Tesla faller kraftig etter Musks ordkrig

2 days ago 16



Ordkrigen mellom Donald Trump og Elon Musk bidrar til at Tesla faller hardt på Wall Street.

Wall Street snudde oppover etter nyheter om et kommende møte mellom USA og Kina, men dette ble raskt overskygget av Trumps uttalelser om Elon Musk. Foto: Richard Drew / AP / NTB

Publisert:

Oppdatert nå nettopp

Tesla-aksjen faller 8,9 prosent på Wall Street, som vingler mellom svak oppgang og svak nedgang torsdag.

På en pressekonferanse i det ovale rommet i Det hvite hus torsdag kveld uttrykte USA-president Donald Trump skuffelse over at Elon Musk har kritisert regjeringens lovforslag «the big, beautiful bill».

– Jeg er veldig skuffet, fordi Elon visste alt om dette lovforslaget. Han visste mer enn noen andre. Han hadde ikke noen problemer med det, før han plutselig hadde problemer med det, sier Trump.

Les også

Musk om Trumps skattepakke: – Motbydelig

Fallet tiltar

Musk avviser dette på «X» like etter uttalelsen.

«Feil, dette lovforslaget ble aldri vist til meg», skriver han.

Musk kommer deretter med følgende brannfakkel, som utvider Tesla-fallet;

«Uten meg ville Trump tapt valget», skriver han.

Trumps uttalelser mot Musk kom under en pressekonferanse med den tyske kansleren Friedrich Merz (t.v.)  i det ovale rommet torsdag. Foto: BRENDAN SMIALOWSKI / AFP / NTB

Les også

Donald Trump: – Jeg er veldig skuffet over Elon

Usikkert vennskap

Musk takket nylig av som leder av effektiviseringsenheten DOGE (Department of Government Efficiency).

Det måtte han gjøre siden han var ansatt i en spesialstilling som man kun kan ha i 130 dager.

– Jeg ser frem til å fortsette å være en venn og rådgiver for presidenten, sa Musk under en pressekonferanse i det ovale rommet i forrige uke.

Dette fremstår mindre klart torsdag.

– Elon og jeg hadde et godt forhold. Jeg vet ikke om vi vil ha det lenger, sier Trump under dagens pressekonferanse.

Wall Street utvikler seg sidelengs torsdag, og har snudd svakt opp. Cirka klokken 19.25 ser det slik ut:

  • Dow Jones er opp 0,18 prosent.
  • Nasdaq er opp 0,08 prosent.
  • Den brede S&P-500 indeksen er opp 0,08 prosent.

Onsdagen på Wall Street endte blandet etter svake sysselsettingstall fra privat sektor.

Har snakket sammen

Torsdag formiddag kom det nyheter om at USAs president Donald Trump og Kinas president Xi Jinping har snakket samme på telefon. Først ble dette meldt fra statlige kinesiske kilder før Trump bekreftet det senere på ettermiddagen.

USA og Kina er tidligere blitt enige om å redusere tollsatsene på kinesiske varer inn til USA med 30 prosent. Samtidig ble satsen på amerikanske varer inn til Kina redusert med 10 prosent.

I etterkant har imidlertid de to landene beskyldt hverandre for å bryte den gjeldende avtalen.

Vil møtes

Onsdag sa Trump at Xi er «ekstremt vanskelig å lage en avtale med».

Ifølge kinesiske myndigheter var det Trump som tok initiativ til samtalen torsdag. På sitt eget sosiale medium Truth Social beskrev Trump det som «en veldig god telefonsamtale» med Xi, og la til at landenes handelsteam vil møtes igjen «om kort tid».

Indeksene på Wall Street snudde opp etter at detaljene ble kjent.

– Det er positivt at de snakker sammen, men jeg tror en Kina-avtale vil komme lenge etter avtaler med India, Japan og andre land, sier Jay Hatfield, administrerende direktør i Infrastructure Capital Advisors til CNBC.

Kuttet renten

Torsdag kom det nye tall fra det amerikanske arbeidsmarkedet. Antall nye arbeidsledige økte til 247.000 forrige uke, 8.000 flere enn uken før og betydelig over økonomenes forventninger på 236.000, skriver CNBC.

Fredag kommer det tall for hvor mange jobber som ble skapt utenfor landbruket i mai.

– Det må komme en stor negativ overraskelse for at volatiliteten skal øke, sier Ulrich Urbahn, leder for valutastrategi hos Berenberg, ifølge Bloomberg.

Torsdag kom det også tall som viser at USAs handelsunderskudd dempet seg i april. Med et fall til 61,6 milliarder dollar markerer dette det laveste nivået siden september i fjor, melder det amerikanske handelsdepartementet torsdag.

Nedgangen på hele 76,7 milliarder dollar fra april representerer det største fallet på én måned siden målingene startet i 1992, skriver CNBC.

I Europa kuttet Den europeiske sentralbanken (ECB) styringsrenten med 0,25 prosentpoeng til 2 prosent torsdag, noe som var ventet.

Les også

Den europeiske sentralbanken kutter renten med 0,25 prosentpoeng

Les også

Kjempekontrakt: Equinor skal levere gass for 270 mrd.

Read Entire Article