Publikum var møtt opp for å hedre brødrene Bø en siste gang - men Sebastian Samuelsson (27) sørget for svensk jubel i Holmenkollen.
1 av 2Foto: Terje Pedersen / NTB
Sander Hauan, VG
Publisert: 23.03.2025 16:19 | Oppdatert: 23.03.2025 16:29
Det ble ingen pallplass på brødrene - men etter målgang handlet likevel det meste om Johannes og Tarjei.
Verdenscupvinner Sturla Holm Lægreid og Johannes Dale-Skjevdal var blant dem som sto klar for å dusje brødrene med champagne.
1 av 3Foto: Thomas Andersen / NTB
Med fire bom på fellesstarten ble nemlig veien opp til teten for lang for Thingnes Bø - som ble nummer syv.
Tarjei Bø, som sto over lørdagens jaktstart med sykdom, snappet med seg et norsk flagg like før oppløpet, tok seg tid til å stoppe opp bukke for publikum og avsluttet karrieren med en 23.-plass.
Dermed setter han punktum med 91 seire i verdenscupen - fem bak Ole Einar Bjørndalen. Storebror Tarjei stopper på 15 førsteplasser.
I tillegg har Thingnes Bø fem OL-gull og 23 VM-gull.
Med fullt hus på siste skyting kunne Samuelsson sette ut i front - og den ledelsen ga svensken aldri fra seg.
Hverken Eric Perrot eller den norske duoen med Endre Strømsheim og Sturla Holm Lægreid klarte å hente inn Samuelsson før målgang i Kollen.
Svensken tok seg tid til å hysje på langsiden før han gikk over målstreken til seier i sesongavslutningen.
Eric Perrot ble nummer to, foran Endre Strømsheim på tredjeplass.