-
Styret i Junkeren vil betale for å bli kvitt håndballaget
I kveld avgjøres det om Bodø-klubben Junkeren legger ned damelaget sitt i håndball. Forslaget har skapt uro og motstand fra håndballmiljøet i klubben.
Damelaget spiller nå i 2. divisjon.
Før årsmøtet har styret lagt på ny info i sitt opprinnelige forslag.
Her kommer det frem at Junkeren skal betale 500.000 kroner i oppstartsmidler til klubben som tar over håndballsatsingen.
I tillegg skal alt utstyr overføres til ny klubb. Breddeavdelingen blir også en del av den nye klubben.
«Det er en forutsetning at IK Junkeren ikke påtar seg økonomiske forpliktelser eller ansvar etter en slik overføring., heter det i forslaget fra styret.
Styret foreslår at driften av damelaget avvikles innen 1. mai 2026.
Foto: Kasper Holgersen -
Kari Bremnes har fått kreft
Kari Bremnes har fått kreft. Det skriver artisten selv på Facebook.
– Jeg fikk en alvorlig kreftdiagnose i januar. Det tar sin tid å ta inn, det vet mange flere enn meg, skriver hun.
-
32 søkere til 3 stillinger: – Vi har nesten fått et luksusproblem
Narvik ungdomsskole fikk 32 kvalifiserte søkere til tre lærerstillinger, skriver Fremover.
– Jeg synes det er fantastisk. Vi har nesten fått et luksusproblem, forteller rektor Thomas Pareli Seines til avisa.
Han er spesielt imponert over nivået på de nyutdannede søkerne, og trekker frem en bestemt utdanningsinstitusjon.
– Det er god kvalitet på de nyutdannede. Særlig de som kommer fra Oslo Met synes jeg er veldig reflekterte og konkrete når de forteller om praksisen sin.
Foto: Kristoffer Klem Bergersen / Narvik kommune -
Stor snøskredfare i Nordland
Størst snøskredfare er forventet i ettermiddag.
I Ofoten, Salten og Svartisen har faregraden nådd nivå fire, som er det nest høyeste nivået hos varslingstjenesten Varsom.no.
Det innebærer stor fare for naturlig utløste skred.
Mye vind og regn har ført til fokksnø i høyder over 1000 meter over havet. Når temperaturen synker i løpet av dagen, vil dette også gjelde lenger ned i fjellet.
Vaktleder i NVE snøskredvarslinga, Solveig Kosberg sier at det derfor er viktig å ta hensyn om man skal bevege seg i fjellet.
– Når det er så høyt farenivå er rådet å holde seg unna alt skredterreng. Altså alt terreng som er bratt nok til at snøskred kan løsne, men også der skred kan havne.
Grafikk: Varsom.no -
Lanserer ny drakt i «retrostil»
I dag lanserte Bodø/Glimt årets drakt. Nytt av året er at kragen er tilbake på trøya slik som den var på noen av de eldre draktene fra både 60 og 90-tallet.
– Årets Bodø/Glimt-drakt er en hyllest til alle som har vært med, alle som er med og de som kommer til. En hyllest til alle som har gjort og gjør oss til Bodø/Glimt. Vi hadde ikke vært her uten dere, skriver klubben på sine nettsider.
Kvinnelaget blir de første til å spille kamp i de nye draktene da de på fredag går i gang med sin andre strake sesong i Toppserien.
Foto: Fredrik Stenbro/Glimt -
Ambulansepersonell reagerer på dårlige veier
Ambulansepersonell i Øksnes reagerer på dårlige veier flere steder, skriver Vesterålen Online.
I en e-post til kommunen skriver de at de ønsker markering av ett telehiv, da det er utfordrende å huske hvor dette er under utrykning.
Men også på en annen strekning reagerer de på samme problemet; telehiv.
– Med vanlige biler kjennes disse som små humper, men med ambulansen så er disse helt grusomme for pasientene nå. Skal veien bli fikset ordentlig, eller er det slik den skal være fremover? Spør de konkret.
Kommunalsjef samfunn og næring i Øksnes, har påpekt overfor ambulansetjenesten, at dette gjelder en fylkesvei og at dette er et forhold som fylkeskommunen må svare på.
– Vi har opplyst dem om kontaktperson hos fylket, viser han til overfor VOL.
Foto: Christina Gjertsen Einvik / NRK -
Ønsker næringsutvikling på det gamle flyplassområdet
Statskog og Mo Industripark inngår en toårig intensjonsavtale for å skape et løft for næringsutvikling på Røssvoll.
Når den nye flyplassen ferdigstilles neste år, frigjøres store arealer til nye formål.
– Dette er et svært attraktivt område som kan bli en katalysator for næringsutvikling og verdiskaping, uten at det krever nedbygging av natur, sier regionsjef i Statskog Tore Bjørnstad i en pressemelding.
Sammen skal partene identifisere aktører som kan være aktuelle for næringsetablering. Administrerende direktør i Mo Industripark, Bjørn Ugedal, påpeker at arealet er svært spennende for mange aktører.
– Næringsarealet er stort og krever lite eller ingen naturinngrep for å bli utnyttet til ny industri og verdiskaping. Vi ser fram til å bruke vårt nettverk til å forme framtida i området, sier Ugedal.
Foto: Avinor -
Kolonnekjøring på E6 over Saltfjellet
Været skaper utfordringer på E6 over Saltfjellet.
Ifølge Statens vegvesen er det i skrivende stund kolonnekjøring over fjellet, og det er usikkert hvor lenge dette vil vare
Faksimile: Statens vegvesen -
Fire selskaper vil lete etter gull i Bindal
Fire selskaper har nå fått tillatelse til å undersøke forekomster av gull og andre mineraler i Bindal kommune, skriver Brønnøysunds Avis.
Selskapene Mineral Holding AS, REE Mining AS og Greenhills AS har nylig fått godkjent undersøkelsesrett i området. De skal avklare om det finnes drivverdige forekomster av gull, sølv og wolfram.
Ett selskap har kommet lenger enn de andre. Bindal Gruver AS, med svenske eiere, har allerede fått utvinningsrett, men venter fortsatt på svar om driftskonsesjon for Kolsvik gullgruve.
Direktoratet for mineralforvaltning har varslet at saken først vil bli avklart i 2026.
Dersom prosjektet i Bogadalen får grønt lys, er det planlagt en underjordisk gruve med et uttak på 50 000 tonn årlig. Ifølge selskapet vil gruven kunne skape totalt 10,5 årsverk.
-
Nær 50.000 har søkt om sletting av studiegjeld
Over 46.000 personer i distriktskommuner har benyttet seg av regjeringens ordning om å få slettet studiegjeld, skriver Regjeringen i en pressemelding.
Blant fylkene topper Vestland med over 12 000 søkere, foran Nordland (6890 søkere) og Trøndelag (6011 søkere).
Blant de 20 kommunene med flest søkere finner vi Vestvågøy, Vågan, Hadsel, Brønnøy og Alstahaug.
Med ordningene kan yrkesaktive, bosatt i distriktskommunene, få inntil 25 000 kroner slettet i året, mens de som bor og jobber i innsatssonen i Troms og Finnmark kan få inntil 60 000 kroner slettet årlig.
For å få slettet gjeld, må du bo i en godkjent kommune i en opptjeningsperiode på 12 sammenhengende måneder.
Fristen for å søke om sletting er 30. april.
Foto: NTB -
Forsikringsselskap tapte i retten
En mann fra Vestvågøy har vunnet frem i retten mot et forsikringsselskap etter en klemskade på jobb i 2021. Selskapet må nå betale nær 93.000 kroner i ménerstatning. Det skriver Lofot-Tidende.
Striden sto om mannensk medisinske invaliditetsgrad etter at han nesten mistet en finger da han fikk hånda i klem i en port på jobb. Mens NAV innvilget erstatning, ønsket ikke forsikringsselskapet å betale.
Retten har i sin vurdering lagt mer vekt på den medisinske vurderingen NAV innhentet, og mener at de medisinske vurderingene forsikringsselskapet innhentet svekkes på grunn av legenes bindinger til forsikringsselskapet.
I tillegg til erstatningen må selskapet dekke sakskostnader på over 25.000 kroner.
Foto: NTB -
Gjennomsnittsmåling langs E10 i Evenes
Nå har det blitt gjennomsnittsmåling langs E10 mellom Lenvik og Bogen i Evenes kommune.
Tiltaket er innført for å redusere fart og bidra til færre alvorlige bilulykker på strekningen. Det skriver avisa Fremover.
Fotoboksene på den omtrent 3,4 kilometer lange strekningen kom opp allerede i 2025, og har blitt testet frem til nå.
Fra og med onsdag 18. mars er disse i full drift, og blir den fjerde strekningen i Nordland som har fått gjennomsnittsmåling i løpet av de siste tre årene.
Foto: Oskar Rennedal / NRK -
Andøya Space: I dag åpner nytt oppskytningsvindu
I dag åpner det nye oppskytingsvinduet for bæreraketten «Spectrum». Raketten skal skytes opp fra Andøya Spaceport, i samarbeid med det tyske romfartsselskapet Isar Aerospace.
Andøya Spaceport og Isar Aerospace opplyser at neste oppskyting fra satellittbasen ved Nordmela kan finne sted en av de nærmeste dagene. Aktiviteten er delt inn i to mulige perioder:
19. til 29. mars, og 8. til 19. april.
Etter at oppskytningen i januar ble utsatt prøver også studentene i Orbit NTNU å sende opp satellitten FramSat-1 på nytt om bord på bæreraketten til Isar Aerospace.
Foto: Brynjar Mangor Myrtveit Osgjerd / NRK -
Båt mistet fremdrift – blir slept av redningsskøyta
Redningsskøyta RS «Sundt Flyer» og SAR Queen rykket ut onsdag kveld for å bistå i en rednigsaksjon, melder Lofotposten.
En båt hadde problemer med fremdriften.
– Til å begynne med hadde han litt fremdrift, men mistet den helt. Det er dårlig vær ute på havet også, sier redningsleder Jakob Carlsen hos Hovedredningssentralen til avisen.
Båten lå sørvest for Lødingen. Båten slepes nå av «Sundt Flyer».
En båt fra et oppdrettsanlegg bidro også i aksjonen.
-
Rødt mener ny flyplass i Bodø er sløsing
Rødt har laget en plan for å bekjempe sløsing. I planen vurderer de den nye flyplassen i Bodø til å ikke være samfunnsøkonomisk lønnsom.
Det kom frem i NRKs Politisk kvarter onsdag.
«Et storstilt samferdselsprosjekt hvor nytten ikke svarer til kostnadene», skriver Rødt om flyplassen.
I programmet fikk Rødts Mimir Kristjansson spørsmål om hvorfor de ikke vurderer ny skipstunnel på Stad som sløsing, som koster samfunnet betydelig mer penger enn flyplassen i Bodø.
– Rødt prioriterer liv og helse på sjøen. Det er dyrt og det er ikke samfunnsøkonomisk lønnsomt å verne om sikkerheten til folk på Stadshavet. Men det er noe annet enn å flytte flyplassen i Bodø en kilometer, sa Kristjansson.
Bodø-ordfører Odd Emil Ingebrigtsen reagerer på utspillet.
– Det er bra med offentlig debatt om sløsing, men å bygge ny rullebane i Bodø når den gamle er ødelagt er ikke sløsing – det er en nødvendig investering. Dessuten er byggingen mer enn halvveis sluttført, skriver Ingebrigtsen på Facebook.
Foto: Tor O. Iversen / Avinor -
Pelagia kan miste utslippstillatelsen etter lang driftsstans
Pelagia Bodø Sildoljefabrikk kan måtte søke om ny utslippstillatelse dersom produksjonen starter opp igjen.
Det skriver Bodø Nu.
Bakgrunnen er at produksjonen av fiskemel og olje ved anlegget har stått stille siden våren 2024. I en tilsynsrapport minner Statsforvalteren om at anlegg som har vært ute av drift i mer enn to år, må melde fra før en eventuell oppstart. Da kan myndighetene kreve at bedriften søker om en helt ny utslippstillatelse.
Fabrikksjef Raymond Nordberg sier til avisa at produksjonen stanset fordi det ble for lite råstoff.
Samtidig har Statsforvalteren avdekket flere avvik ved anlegget. Ifølge Bodø Nu gjelder dette blant annet mangler ved lagring av farlig avfall og kjemikalier, samt mangelfull beredskap mot akutt forurensning.
Pelagia har fått frist til 1. juni med å rette opp avvikene og må også betale et gebyr på 32.300 kroner etter tilsynet.
Foto: Elena Junie Paulsen -
Mye militærtrafikk i Nordland etter NATO-øvelse
NATO-øvelsen Cold Response 2026 går mot slutten, og de neste dagene blir det mye militær trafikk på veiene i Nordland.
Når styrkene nå forflytter seg ut av øvingsområdene, varsler Statens vegvesen om militære kolonner, tungtransport og mulige forsinkelser på flere strekninger.
Bilister blir bedt om å være oppmerksomme, beregne ekstra tid og vise tålmodighet i trafikken.
– Militær trafikk, med militære kolonner og tungtransport, kan og vil føre til stor trafikk og forsinkelser i de berørte områdene, sier seksjonssjef Siril Veiåker Nilsen i Statens vegvesen.
For Nordland er det særlig trafikken på E6 ved Narvik som kan merkes de kommende dagene.
Dette er strekningene som blir mest belastet:
Torsdag 19. mars:
E6 mellom Setermoen og Porsangermoen, militær aktivitet og transport
FV86 mellom Bardufoss og Sørreisa, militær transport
Fredag 20. mars:
E6 mellom Narvik og Porsangermoen, militær aktivitet og transport
Lørdag 21. mars:
E6 mellom Narvik og Porsangermoen, militær aktivitet og transport
Søndag 22. mars:
E6 mellom Narvik og Porsangermoen, militær aktivitet og transport
Mandag 23. mars:
E6 mellom Narvik og Porsangermoen, militær aktivitet og transport
Onsdag 25. mars – søndag 29. mars:
E6 mellom Narvik og Bardufoss, militær aktivitet og transport
FV86 mellom Bardufoss og Sørreisa, militær transport av tyske og nederlandske styrker
Foto: Torbjørn Kjosvold / Forsvaret / Forsvaret -
Enige om å utvikle ammoniakkfabrikk i Glomfjord
Neptun Glomfjord Green Ammonia (NGGA) har inngått en avtale om utviklingen av et nytt prosessanlegg for å produsere grønn ammoniakk i Glomfjord i Meløy.
Det melder entreprenørselskapet NCC i en pressemelding. Det var Kulingen som først skrev om nyheten.
Avtalen er en såkalt samspillavtale.
Utviklingsfasen startet i februar og pågår frem til mai. Sammen skal partene sikre et helhetlig og robust beslutningsgrunnlag.
– NCC har solid kompetanse på samspillprosjekter og vi har kommet svært godt i gang med utviklingsarbeidet, sier Stephan Klepsland, styreleder i Neptun Glomfjord Green Ammonia.
– Dette prosjektet er et tydelig eksempel på hvordan industrien, rådgivere og entreprenører sammen kan utvikle mer klimavennlige løsninger som styrker norsk verdiskaping, sier Jan Martin Lervåg i NCC.
Grafikk: Neptun Glomfjord Green Ammonia -
Kenneth måtte gi opp gåturen til Bodø
Kenneth Antonsen fra Sandnessjøen var stor i kjeften før Mesterliga-kamp mot Atletico Madrid.
Før kampen han ut på sosiale medier, og ga beskjed om at dersom Glimt vant, så skulle han gå til Aspmyra for å få med seg Glimts første hjemmekamp i Eliteserien.
Glimt vant 2–1 i Spania.
Sist uke Kenneth startet han på den lange gåturen langs Kystriksveien.
I dag måtte han skrinlegge gåturen etter å ha kommet seg godt over halvveis, melder Kulingen.
Da han ankom Ågskardet onsdag, innså han at kroppen hadde blitt sliten.
– Det var umulig å bøye seg, og å gå et vanlig skritt. Kroppen fungerte ikke lenger, forteller han til Kulingen.
I dag tidlig tok han likevel turen fatt til Halsa, men der stoppet det.
– Da jeg gikk de kilometerne bortover til Halsa, innså jeg at jeg ikke kunne ødelegge meg helt, sier han.
I løpet av turen har han samlet inn 65.000 kroner til organisasjonen LEVE.
Foto: Ole-Christian Olsen / NRK -
Uroen i Midtøsten gir store tap for LKAB
Det svenske gruveselskapet, som transporterer jernmalm fra Kiruna til Narvik, taper stort på uroen i Midtøsten.
Det skriver High North News.
For en fjerdedel av malmen som sendes fra Narvik havn går til Midtøsten og Afrika – via Hormuzstredet.
– Konsekvensene av situasjonen avhenger mye av hvordan utviklingen blir framover, men det vi ser nå er at dette kommer til å få innvirkning på virksomheten, sier direktør for eksterne relasjoner, Niklas Johansson, til avisen.
Han forteller at de har flere båter som er ute til havs, men som venter på å få losse. Ett fartøy er innstilt og de regner med flere innstillinger.
– Dette er enorme mengder og store verdier. Vi snakker om en omtrentlig verdi på 700 millioner kroner, med dagens priser, sier Johansson.
Foto: NTB
Spilles av
Det fine året 2025
Neste






























English (US)