Telia «kan ikke» gå med på TV 2s krav. 500.000 husstander rammes.

14 hours ago 9



Er TV-krigen over eller ikke?

Pål Rune Kaalen fra Telia vil fremdeles ha ny avtale med TV 2. Lene Eltvik Vindfeld fra TV 2 sier de planlegger en fremtid uten Telia. Foto: Telia Norge / TV 2

Publisert: 02.05.2025 14:42 | Oppdatert: 02.05.2025 15:24

Kortversjonen

1. mars mistet nær en halv million Telia-kunder tilgang til TV 2s kanaler og strømmetjenester. Det skjedde etter at TV 2 og Telia ikke klarte å bli enige om ny TV-avtale før den gamle avtalen utløp i slutten av februar.

Siden har partene forhandlet og gjort flere forsøk på å komme til enighet uten å lykkes.

For Telia-kunder betyr det blant annet at de har mistet tilgang til TV 2 Play-favorittene Kokkeskolen med Truls og Hellstrøm, Kompani Lauritzen og den tilsynelatende endeløse australske såpeoperaen «Home and Away».

Uenigheten betyr også at nesten en halv million husstander mistet tilgang til deler av ski-VM i Granåsen i mars.

Nylig informerte TV 2 kundene sine om at dialogen er avsluttet. I en e-post skrev de at de nå «ikke har noen tro på en løsning med Telia».

Samtidig forteller Telia sine kunder at de fortsatt ønsker å komme til enighet om en ny avtale.

Hva er riktig?

Planlegger fremtid uten Telia

– Der vi står med Telia nå, har vi ingen tro på en avtale. Dialogen er avsluttet. Vi planlegger dermed for en fremtid uten Telia som partner.

Det sier Lene Eltvik Vindfeld, organisasjons- og kommunikasjonsdirektør i TV 2.

Hun forklarer at TV 2 må ha partnere som anerkjenner verdien av journalistikken og innholdet de leverer:

– Særlig i en tid og i en verden der nyheter og redaktørstyrte medier kanskje er viktigere enn noen gang.

Til E24 sier TV 2-sjef Olav Sandnes at han mener Telia undervurderer verdien av TV 2s innhold, og at TV 2 ønsket å fortsette den modellen de har hatt med Telia og alle andre distributører.

– Men Telia ønsker seg endringer og er ikke villig til å betale den verdien som vi henter ut i markedet for øvrig, sier TV 2-sjefen.

Organisasjons- og kommunikasjonsdirektør i TV 2, Lene Eltvik Vindfeld. Foto: Jan-Petter Dahl, TV 2

Vindfeld sier at uenigheten har hatt en effekt, men at mange av Telia-kundene raskt har funnet frem til TV 2s egne plattformer.

– Det ser vi ikke bare i seertallene, men også i veldig god vekst i antallet abonnenter på TV 2 Play.

– Hva synes du om at Telia kommuniserer at de fremdeles ønsker å komme til enighet, når dere sier at dialogen er avsluttet?

– Når vi nå ikke lenger har tro på en ny avtale med Telia, må vi være åpne og redelige overfor våre seere og fortelle dem at de må skaffe TV 2 på andre måter. Enten ved å kjøpe TV 2 Play eller ved å bytte TV-leverandør. Så må Telia svare for sin kommunikasjon.

– Telia har i dag et godt partnerskap med alle våre over 30 andre innholdsleverandører, og vi håper å få på plass et godt partnerskap med TV 2 også, sier Pål Rune Kaalen. Foto: Telia Norge

Telia: Kan ikke gå med på TV 2s krav

– Telia har jobbet hardt for å finne en løsning med TV 2, men det er fortsatt stor avstand mellom partene. Akkurat nå er det heller ingen dialog, sier Pål Rune Kaalen.

Han leder privatmarkedet i Telia Norge. Kaalen sier at dette kan endre seg basert på tidligere forhandlinger.

– Vi ønsker fortsatt å komme til enighet med TV 2 om en avtale som er bra for begge parter samtidig som den sikrer våre kunder valgfrihet.

– Hva har vært det største hinderet i forhandlingene, slik Telia ser det?

– Avstanden skyldes blant annet at TV 2 krever at vi, og til syvende og sist alle våre kunder, skal dekke en uforholdsmessig stor del av TV 2s kostnader til sportsrettigheter. Det kan vi ikke gå med på. Sportsinteresserte kunder finner som regel greit frem til hva de ønsker å abonnere på selv.

Kaalen hevder forslaget fra TV 2 innebærer at Telia-kundene i et felles spleiselag må betale for mer innhold enn det er reell interesse for, uten å få noe valgfrihet igjen for det.

Når det gjelder TV 2s nyhets- og underholdningsinnhold, har Telia derimot tilbudt TV 2 vesentlig mer i betaling, ifølge Kaalen.

Mistet 12.000 TV-kunder

Fra og med 1. mars er Telia-kunder blitt kompensert for uenigheten. De har fått 50 ekstra TV-poeng. Dette har mange benyttet seg av, ifølge Kaalen.

– Vi ser at mange av kundene bruker de ekstra TV-poengene de har fått i kompensasjon, til å se annet innhold slik som Netflix, Max, Viaplay, SkyShowtime og Prime.

Det er også mulig å få kompensasjonen som en månedsrabatt på 109 kr.

I Telias rapport for første kvartal kommer det frem at de har mistet 12.000 TV-kunder sammenlignet med samme periode i fjor.

Kaalen avviser at dette har noe med TV 2-situasjonen å gjøre.

– Kundetap i første kvartal skyldes tøff konkurranse i markedet for bredbånd og TV, hvor det også er lange ledetider på avtaler.

Read Entire Article