Nav Rogaland avlyser sine konkurranser. Begge vil gjennomføre en ny konkurranse, etter at klima og miljø er vurdert på nytt.

Anbudene avlyses, fordi det er rettslig usikkerhet om det er godt nok å stille krav om euro seks motorer i lastebilene. Det skriver Nav i ei melding lagt ut torsdag ettermiddag.

10 brudd på reglene

Fra 1. januar 2024 må klima og miljø vektes med minst 30 prosent av kommuner, fylker og andre offentlige som lyser ut oppdrag på anbud.

Likevel har 10 offentlige innkjøpere brutt reglene bare siden i fjor. Det viser tall fra Klagenemds-sekretariatet.

Klagenemndas avgjørelser i disse sakene er rådgivende, det betyr at de ikke er rettslig bindende.

Det sier avdelingsdirektør Johan Aasheim Hjartnes i Klagenemda-sekretariatet.

Regler revideres

Tobias Hangaard Linge (Ap) er saksordfører fra næringskomiteen når revisjon av loven om offentlige anskaffelser snart skal behandles i Stortinget.

Jeg tror det aller viktigste ikke nødvendigvis er at lovverket må bli tydeligere. Det handler mye om at de får god opplæring i hvordan regelverket skal tolkes, sier han.

Tobias Hangaard Linge

MANGE FØLGER REGLER: Tobias Hangaard Linge (Ap) er saksordfører når næringskomiteen på Stortinget i gjennomgang av anbudsreglene. De fleste har skjerpet klimakrav i anbud, sier han.

Foto: Audun Torsdalen

Etter at nye regler kom, stilles det nå krav til klima og miljø i 75 prosent av anbudene fra det offentlige, sier Linge.

– Den nye lovhjemmelen om at 30 prosent klimahensyn skal vektlegges, har vist positive resultater, sier han og legger til:

– Det er selvfølgelig alvorlig når offentlige innkjøpere ikke følger loven.

Publisert 20.11.2025, kl. 16.03

Read Entire Article