For andre gang på en drøy uke sier regjeringen bestemt nei til å utlevere interne dokumenter om dialogen med Telenor da selskapet solgte seg ut av Myanmar.
Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) og regjeringen fikk frist til onsdag med å utlevere dialogen mellom Næringsdepartementet og Telenor om mulige menneskerettsbrudd i Myanmar.
Nå har regjeringen svart nei igjen.
Komiteen har stilt en rekke spørsmål om hva slags kommunikasjon regjeringen ved Næringsdepartementet og Utenriksdepartementet hadde med Telenor da selskapet trakk seg ut av Myanmar.
Ifølge avsløringer i blant annet NRK, ga Telenor militærjuntaen i Myanmar tilgang til sensitive persondata og mulighet til å lytte inn i telefonsamtaler, lenge etter kuppet i 2021.
Må være fortrolig
Næringsminister Cecilie Myrseth (Ap) skriver i et brev til komiteen om hvorfor regjeringen ikke vil utlevere dialogen:
** En praksis som innebærer at eierdialogen ikke lenger vil være fortrolig mellom selskapet og departementet, vil trolig innebære at selskapene blir betydelig mer tilbakeholdne med å gi informasjon til staten som aksjeeier, skriver hun.
** Det vil kunne gi et vesentlig dårligere grunnlag for staten til å spille rollen som en aktiv og utfordrende eier.
** På denne bakgrunn er det etter regjeringens syn prinsipielt viktig at eierdialogen forblir en fortrolig dialog mellom departementet og selskapet, ifølge Myrseth.
Støre er enig
Hun får full støtte fra sin sjef, statsminister Jonas Gahr Støre. I et eget brev viser han til at også Solberg-regjeringen holdt tilbake dokumenter fra Stortinget, blant annet i Nav-saken.
«Komiteen har ikke krav på dokumentinnsyn utover det som følger av offentleglova, men det er praksis for at regjeringen utviser større grad av innsyn overfor komiteen», skriver Støre – men konkluderer altså motsatt når det gjelder den konkrete eierdialogen med Telenor.
Overrasket
– Jeg er svært overrasket over svaret, sier komitélederen Per-Willy Amundsen (Frp) i en kommentar til brevene fra Støre og Myrseth.
– Staten er ikke en hvilken som helst eier. Offentlighetlovens grenser gjelder ikke for kontrollen fra Stortinget. Den informasjonen vi har fått fortrolig, er heller ikke dekkende for vårt behov, sier han.
Per-Willy Amundsen (Frp)
Han sier at innsyn er nødvendig for at komiteen skal utføre sitt konstitusjonelle oppdrag, som er å føre kontroll med regjeringen.
Kontrollkomiteen har nytt møte tirsdag i neste uke, og skal diskutere videre prosedyre.
– Svaret fra statsministeren og næringsministeren gjør det ikke mindre sannsynlig at komiteen oppretter kontrollsak, sier Amundsen.

1 hour ago
2











English (US)