– Felles for alle møtene er et urolig økonomisk bakteppe. Nå er det stor usikkerhet, sier Jens Stoltenberg til NRK.
Stoltenberg møtte norske journalister på hotellet sitt i Washington natt til onsdag, norsk tid.
Han ser frem til å ha møter med folk i sin nye rolle som finansminister og skal i morgen blant annet møte Kevin Hassett, som er leder for Trumps økonomiske rådgivningsråd.
Det skjer før møtet han skal ha sammen med statsminister Jonas Gahr Støre, hvor de skal møte USAs president Donald Trump i Det hvite hus.
– Jeg ser frem til å møte presidenten på nytt, sier han.
Stoltenberg har et langvarig forhold til Trump fra da han var generalsekretær i Nato under Trumps første presidentperiode.
– Møtet med den amerikanske presidenten er alltid nyttig, spesielt i en urolig tid som vi opplever nå, sier Stoltenberg.
Flere spørsmål vil bli diskutert, med sikkerhet som et stikkord.
– USA er vår største og viktigste allierte, sier han.
Viktig for Norge
Norske bedrifter investerer tungt i USA. Det samme gjør Statens pensjonsfond Utland, sier Jens Stoltenberg, som vil minne Trump om at frihandel har tjent både Norge og USA vel, mens tollmurer skaper usikkerhet, svekker den generelle økonomiske veksten, og øker kostnadene
– Dette er også en anledning for oss til å fremheve at det ikke bare er USA som er viktig for Europa og selvfølgelig Norge, men at Norge faktisk også er viktig for USA, sier han.
Han skal også delta på vårmøtet til Det internasjonale pengefondet (IMF). Pengefondet la frem en ny rapport tirsdag, der ett av hovedtemaene er handelskonfliktene som USAs president Donald Trump har igangsatt.
Stoltenberg skal i morgen også være med på det liberale MSNBC-programmet Morning Joe
Publisert 23.04.2025, kl. 05.27 Oppdatert 23.04.2025, kl. 05.38