LSK ble historiske i Obos-ligaen, men på den siste dagen handlet alt om den elleville kampen om den siste direkte opprykksplassen.
Publisert: 08.11.2025 18:01 | Oppdatert: 08.11.2025 18:53
Før siste runde kunne både Kongsvinger, Start og Aalesund ta andreplassen og rykke opp til Eliteserien.
Det var Start som sikret opprykket på dramatisk vis, og sørlendingene kunne slippe jubelen løs i hovestaden etter en drømmeomgang med to scoringer fra Håkon Lorentzen.
– Det er så deilig, sier Lorentzen til TV 2 før han ble overfalt av bortesupportere på gressmatten på Bislett.
Azar Karadas og Start-spillerne fulgte sluttminuttene mellom Åsane og Kongsvinger på mobil. Etter noen dramatiske minutter kunne de gulkledde juble for opprykket etter fem strake sesonger på nivå to.
– Se på den gjengen her. Se på de. Det er en gjeng med krigere. Det er så fortjent - det er så fortjent, sier en adrenalinfyllt Azar Karadas til TV 2 mens han peker på de tilreisende Start-supporterne etter at opprykket var sikret.
Noen sekunder senere var gressmatten i hovedstaden overfylt med bortesupportere.
Lillestrøm var allerede klare for opprykk etter å ha vunnet Obos-ligaen soleklart, uten å ha tapt en eneste kamp.
Lørdag ble Hans-Erik Ødegaards lag historiske – da de seiret mot Stabæk og ble første lag i moderne tid som har gått ubeseiret gjennom nivå to en hel sesong.
På plassene bak dem var det spenning til siste spark på ballen.
Start gjorde jobben på Bislett.
- Etter en halvtime kriget Håkon Lorentzen inn 1–0 over Lyn – og det tok av i det gulkledde bortefeltet.
- Like før hvilen var samme mann frempå på ny og doblet ledelsen med en lekker flikk.
Til pause hadde Start en fot i Eliteserien. Med femogførti minutter igjen av sesongen var det opp til AaFK og Kongsvinger å svare.
I Oslo sikret Sander Sjøkvist seieren for Start fra straffemerket.
I Åsane var det et drama uten sidestykke. Vertene og Kongsvinger fikk hver sin store sjanse rett etter sidebytte. Aalesund var nærmest, som fikk sitt forsøk reddet på strek av Hødd.
Så ble det vanskelig for gjestene i åsane. Sondre Norheim fikk marsjordre for de opprykksjagende gjestene.
Drømmen var i ferd med å bli en realitet for sørlendingene.
Det haglet med røde kort i Bergen, Åsane fikk en mann utvist. Treneren deres Eirik Bakke fikk også rødt.
Kongsvinger presset på med alt de hadde. Daniel Lysgård fikk en enorm mulighet på overtid av overtiden, men det holdt ikke. Det endte 0–0.
– Akkurat nå føles det fryktelig tungt, det er sånn det er, fotballen den gir og den tar, mest tar, sier daglig leder i Kongsvinger, Espen Nystuen til TV 2.
Odd fikk en pinlig avslutning på det som har vært en skrekkelig sesong for den tidligere eliteserieklubben.
De tapte hele 5–2 mot nedrykksklare Skeid. De tok sin andre seier på det 30. forsøket for OBOS-liga sesongen.
Klubben som måtte ta den tunge turen sammen med Skeid ned til andre divisjon ble Mjøndalen.
Nedrykket for dem så lenge ut som et selvfølge, men de brunkledde tok to seiere på rappen før siste runde.
Mot Egersund ble det for tøft for bruntrøyene, noe som gir Moss muligheten til å kjempe til seg ny kontrakt i OBOS-ligaen via kvalik.
Moss spilte nemlig uavgjort mot Raufoss på hjemmebane. Det gjør at Raufoss kunne puste lettet ut på trygg plass.
Egersund slår følge med Kongsvinger, Aalesund og Ranheim til Eliteserie-kvalifiseringen.
Trønderne vant 3–0 borte mot Sogndal og sikret sjetteplassen foran Lyn.

3 hours ago
2












English (US)