Støre om Obama-møtet: – Vi snakket om den urolige situasjonen i verden

5 hours ago 5



– Det var en hyggelig og god samtale med tidligere president Barack Obama, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap).

Obama møtte Støre, kongen og kronprinsessen til lunsj i dag. Foto: Lise Åserud / NTB

Publisert: 13.05.2025 13:15

I dag møtte han den tidligere amerikanske presidenten til lunsj hos kong Harald på Bygdøy kongsgård i Oslo. Der var også kronprinsesse Mette-Marit.

– Vi snakket blant annet om den urolige situasjonen i verden, krigen i Ukraina, og mulighetene og utfordringene med bruk av kunstig intelligens, sier Støre til NTB.

Obama har vært i Norge denne uken og holdt et foredrag mandag kveld i Oslo Spektrum. Billettene har blitt solgt for mellom 1200 og 5000 kroner.

Ekspresidenten snakket da om de store mulighetene og store risikoene knyttet til kunstig intelligens, samt økende forskjeller mellom rike og fattige og utfordringene for demokratiet.

Arrangementet i Oslo Spektrum var lagt opp som en diskusjon mellom Obama og forsker, jurist og USA-ekspert Sofie Høgestøl.

Read Entire Article