Støre: – Glad for å kunne ta imot president Volodymyr Zelenskyj i Norg

5 hours ago 2



  • Innenriks

President Volodymyr Zelenskyj kommer i dag til Norge. Han skal møte statsminister Jonas Gahr Støre, som er vert for besøket.

 Daniel Sannum Lauten / TV 2
NORGE: Volodymyr Zelenskyj besøker statsministerens representasjonsbolig. Her tas han i mot av statsminister Jonas Gahr Støre 20. mars 2025. Foto: Daniel Sannum Lauten / TV 2 Foto: Daniel Sannum Lauten / TV 2

Publisert 14.04.2026 11:13 Sist oppdatert 39 minutter siden

– Jeg er glad for å kunne ta imot president Volodymyr Zelenskyj i Norge for fjerde gang, sier statsminister Jonas Gahr Støre og legger til: 

– Ukraina er ikke bare den største mottakeren av norsk støtte, det er også en viktig partner som bidrar til å styrke norsk sikkerhet. Erfaringene ukrainerne får ved fronten er viktig for å utvikle vårt eget forsvar. Jeg ser fram til å diskutere hvordan vi kan styrke samarbeidet som vi har gjensidig nytte av, sier Støre. 

Zelenskyj og Støre skal ha et bilateralt møte og deretter en arbeidsmiddag.

Den ukrainske presidenten skal også møte Tysklands forbundskansler Friedrich Merz i Berlin tirsdag, og har således et tett program.

Zelenskyj var senest på besøk til Norge i november i fjor. Da hadde han en kort samtale med statsminister Jonas Gahr Støre på Gardermoen, før han reiste videre til Sverige.

Den ukrainske presidenten takket for støtten da han møtte pressen sammen med Støre.

– Jeg er takknemlig for å være her. Takk til både deg og det norske folk, sa han.

Read Entire Article