Tingretten har kommet til at Finnmarkssykehuset må trekke tilbake en formell advarsel som de ga Tone Hagerup. Overlegen får likevel ikke medhold i at advarselen var en ulovlig gjengjeldelse.
Partene må dekke sine egne saksomkostninger.
– Vi er veldig fornøyd med at tingretten er enig med oss i at det ikke var grunnlag for å gi Hagerup en skriftlig advarsel, og at den bygde på feil faktiske forutsetninger, sier hennes advokat Liv Marit Fagerli til NRK.
– Det var hovedspørsmålet for oss i den saken. Vi mener at saken aldri burde endt med skriftlig advarsel. Arbeidsgiver burde snakket med tillitsvalgte og Tone Hagerup på en annen måte enn det de la opp til, og prosessen i etterkant bar preg av at de kom ut fra hoppkanten på den måten, sier Fagerli.
Innrettet meg etter arbeidsgiveren
– Dette har vært en lang og krevende prosess, både faglig og personlig, sier Tone Hagerup i en pressemelding som er sendt ut fra Legeforeningen. Hun er ikke tilgjengelig for intervju med NRK i dag.
Hagerup fikk en advarsel fra arbeidsgiveren etter at en spesiell vakt- og lønnsordning ble kjent for den øverste ledelsen.
Legene mente ordningen var avtalt med arbeidsgiver og utgjorde en praktisk løsning for både sykehuset og de ansatte. Direktør Ole Hope hevdet derimot at lønnsordningen ga legene altfor mye i lønn og minnet om underslag.
– Det har hele tiden vært viktig for meg å få slått fast at jeg ikke har gjort noe kritikkverdig, men har innrettet meg etter en ordning arbeidsgiver selv etablerte. Jeg er glad retten nå har gitt en tydelig avklaring, sier Hagerup i pressemeldingen.
Ikke gjengjeldelse
Hagerup mener at advarselen hun fikk, egentlig var en ulovlig gjengjeldelse etter at hun stilte seg bak et varsel mot nettopp Ole Hope. Dermed hadde hun også krav på oppreisning, mener hun.
Det siste kravet vant hun altså ikke frem med, ifølge pressemeldingen fra arbeidsgiveren.
– Vi er først og fremst fornøyd med at tingretten slår fast at dette ikke var en gjengjeldelse. Vi skal nå gå nøye gjennom dommen, før vi gir ytterligere kommentarer, sier styreleder Trine Olsen i Finnmarkssykehuset i pressemeldingen.
Publisert 05.03.2026, kl. 17.05 Oppdatert 05.03.2026, kl. 17.58













English (US)