Flest døde i møteulykker, og de fleste var menn, ifølge Statens Vegvesen.
Publisert: 02.02.2026 06:32
Åtte av de ti som omkom i januar, mistet livet i møteulykker, og tungbil var involvert i fire av disse.
Det var syv menn og tre kvinner som mistet livet i til sammen ni ulykker.
Seks av de omkomne var over 50 år.
Dette viser Statens vegvesens foreløpige ulykkestall for januar.
– Det er vinter, og det kan være vanskelige og krevende kjøreforhold. Det høye antallet møteulykker tyder på at fører har mistet kontroll over kjøretøyet og kommet over i motgående kjøreretning, sier Guro Ranes i en pressemelding.
Ranes er avdelingsdirektør for trafikksikkerhet i Statens vegvesen.
Alle ulykkene skjedde i siste halvdel av januar, etter at vinteren kom for alvor over hele landet. Ranes siser det er for tidlig å si noe om den konkrete bakgrunnen for ulykkene. Men hun påpeker at det har vært snø og is og glatte forhold i forbindelse med flere av dem.
– Om vinteren er det ekstra viktig å tilpasse farten og kjøringen etter forholdene, og selvsagt også å ha riktige og gode dekk på bilen, sier Ranes.

2 hours ago
1





English (US)